Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Yüklü Bellek 12 GB (Kullanılabilir Miktar: 5,96 Gb) (Çözüldü)  (Okunma sayısı 146549 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AlperJk

• Geçerken Uğradım
  • *
Merhaba Arkadaşlar.

önceden bilgisayarımda 2 tane 2 Gb lık 2 tanede 1 Gb lık Ramler bulunmaktaydı toplamda 6 Gb Ram, görme de sıkıntı yaşamıyordum ama geçenlerde Vatan Bilgisayarda indirime girdiği için CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance LowProfile DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram aldım.

1 Gb lık 2 Ram i çıkartıp yerine bunları taktım ama bilgisayarımın özelliklerine girdiğimde Yüklü Bellek 12 GB (Kullanılabilir Miktar: 5,96 Gb) yazıyo 6 gb Ram görüyor gerisini görmüyo.

İşletim sistemim Windows 8 Pro 64 Bit (Windows 7 64 Bitdede aynı sorun yaşandı.)

Şöyle bir sıkıntı var bnm Diğer 2x2 4Gb lık olan kit im 1.333 MHz ama bu aldıklarım 1.600 MHz fakat benim anakartım 1600 ü desteklemiyor maximum 1.333 MHz destekliyor yaptığım araştırlamalarda ram ne kadar yüksek olursa olsun anakart neyi destekliyorsa ramden o hız ı alırsın yazıyolardı.

Birde şöyle birşey var şimdi ben kasadaki 2 gb lık ramleri çıkartıp sadece bu yeni aldığım 2x4 gb lık CORSAIR ramleri bıraktığımda Power düğmesine basıyorum bilgisayar çalışıyo ama ekrana görüntü gelmiyor ama pc de ram olmayınca çıkan bip seside çıkmıyo bilgisayar öylece çalışıyo fakat 2 gb lıklarıda taktığımda bilgisayar açılıyo vede BIOS a girdiğimde de 12 Gb Ram olarak görüyorum.

Umarım sorunumu anlatabilmişimdir.

Acaba benim sorunum Ramlerdenmi kaynaklanıyodur yani bozuk filanlarmıdır yoksa Anakarttanmı?

İşletim sistemim Windows 8 64 Bit
 İşlemci intel i5 760 2.8 GHz 4 çekirdek
 Anakart Pegatron IPMIP-GS (Detayı aşağıdaki resimde)
 Ekran kartım Ati Radeon HD 5750

İstediğiniz başka bilgiler varsa yazın onlarıda ekliyim.

{alt}

DxDiag

{alt}

{alt}

{alt}
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2013, 16:41:48 Gönderen: AlperJk »

GAREZ

• Ziyaretçi
Ynt: Yüklü Bellek 12 GB (Kullanılabilir Miktar: 5,96 Gb) Neden?
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2013, 02:50:02 »
o miktarı nasıl sağladığını anlayamadım... kaç ram slotu dolu?

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2013, 07:49:02 »
Bu sorunu daha evvelden hatırlıyorum, galiba biostan pek kurcalamadığımız bir seçenek buna sebep oluyordu. Biraz araştırma yapmam lazım.  :)

Edit: Sormak istiyorum bu anakartı nereden buldunuz? Kitapçığını dahi bulamadım.  :)

Her neyse, önce standart önerileri sıralayayım:

-Yeni belleklerin sağlamlığından emin misin? Sadece yenileri Tek tek veya beraber taktığında problem devam ediyor mu?
-Tüm bellekler en yavaş belleğin frekansında ve gecikme değerlerinde mi?
-Bios update diyeceğim ama bu anakartın biosunu zor bulursun, geçiyorum.
-Bellekler Dual-Channel olarak çalışıyor mu? Mavi slotlara 4+2, siyah slotlara 4+2 şeklinde olur genelde.

Bunlar yapılmış olduğu halde sorun devam ediyorsa, Microsoft'un sitesinden öğrendiklerimi söyleyeceğim:

- Msconfig'te "Önyükleme" kısmında gelişmiş seçeneklere tıkladığınızda "Bellek Üst Sınırı" işaretlenmiş mi? İşaretli ise işaretini kaldırın, misal bende o kısımda hiçbir şey işaretli ya da değer girilmiş değil.

Eğer bu da işe yaramadı ise büyük ihtimal sorununuz biostaki dediğim ayardır. Biosta "Memory Remapping" diye pek kurcalamadığımız bir seçenek var. Farklı anakartlarda adı farklı olabiliyor "Memory Extension" gibi. Bu ayarı kurcalayın. Kitapçığı bulabilseydim biostan tam yerini işaret edecektim ama olmadı.

-Kaynak:

http://www.microsofttranslator.com/BV.aspx?ref=CSSKB&lo=SS&from=en&to=tr&a=http://support.microsoft.com/kb/978610/en-us?fr=1

« Son Düzenleme: 14 Mart 2013, 08:20:26 Gönderen: gouranga »

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2013, 09:29:46 »
Ram hızları anakartın sınırladığı hızda 1333 olarak kullanabilirsin. Eğer önceden over clock uyguladı isen bunu kaldır.

PC nin fişini çek, bios pilini çıkar ve açma düğmesine bas bir iki kez sonra on saniye bekle ve pili ardından fişi takıp aç bakalım.

Bios da north bridge sekmesi altında memory remap Ram kısıtlaması) gibi bir ayar olabilir. Bunu disable yapmalısın.

ctrl+alt+delete ile görev yöneticisini aç, performans sekmesine tıkla orada kaynak izleyiciye tıkla..  açılan pencerede BELLEK sekmesine tıkla. Altta solda DONANIMA AYRILMIŞ kısmında ne görünüyor?
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı AlperJk

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #4 : 14 Mart 2013, 10:36:05 »
Bu sorunu daha evvelden hatırlıyorum, galiba biostan pek kurcalamadığımız bir seçenek buna sebep oluyordu. Biraz araştırma yapmam lazım.  :)

Edit: Sormak istiyorum bu anakartı nereden buldunuz? Kitapçığını dahi bulamadım.  :)

Her neyse, önce standart önerileri sıralayayım:

-Yeni belleklerin sağlamlığından emin misin? Sadece yenileri Tek tek veya beraber taktığında problem devam ediyor mu?
-Tüm bellekler en yavaş belleğin frekansında ve gecikme değerlerinde mi?
-Bios update diyeceğim ama bu anakartın biosunu zor bulursun, geçiyorum.
-Bellekler Dual-Channel olarak çalışıyor mu? Mavi slotlara 4+2, siyah slotlara 4+2 şeklinde olur genelde.

Bunlar yapılmış olduğu halde sorun devam ediyorsa, Microsoft'un sitesinden öğrendiklerimi söyleyeceğim:

- Msconfig'te "Önyükleme" kısmında gelişmiş seçeneklere tıkladığınızda "Bellek Üst Sınırı" işaretlenmiş mi? İşaretli ise işaretini kaldırın, misal bende o kısımda hiçbir şey işaretli ya da değer girilmiş değil.

Eğer bu da işe yaramadı ise büyük ihtimal sorununuz biostaki dediğim ayardır. Biosta "Memory Remapping" diye pek kurcalamadığımız bir seçenek var. Farklı anakartlarda adı farklı olabiliyor "Memory Extension" gibi. Bu ayarı kurcalayın. Kitapçığı bulabilseydim biostan tam yerini işaret edecektim ama olmadı.

-Kaynak:

http://www.microsofttranslator.com/BV.aspx?ref=CSSKB&lo=SS&from=en&to=tr&a=http://support.microsoft.com/kb/978610/en-us?fr=1

önerileriniz için teşekkürler şuan işyerindeyim eve gidince denicem.

anakart a gelirsek bilgisayarım toplama değil CASPER den almıştım şuana kadar bi tek SSD taktım birde işte bu ram i aldım ama oda böyle bir sorun çıkarttı bende netde anakart a ait hiçbir bilgi bulamadım bu resmi bile bi forumda bir arkadaş gönderdi :)

BIOS da Memory Remapping  Ayar bölümü varmı bilmiyorum ama sanırım yok BIOS u çok kısıtlamalı O.C. yapmaya bile izin vermiyor msconfig deki Önyükleme bölümüne bakıcam belki oradandır.

birde benim o 2 tane 2 gb lık olan pc ile gelen ramleri söküp yeni aldıklarımla açmaya çalıştığımda bilgisayar açılmıyor şöyleki power tuşuna basıyorum pc çalışıyo ama başlamıyo ekrana görüntü gelmiyo sadece fanlar çalışıyo ama ram olmadığında çıkan bip sesi gelmiyor ramlerin hepsini çıkartınca Bip Bip diye ses geliyor 2 gb lık olan ramleride taktığımda pc açılıyo ama bu seferde bu yazdığım sorun oluyo birde bios a girdiğimde Ram 12 gb olarak yazıyo.

Daha öncede 6 gb kullanırken böyle bir sorun yaşamıştım 3,5 gb kullanılabilir yazıyodu bunu jumper ile BIOS u resetleyerek çözmüştüm ama bu sefer işe yaramadı.

ayrıca Ramler sorunlu olsa sanırım 6 gb da göstermez 4 gb kendi ramleri var bnm aldıklarım 8 gb BIOS da ve özelliklerdede 12 gb yazıyo öyle yazmazdı heralde?

Yeni Ramlerin tek başına çalışmamasının sebebini buldum sanırım 1600 MHz oldukları için tek başlarına çalışmıyolar 1.333 MHz Ramleri takınca yeni ramleride dengeliyo. ve çalışıyo.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2013, 11:22:00 Gönderen: AlperJk »

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
« Yanıtla #5 : 14 Mart 2013, 11:10:25 »
Yeni aldığınız ramleri tek tek ve ikili aynı renk slotlara takarak(eskiler olmadan) değişik kombinasyonlar deneyin.

AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #6 : 14 Mart 2013, 11:11:04 »
Bios'u iyice arayın, büyük ihtimal sorununuz remapping ayarıdır. Bu sorunu yine Asus marka anakart (Pegatron Asus'un yan markası imiş) ile 6gb'a kısıtlanmış bir arkadaş öyle çözmüştü. Normal kullanıcının msconfig'teki seçeneği kolay kolay bulup değiştirebileceğini zannetmem.

Yeni bellekler takılı iken açılmamasının sebebi, 1600 Mhz'de sistemin kilitlenmesi, beraber takılı iken 1333 Mhz'e düşünce açılması olabilir.

Teşekkür Edenler

GAREZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 14 Mart 2013, 11:13:51 »
CASPER ve düzgün iş... hayal... uefi yok mu o pegatronda?

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #8 : 14 Mart 2013, 11:19:37 »
Pegatron ucuz yollu anakartlardan biri olduğunu tahmin ediyorum. Casperın marifetlerinden biri işte.

Dual-channel, 4 slots, Non-ECC, Unbuffered, 240 pin DDR3, Max. 16GB
Types: 1066/PC3-8500, 1333/PC3-10600

Buna benzer bir sorunu internetde bir kaç kişide daha buldum.

http://www.technopat.net/forum/masaustu-bilgisayarlar/10684-pegatron-ipmip-gs-6-gb-ram-2-95-gb-ini-kullanabiliyor.html

Sürücüler için bu adresi kullanabilirsin.

http://www.mmnt.net/db/0/0/203.148.250.132/Drivers/SVOA_PC/Computer/Pegatron/IPMIP-GS

http://turbobit.net/wm656p7h5oq3/IPMIP-GS.pdf.html

Yalnız uyarayım o sitede olan bios için sorumluluk kabul etmem :)

Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı AlperJk

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #9 : 14 Mart 2013, 11:24:12 »
Bios'u iyice arayın, büyük ihtimal sorununuz remapping ayarıdır. Bu sorunu yine Asus marka anakart (Pegatron Asus'un yan markası imiş) ile 6gb'a kısıtlanmış bir arkadaş öyle çözmüştü. Normal kullanıcının msconfig'teki seçeneği kolay kolay bulup değiştirebileceğini zannetmem.

Yeni bellekler takılı iken açılmamasının sebebi, 1600 Mhz'de sistemin kilitlenmesi, beraber takılı iken 1333 Mhz'e düşünce açılması olabilir.

eve geçince bios u biraz kurcaliyim :)