Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: mavi ekran sorunu ? (çözüldü)  (Okunma sayısı 19544 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı worm260

• Sadık Üye
  • sıkarım haa
mavi ekran sorunu ? (çözüldü)
« : 17 Mart 2012, 00:56:47 »
merhaba
benim arkadaşımın laptopunda son iki gündür mavi ekran sorunu yaşanıyomuş.
baktığımda hoşgeldiniz yazıyorken mavi ekran çıkıyor daha okumadan resetleniyodu.
sonra güvenli kipte açmayı denedim fakat aynı şekilde oldu.
daha sonra kurtarma aracını denedim. orda en sistem en son düzgün başlatılan noktaya döndürülsün mü gibisinde bi soruyla karşılaştım. dönsün dedik lakin yarım saati aşan bir süredir bir türlü dönemedi :) o noktada harddiskten belirli periyodlarla garip bir sesin gelmesi dikkatimi çekti.
en son olarak sistemi sil baştan kurmayı denedim ancak disk formatlanıp sistem yüklenirken bi uyarı verdi tamama bastıktan sonra yine mavi ekran gördüm ama bu sefer okuyabildim "bad_pool_header" yazıyodu ve reset atıyodu. tekrar tekrar sistemi yeniden kumayı denedim fakat her seferinde aynı hatayı verdi.

laptop oldukça eski toshiba satellite L 10....
üzerinde iki parça halinde 1024 ve 512 lik ram var ramleri söküp teker teker taktım denedim yerlerini değiştirdim denedim olmadı

sizce problem nedir.

« Son Düzenleme: 06 Nisan 2012, 22:40:44 Gönderen: worm260 »

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
Ynt: mavi ekran sorunu ?
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2012, 01:12:10 »
Harddiskte bir sorun olabilir. Format atarken hızlı format atmayın. Biraz uzun sürebilir ama normal format işlemi hddnin hatalara karşı taranmasınıda sağlar.
Asus P8P67, Core i5 2500 1155pin,
Asus GTX 760 DirectCu II 2 GB 256 bit,
Ocz Gold 4gb 1600 DDR3,
Creative X-Fi Titanium,  Sony LBT-N555AV,
Zalman GS1000Plus Kasa, EnermaxGalaxy1000WPSU,
Seagate 750 GB, Seagate 1,5 TB , Samsung 1 TB Hdd, Seagate 2 TB x2,
Inca 22" LCD ve Inca 20" LCD Monitör,

Çevrimdışı ozcan_190

• Sadık Üye
  • Ah ulan yaktin beni Moscow!
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2012, 03:09:07 »
hdd yi böl atıyorum 100gb ise 50 sini kullanmayı dene ve c d diye 2 bölüm varsa d kısmını kullanmayı deneyin ama hdd bitmiş gibi iflah olmaz gibi ama şansınızı deneyin
+networking

Çevrimdışı parka

• Tiryaki
  • **
« Yanıtla #3 : 17 Mart 2012, 09:38:08 »
hdd yi böl atıyorum 100gb ise 50 sini kullanmayı dene ve c d diye 2 bölüm varsa d kısmını kullanmayı deneyin ama hdd bitmiş gibi iflah olmaz gibi ama şansınızı deneyin
Benzer sorun  bende oluştu yavaş  formatta sorun çözülmeyince HDD'yi iki ye böldüm D' kısmına kurulum yaptım. C bölümü boş bıraktım,  çalışıyor  ama HD Tune ile tarama yapınca kilitleniyor. Bende öyle oluyor. Ve Kısa zamanda yeni HDD alma zamanı gelmiştir.  :) Not. Yedeklenizi almayı unutmayın. 

Çevrimdışı worm260

• Sadık Üye
  • sıkarım haa
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2012, 19:22:32 »
hdd bölünmüş durumda ve d bölümünde kaybolmaması gereken dosyalar vardı. yaklaşık 50 gb birinci bölümü 20 ve 30 şeklinde iki böldüm 30 gb lık kısma kurmayı denedim olmadı aynı mavi ekran... sonra yine aynı şeyi yapıp bu seferde 20 gb lık bölüme kurmayı denedim ama yine olmadı.

diski söküp başka bi makinada deneme şansım yok.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #5 : 17 Mart 2012, 19:35:34 »
Maalesef HDD sizlere ömür gibi.
Bence HDD hele D bölümü üzerinde hiç bir işlem yapmayın. Ancak sağlıklı bir sisteme bağlayıp ondan sonra  D üzerinde hata taraması ve kurtarma işlemleri yapın. Bu haliyle siskte daha fazla sorun yaratabilirsiniz.

Çevrimdışı worm260

• Sadık Üye
  • sıkarım haa
« Yanıtla #6 : 17 Mart 2012, 20:09:52 »
eheh masaüstü bilgisayarın gözünü seveyim :) sorun neyse kendini kolay belli ediyor...

bu seferde ACPI uyarısı verdi. bir an laptopa baltayla girişmek geldi içimden.
dediğiniz doğru fazla kurcalamamak lazım

servise gidecek başka çaresi yok :(

Çevrimdışı 25neo

• Kıdemli Üye
« Yanıtla #7 : 18 Mart 2012, 15:13:31 »
kurtarılması gereken dosya varsa hirens boot cd ile kurtarmayı deneyin. Servis format atarak gönderiyor bildiğim kadarı ile
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #8 : 18 Mart 2012, 15:49:30 »
Serviste fazla birşey yapmayacaklar.
Garantininde bitmiş olduğunu düşünüyorum. Bence uygun fiyatlı bir 2.5" disk alıp laptopunuza bağlayın ve sistemi kurun. Serviste muhtemelen daha fazlasını yapmadan birde üstüne para alacaktır.
Eski HDD yi de bu yeni sağlam disk üzerinden kurtarmayı deneme şansınız olur. Serviste diski tamamen temizleyeceklerdir ve sorunu çözmeye çalışacaklardır. Yani tüm bilgileriniz silinecek. Üstüne muhtemelen disk ölü deyip yeni HDD önereceklerdir.
(Bence servis diski bir şekilde çalıştırsa bile o diske artık güvenilmez yaniden sorun çıkaracaktır bir süre sonra)
Yeni bir disk alıp takmanızı öneririm. Böylece eki disk içindeki bilgileri belkide kurtarma şansınız olabilir.

Çevrimdışı worm260

• Sadık Üye
  • sıkarım haa
« Yanıtla #9 : 18 Mart 2012, 22:32:54 »
servis kelimesini yanlış kullandım sanırım. toshiba servisine gitmiycek yani. teknik imaknlar bakımından daha iyi olan bir pc tamircisine gidecek. laptop arkadaşın olduğu için de daha fazla kurcalamaya cesaret edemiyorum :)

benim laptop ım olsa başka ya kurtulurdu ya da ölürdü
bırakmazdım yani :P