Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Far Cry Primal  (Okunma sayısı 944 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı levis

 • Forum Gurusu
 • ****
 • İleti: 7,611
  • The West
Far Cry Primal
« : 15 Aralık 2016, 23:52:52 »
Far Cry Primal

{alt}

Far Cry Primal’ın geçtiği milattan önce 10.000 yıllarında dünya, henüz Buzul Çağı’nı atlatmış durumda. Buzulların çekilmesiyle birlikte yeryüzünde büyük değişiklikler de yaşanmış. İnsanlar taştan aletleri daha fazla kullanmaya başladıkları gibi ilk kez hayvanları da evcilleştirmeye başlamışlar. Tabii gerçekte sadece köpeğin bu yıllar arasında evcilleştirildiğini görebiliyoruz. Hala avcı ve toplayıcı şeklinde yaşayan insanlık, Orta Çağ olarak adlandırılan bu devirde malzemelerini bir arada tutmaya başlıyor. Depolama faaliyetiyle birlikte yerleşik hayata doğru da bir adım atılmış. Mağaralara resimler çizilerek, en azından bazı dertler anlatılmaya çalışılmış.

Far Cry Primal ise Orta Taş denilen bu çağda geçiyor. Diğer oyunların aksine bu sefer elimizde balta, mızrak ve ok gibi silahlar bulunuyor ve öyle arabalara atlayıp bir yerlere gidemiyoruz.

Far Cry 3 ya da 4’ü oynadıysanız, size aynı oyunu oynadığınız hissini çokça verecektir. Bu bir oyun serisi içinde yer alıyor ve daha farklı ne sunabilirlerdi gibi yaklaşımlar gösterilebilir; ama oyuna başladığınızda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

İşin bir diğer kötü tarafı ise aynı mekaniklerin göze sokulup durması. Yani şurayı ele geçir, hayvanları evcilleştir, buradaki insanları tamamen öldür gibi görevler sürekli olunca, hayatınızdan uzun saatler çalınmış gibi hissediyorsunuz. Haliyle bir yerden sonra oyunu bırakmanız çok anormal değil. Bu uzunca ve bence gerekli girişten sonra Far Cry Primal’ın ayrıntılarına girebiliriz, ayrı başlıklar halinde oyunu ele alabiliriz.

Daha önce tanıtım videolarında da gördüğümüz gibi oyun bir av sırasında başlıyor. Kabilemizdeki elemanlarla birlikte mamut avladığımız sırada, bir kaplan bize saldırıyor ve çevremizdekileri yerle yeksan ediyor. Gruptan hayatta kalan sadece biz varız. Dalso isimli diğer karakter ise son nefesini vermek üzere ama bize çok önemli bir bilgi vermeden ölmüyor: Oros’a git. Hikaye ise Tensay isimli karakterin Oros’a nasıl geldiğini ve Wenja kabilesini nasıl bulduğunu anlatmasıyla başlıyor.

Yaşananlardan sonra kendine bir ok yapan Takkar, etrafta avlandığı sırada bir iz buluyor ve onu takip ettiği sırada bir kaplan mağarasına ulaşıyor. Mağarada Sayla isimli bir başka karakter daha var; ama o bizi en başta tanımıyor. Bir süre sonra Takkar’ın da Wenja’dan olduğunu anlayan Sayla, bize önemli bilgiler veriyor ve Oros topraklarını tarih ediyor.

Primal’ın geçtiği Oros isimli bölge, buzulların erimesinin ardından Orta Avrupa civarlarında meydana çıkmış bir yer. Göz alabildiğine yeşilllik ve verimli topraklarla dolu. Oros’da üç farklı kabile yaşıyor. Bizim mensubu olduğunu Wenja’ların yanı sıra, yamyam Udam’lar ve ateşlerin efendileri Izila’lar var. Bizim kabilemiz ise diğerleri tarafından dağıtılmış durumda. Zaten hikayenin temelini de bu oluşturuyor. Ana karakterimiz Takkar, kabilesini tekrar bir araya getirmeye ve onları geliştirmeye çalışıyor.

Daha önceki oyunlarda da gördüğümüz gibi ana karakterimizin güçlü ruhsal özellikleri var. Kabilenin şamanı Tensay’ın fark ettiği üzere diğerlerine göre üstün bir ruhsal gücü olan Takkar, çeşitli iksirlerle daha da güçleniyor. İlk hayvanı olan baykuşu evcilleştirdikten sonra, diğer hayvanları da kolayca evcilleştirebilecek konuma geliyor.  Hikaye de bundan sonra derinleşmeye başlıyor ve ilerliyor.

Hikayeyi daha fazla anlatmayayım. Karşımızda biraz olsun ilgi çekici bir anlatı olduğunu söyleyebilirim. Yine de çok bir şey beklemek doğru olmaz. Keza o dönemde insanlar arasındaki iletişimin de çok güçlü olmadığı varsayımından hareketle, öyle alengirli bir hikaye görmeyi de beklemiyordum. Zaten oyunun sonuna kadar da çok bir şey karşımıza çıkmıyor. Arasında müthiş bir bağ olmayan hikayeler, karşılaşacaklarınız önemli değil der gibi duruyor. Yani oyunu sadece başı ve sonu için yapmışlar gibi. Bu sebeple hikayenin eh işte seviyesinden çıkamadığını söylemek gerek.

Oynanış

İncelemenin bu kısmına yazacak çok bir şey yok aslında. Aslında yazmak istemiyorum da yazmadan olmuyor. Kısaca Far Cry 4’te gördüklerinizin neredeyse aynısı. Sadece onlara taş devri makyajı geçirilmiş durumda. Değişiklikler de yok değil aslında ama öylesine büyük yenilikler yok. Yine de oynanıştan bahsedelim.

Önemli değişikliklerden bir tanesi artık kuleye çıkmak zorunda değiliz. Haritayı açmak ve bölgeyi görmek için bu sefer ortalıkta gezmemiz gerekiyor. Bunun yanı sıra outpost sistemi aynen korunmuş. Bu bölgelere gidip ağaç yığınlarını yakmamız outpost'ları ele geçirmek için yetiyor. Tabii çevresindeki düşmanları da öldürmemiz gerekiyor.

Haritadaki diğer yerleşim yerlerine saldırma mekanizması da aynı şekilde duruyor. Önce baykuş yardımıyla düşmanlarımızın yerini belirliyor, daha sonra istediğimiz bir yoldan, yerleşim yerindeki herkesi öldürebiliyoruz. Ele geçirme sırasında, kampta kafeslenmiş bir hayvan bile olabiliyor. Daha önceki oyunlarda olduğu gibi bu hayvanı salıp, diğerlerine saldırtabiliyoruz. Bazı kampların yerleşimleri bile bana tanıdık geldi.

Devir sebebiyle elimizdeki silahlar tamamen değişmiş durumda. Balta, mızrak ve ok ile ortalıkta dolaşıyor ve bunlarla düşmanlarımızı öldürmeye çalışıyoruz. Bu aletlerde çeşitli değişiklikler de yapabiliyoruz. Elimizde sadece yakın dövüş silahları olduğu için buna göre hazırlanmış bir dövüş sistemi var. Ama bu dövüş sisteminin pek yavan olduğunu söylemek gerek. Çok tek düze ve hiç heyecanlı değil.

Kamplara saldırıları ve dövüşü değiştiren en önemli etkenlerden bir tanesi gizlilik. Daha yakından saldırmanız gerektiği için düşmanlarınızın yanına kadar girmeniz gerekiyor. Bunun için de dikkatli bir biçimde gizlenmeniz şart.

Oynanışa dair en önemli ayrıntı ise hayvanlar. Çok farklı çeşitlerde hayvanlar evcilleştirebiliyorsunuz. Bu hayvanların hepsinin ayrı ayrı özellikleri var. Bunun için yaptığınız saldırılara göre hayvan seçmeniz önemli. Far Cry Primal’ı eğlenceli yapan detayların en başında da bu hayvanlar var. Özellikle siyah aslan ya da kaplan gibi hayvanları yanınıza alabilirseniz, onların güçlerinden hareketlerle kolayca galip gelebiliyorsunuz.

Aslında galip gelme ve dövüşleri kazanma şansınız oyun boyunca çok yüksek. Daha doğrusu, Primal kolay bir oyun olmuş. Oyunun ilerleyen bölümlerinde sizleri biraz olsun zorlayan rakipler geliyor ama genel itibariyle kolayca ortalığı dağıtabiliyorsunuz. Bu sebeple de zaman zaman bu durumdan eğlenirken zaman zaman da sıkılabiliyorsunuz.

Grafik ve Tasarım

Grafikler konusunda söyleyecek söz yok. İnsanın gözünü gönlünü açan bir grafik seviyesi var. Kaplamalar üzerinde oldukça durulmuş ve çevre tasarımı çok iyi yapılmış. Keza karakter tasarımları için de oldukça uğraşıldığını söylemek mümkün.

Tasarım konusunda da Ubisoft Montreal dersine iyi çalışmış ve tasarımlarını konsepte göre iyi hazırlamış. O dönemde yaşamış olsaydık, bundan çok farklı şeyler göreceğimizi hiç düşünmüyorum.

Ayrıca oyun içerisinde yer alan hayvan animasyonları ayrı güzel. Çeşitli durumlara göre yaptıkları hareketler de değişiyor. Yani karakteriniz tehlike altındaysa ona göre tepkiler vermeye başlıyorlar.

Karar

Atmosfer olarak muhteşem bir oyun olmuş. Müzikler ve dil de eklenince, bizleri taş devrine döndürmeye başardıklarını söyleyebiliriz. Yüksek grafik kalitesini de sayarsak oyun, görsel anlamda tadından yenmez görünüyor.

Oynanış tarafındaki "aynılık" sebebiyle Primal'ı tavsiye edip etmemek konusunda kararsızım. Eğer Far Cry 4’ü oynamadıysanız, kesinlikle oyunu alıp oynamanız gerekiyor. Ama çok kısa süre önce Far Cry 4 oynadıysanız, oyunu almak için biraz daha bekleyebilirsiniz. Çünkü aynı bende olduğu gibi oyun sizi bir hayli sıkacaktır.

Son olarak daha önceki oyunları görmemiş olsaydık, Primal'a 9 üstü bir puan verebilirdim. Ama önümüzde Far Cry 3 ve 4 olduğu için ve Primal, neredeyse aynı olduğu için puanını düşüreceğim. Çünkü aynı oyunun ısıtılıp ısıtılıp önümüze konmasından hayli sıkılmış durumdayım. Benzer mekanikler kullanması kabul edilebilir bir durum, ama bir oyun size daha öncekilerin aynısı gibi geliyorsa sıkıntı vardır.


Asus Sabertooth Z170s, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon Fatality Pro,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 2 TB x1,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı levis

 • Forum Gurusu
 • ****
 • İleti: 7,611
  • The West
Ynt: Far Cry Primal
« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2016, 23:54:50 »
Yazı içinde de belirttiğim gibi eğer önceki Far Cry serilerini oynadıysanız bu oyunun oynanış tarzının tamamen aynı olduğunu görüp oyundan sıkılmanız olası. Ancak satın almayı düşünüyorsanız tam bu zamanlar en iyi vakit. Zira Steam de indirim var. Bende indirimden satın alıp oynadım.

Not : İndirim var demiştim ama bu oyundaki indirim sona ermiş.
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2016, 00:18:40 Gönderen: levis »
Asus Sabertooth Z170s, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon Fatality Pro,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 2 TB x1,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı levis

 • Forum Gurusu
 • ****
 • İleti: 7,611
  • The West
Ynt: Far Cry Primal
« Yanıtla #2 : 24 Aralık 2016, 00:12:26 »
Şu an steamde kış indirimi başladı. Oyunun fiyatı 70 TL ye düşmüş durumda.
Asus Sabertooth Z170s, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon Fatality Pro,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 2 TB x1,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,