Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Kablolu Internet Baglantı Sorunu  (Okunma sayısı 5982 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asuscu

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Kablolu Internet Baglantı Sorunu
« Yanıtla #20 : 18 Nisan 2020, 11:39:43 »
İnat ediyorsunuz diyorsun da, evimdeki ttnet internet öyle ama.

https://prnt.sc/s1o4r6

http://prntscr.com/s1o7rh

Daha nasıl evimde kullandığım türk telekom fibernetin modeme telefon hattı ile geldiğini ıspatlayabilirim.

Süperonline fibernet ise evime cat5 kablo ile geliyor.

Turkcell Superonline Teknolojisi

Fiber internet altyapısında, bilgiyi ışık ile aktaran fiber optik kablolar kullanılır. Bu sayede, çok yüksek hızlı geniş bant internet erişimi sağlar.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Mersin, Muğla, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon illerinde bağımsız şebekeye sahip Turkcell Superonline, Türkiye çapında fiber altyapısını yaygınlaştırmaya devam etmektedir.

Kendi alt yapısı olmayan bölgelerde de adsl/vdsl adı altında türk telekom alt yapısı ile evdeki modeme telefon hattı ile geliyorlar.

ben superonline eve kadar fiber çekiyor diyorum siz ne diyorsunuz.cat5 kabloyla gelemez çünkü adamların 1000mbps hızlarına çıkan interneti var.cat5 kablonun teorik olarak maksimum hızı 100 mbps dir.

demek ki neymiş cat5 le bu hızlara çıkılmasının imkanı yokmuş.

cat5e veya cat6 kullanmanız lazım teorik olarak 1000mbps ye çıkmak için.

evime kadar fiber geliyor benim size mi inanayım gördüğüme mi inanayım.

Çevrimdışı asuscu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 18 Nisan 2020, 12:00:52 »
10gbps hızlarıda varmış dolayısıyla  bu kablolarla da bu hızı alamazsınız

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #22 : 18 Nisan 2020, 12:10:01 »
Ya ben sizin eve fiber optik kablo gelemez dedim mi ?? Kendi evimde olanı hatta oturduğum binada/ semtde olanı söylüyorum. Hem kaç kişi evine 1000 mbps alıyor ki. Ayrıca kablo cat5 değilde cat5e olsun. Sonuçta ethernet kablosu benim için. Yani bizim binada modemlere fiber optik kablo gitmiyor.
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #23 : 19 Nisan 2020, 20:42:34 »
Sevgili Asuscu ... Yeterli paranız var ise bilgisayarınıza kadar optik kablo çektirebilirsiniz. Daha çok ticari işletmelerin başvurduğu bit yol bu. Örneğin İSS (internet servis sağlayıcıları) bankalar, Hepsi burada  ve onların serverleri böyle bağlanıyordur.
Ancak...
Biz sade vatandaşların evine en fazla apartman girişine kadar optik gelip ondan sonra bakır kabloya dönüşüyor. Bu maliyet ve uygulama kolaylığı açısından bir zorunluluk. Gelen fiber hattı öyle kolayca apartmandaki 30 daireye bölüp sonra dairelere bu halde gönderip orada optik bakır dönüştürücü ile  modeme ve sonuçta bilgisayarınıza ulaşacaktır. Bu kolay bir iş değil şimdilik. Ben henüz daire içince optik  ten bakıra dönüştürücü yapan br firma görmedim. Bu işler pahalı ve profesyonel kuruluşlar için.
Hıza gelince Direkt alıntı (wikipedia)  10 Mbit/s hızındaki eşmerkezli kablodan 1 Gbit/s hızındaki noktadan-noktaya bağlantıya kadar tüm Ethernet türevleri aynı veri çerçevesi formatını (dolayısıyla üst katmanlarda aynı arayüzü) kullandıklarından kolaylıkla birbirlerine bağlanabilirler.
Hızı şimdilik dert etmeyelim :)
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2020, 20:53:02 Gönderen: highwayE6 »

Çevrimdışı asuscu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 19 Nisan 2020, 22:08:08 »
Sevgili Asuscu ... Yeterli paranız var ise bilgisayarınıza kadar optik kablo çektirebilirsiniz. Daha çok ticari işletmelerin başvurduğu bit yol bu. Örneğin İSS (internet servis sağlayıcıları) bankalar, Hepsi burada  ve onların serverleri böyle bağlanıyordur.
Ancak...
Biz sade vatandaşların evine en fazla apartman girişine kadar optik gelip ondan sonra bakır kabloya dönüşüyor. Bu maliyet ve uygulama kolaylığı açısından bir zorunluluk. Gelen fiber hattı öyle kolayca apartmandaki 30 daireye bölüp sonra dairelere bu halde gönderip orada optik bakır dönüştürücü ile  modeme ve sonuçta bilgisayarınıza ulaşacaktır. Bu kolay bir iş değil şimdilik. Ben henüz daire içince optik  ten bakıra dönüştürücü yapan br firma görmedim. Bu işler pahalı ve profesyonel kuruluşlar için.
Hıza gelince Direkt alıntı (wikipedia)  10 Mbit/s hızındaki eşmerkezli kablodan 1 Gbit/s hızındaki noktadan-noktaya bağlantıya kadar tüm Ethernet türevleri aynı veri çerçevesi formatını (dolayısıyla üst katmanlarda aynı arayüzü) kullandıklarından kolaylıkla birbirlerine bağlanabilirler.
Hızı şimdilik dert etmeyelim :)

eve kadar fiber çekilmez düşüncesi üzerinde inatlaşmanız neden?

5-10 sene sonra 100mbps barajı rahatlıkla aşılacağı için (şimdi bile aşanlar var) bence önemli bir konu hız. hele hele eve kadar fiber gelmez gibi bir düşünceniz varsa

Çevrimdışı asuscu

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 19 Nisan 2020, 22:16:24 »
bu saçma sapan tartışmayı daha fazla uzatmıyıcam.anlaşılan o ki cahilliğiniz ne kadar konuşsamda değişmeyecek.bildiğinizi okuyacaksınız......

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #26 : 20 Nisan 2020, 15:07:33 »
https://www.hepsiburada.com/tp-link-mc210cs-gigabit-ethernet-medya-donusturucu-p-bd301865

Muhtemelen sizin evde buna benzer bir cihaz olmalı. Böylece fiber kabloyu cat5/6 kabloya çeviriyor.

Daha nadir bulunan bir seçenek ise bu modülü barındıran bir modem kullanıyor olmanız.

Şu varki bir çok semtde bu şekilde kullanılmıyor. Çoğu semt de bina bodrumlarında bulunan kurulum dolaplarından dairelere cat5/6 yada telefon kablosu ile dağılıyor.

Niye inatla itiraz ediyorsunuz anlamıyorum.
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı nersin

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #27 : 26 Nisan 2020, 19:49:15 »
Yahu tartışma içinde ana soru kaynamış gitmiş. Eternet kablosunun bağlantılarında sorun olduğu zaman öyle şeyler başıma gelirdi, en pratiği yeni bir kabloyla denemek. (Bir de, iki bilgisayarı doğrudan birbirine bağlamak için cross kablo olurdu, belki yanlışlıkla onu kullanıyorsunuzdur.)