Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi  (Okunma sayısı 79686 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 25neo

 • Onursal Üye
 • ****
 • İleti: 4,240
Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi
« : 05 Şubat 2012, 14:23:47 »
Dikkat! Lütfen bitmiş, atılacak, ömrünü tüketmiş pillerinizi çöp kutusuna değil, Pil geri dönüşüm kutularına atalım. Doğayı çölleştirmeyelim!

Uyarımızıda yaptıktan sonra başlayalım. Bu aralar şarjlı pillere ihtiyacım olduğundan en iyi fiyat performans ürününü almak için yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri paylaşmak istedim. Umarım pil ve pil şarj aleti almak isteyen arkadaşlara yol göstermiş olurum.  Not: Alıntılarla anlatılmıştır...

Neden şarjlı pili tercih etmeliyiz?
Atık pillerin doğada 5-15 yıl arasında çözündüğü ve içerisindeki zararlı maddelerin doğayı yok etmekte olduğunu hemen herkes bilmektedir. Kullan at piller ayrıca ekonomik olarakda zararlıdır. Şarjlı pilleri 1000 defa şarj edebildiğiniz için uzun vadede parasını çıkarmaktadır. Nikel-Kadmiyum (Ni-Cd),  Nikel – MetaHidrit (Ni-MH) şarjlı pillerin içeriğini anlatır. Ni-cd piller 1000 mAh kapasiteye kadardır. Ni-Mh ler ise 1000 mAh üzerindeki piller için kullanılır.

Ş A R J L I  P İ L L E R
Burada AA(Kalem pil) ve AAA (İnce pil) pİlleri anlatıyoruz bunları ikiye ayırabiliriz. 
1- Eski tip şarjlı piller
2- Yeni nesil şarjlı piller

Öncelikle siz ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Kullanım alanınıza göre yeni nesil veya eski tip seçilmeli. Yeni nesil piller ilk satın alındığında dolu olarak gelebilmekte uzun süreli kullanılmadığında bile boşalmamaktadır(6 ayda %80-1 yılda %90 doluluk). Fakat eski piller kullanılmadığında kendi kendini boşaltmaktadır(bu süre marka ve kapasiteye göre değişebilir). Eğer pilleri sık kullancaksanız büyük kapasiteli eski tipleri alıp kullanmalısınız. Yok arada bir kullanıcam bazen günler aylar sonra kullnacaksanız mutlaka yeni nesil pilleri tercih edin. Şimdi yeni nesil şarjlı pillerin test sonuçlarına bakalım:

 YENİ  NESİL  ALKALİN  PİL  ÖZELLİKLİ  ŞARJLI  PİLLER :

Yeni nesil şarjlı pillerin bilinen, alınabilecek başlıcaları ( G P ReCyKO - Panasonic INFINIUM(Evolta) - Varta Ready 2 Use ) AAA
Tüm pilleri ilk önce Ataba AT-908’ de deşarja tabi tuttum. Şarj cihazının 4 pil konumunda deşarj akımını ölçtüm. Cihazın deşarj akımı 132 mA idi ve pil markalarına göre değişmiyordu. Piller sırasıyla:
GP ReCyko 2100 mA 13 saat 45 dk --------------> 1815 mA kap......... 2 saat 40 dk şarj süresi
Panasonic INFINIUM 2100 mA 14 saat 10 dk------> 1870 mA kap......... 2 saat 45 dk şarj süresi
Varta Reay2 Use 2100 mA 14 saat 22 dk --------> 1896 mA kap ........ 2 saat 55 dk şarj süresi
olarak bulundu. Yaklaşık 1 aylık bekleme sonucu gördüğüm değerler oldukça mantıklı ve test firmalarının verdiği kapasite değerleri ile oldukça tam olmasada benzer değerlerdir. Şarj cihazının markaya bağlı olmaksızın deşarj işlemini pil voltajları pil başına ortalama 975 mV (0.975 Volt) değerinde sona erdirdiği ve tekrar otomatik şarja geçtiği görüldü.

Her 3 marka pilde şarj süresi 2 saat 40 dk-2 saat 55 dk. arası olduğu görüldü.
Her 3 markada dikkati çeken şarj süresinin 2 saat 20-35 dk arası şarj voltaj 1.32 -1.44 Volt arası dalgalanırken son 20 dk. aralık vermeden yine 3 kademede 1.45-1.50 V arası damla şarjı yapıyor.
1.bölümde şarj akımı 60-500 mA arası değişiyor ve bu bölümde ısınma zar zor hissediliyor.  Ancak son 20 dk da şarj akımı 450-800 mA’ çıkmış olup, pillerin yüzeysel ısıları da 39-42 oC arasına çıkmıştır. Bu ısınma fb. verilerine göre 45 oC altında olduğu için kabul edilebilir bir ısınmadır. Ve en önemlisi kısa sürelidir.

S O N U Ç :

1- Yeni nesil pillerde sağlanan uzun süre beklemede şarjını kaybetmeme özelliği,

2 – Pil üreticileri yeni nesil pillerin ASLA çok hızlı şarja tutulmamasını istemektedirler. Hızlı şarj sonucu oluşacak kabul edilebilir sınırların üstündeki ısı, pil içindeki kimyasal yapıyı hızla bozup kristalleştirerek pilin çok çabuk bozulmasına neden olduğunu belirtmektedirler.
Hatta Sanyo, eneloope pillerini, pillerle verilen şarj cihazı dışında şarj edildiği takdirde, pillere GARANTİ VERMEDİĞİNİ söylemektedir. Bunun altında yatan neden pillerin yeni bir teknoloji olması ve ısı sorununa şimdilik bir çözüm getirilememesi olarak görüyorum. Bu nedenle de pillerin aşırı ısınmasını engelleyecek bir şarj rejimi uygulamak gerekmektedir.

3 – Firmalar, şarj süresinin 3 saatin altında olmamasını istemektedirler. Bu ise toplamda ortalama şarj akımının 500 mA geçmemesi demektir. AT-908 ile yaptığım şarjda, şarj süresinin 4/5 kısmında şarj akımın ortalama 230 mA olduğu hesaplanmıştır. Son bölümde ise 20 dk süreyle ortalama 560 mA ile şarj edildiği hesaplanmıştır.
Bu bölümde şarj süresinin max. 20 dk. ile sınırlı olması ve ısınmanın max. sınırları aşmadan tamamlanması nedeniyle Ataba AT-908’ in bu pilleri şarj etmesinde bir sakınca görmemekteyim.
Ancak, Varta Power Station şarj cihazı ile birlikte gelen yeni nesil piller(Ready2Use) ile diğer markalar, son 20 dk. aşamada ölçüm yapmamış olmakla birlikte daha az ısınmıştır. Denememiş olmakla birlikte Ataba AT-508 ile bu pillerde ısınma son 20 dk' lık bölümde daha az olabilecektir. Bunların nedeni ise son 20 dk. aşamada şarj cihazı kendi max. kapasitesi değerinde daha az şarj akımı vermesi olduğu içindir.

Şarj edilebilir pillerin uzun ömürlü olması için nelere dikkat etmek gerekir?
Pilleri kullanmadığınızda, asla şarjsız bırakmayın. Ni-Mhd pilleri ayda bir deşarj edip tekrar şarj edin. Aksi halde pilleri kaybedebilirsiniz. (Özellikle fason ve GP' leri- Diğer markalarda da 1.5-2 yıllık eski piller). Yeni bir takım şarj edilebilir pil aldığınızda, kullanmadan önce tamamen şarj edin. Pilleriniz tam olarak dolunca, bir kez de (bir şarj makinası kullanarak) tamamen deşarj edin. Bu işlemden sonra tekrar şarj ettiğiniz pillerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Pillerinizi kullanmaya başlamadan önce yalnızca bir kere yapacağınız bu basit işlem hem pillerinizin önmrünü uzatacak, hem de onları tam kapasitelerinde kullanmanıza olanak verecektir. Buradan yola çıkarak diyebilirizki alacağınız şarj aletinin deşarj özelliği olmalıdır.
Pillerinizin uzun süre şarjsız kalmamasına dikkat edin. Uzun süre kullanmayacağınız pilleri şarjlı olarak saklayın. Uzun süre boş kalan pillerin hem ömürleri kısalır, hem de performansları düşer. Eğer Ni-Cd pil kullanıyorsanız, her 5-10 şarj işleminde bir pillerinizi şarj cihazınızda tamamen deşarj edin. Bu hafıza etkisinden kaçınmanızı sağlayacaktır.

Aynı boyutta (mAh da) örnek 2700 mAh pilleri şar edin, farklı boyuttaki pilleri aynı anda şarj etmeyin. Genelde şarj aletleri aynı anda 2 ve 4 adet pilleri şarj etmekte eğer siz 1 adet pil şarj etmeniz gerekiyorsa alacağınız aletin tek pil şarj edebildiğinden emin olun. Şarj edilemeyen pilleri şarj aletlerine takmayınız, akmış, şişmiş pilleri şarj etmeye çalışmayınız şarj aletine zarar verebilirsiniz. Hatta pilin patlamasına  sebep olabilirsiniz.

Ni-Cd pillerdeki Hafıza Etkisi nedir? Bundan nasıl kaçınabilirim?
Kullanıldıktan sonra pillerin bir şarj cihazı kullanılarak dejarj edilmesi gerekir. Pil tamamen boşaltılmazsa, şarj tam olmayacak, yeni ve daha düşük bir enerji seviyesi belirlenecektir. Buna ’hafıza etkisi’ adı verilir. Bir başka deyişle hafıza etkisi, tam deşarj olmayan pillerde, pilin kullanılmayan bölümünün enerji alamaz ve üretemez hale gelmesi demektir. Bunun sonucu olarak pillerin kullanım süreleri gittikçe kısalacak ve daha sık şarj edilmeleri gerekecektir.

Hafıza etkisinden kaçınmak için pilleri tamamen deşarj etmek gerekir. Bu ömürlerini uzatacaktır.Pillerin hafıza problemini gidermek için Ataba AT-908 de bulunan REFRESH yazan anahtar orta konuma alındığında pilleri yenilemektedir. (Sadece Ni-Cd piller için kullanılmalıdır. ASLA Ni-Mh ve Li-ion (Lithium Ion) piller için KULLANILMAMALIDIR) Ni-MH (Nickel-Metal Hydride) ve Li-ion (Lithium Ion) pillerede hafıza etkisi yoktur.

Ni-MH piller en yüksek kapasitelerine ne zaman ulaşırlar?
Ni-MH şarjlı piller 4-5 defa şarj edildikten sonra tam kapasite ile çalışmaya başlarlar. Satın aldığınız NiMH şarj edilebilir pili kullanmaya başladıktan ve 4-5 defa boşalıp tekrar doldurduktan sonra en yükesek verimi elde edebilirsiniz. (kaynak:Steve‘s digicams)

Alttaki resimde uzun süreli kullanılmadıkılarında pillerin bu süre sonundaki durumlarını gösteriyor.
 
{alt}

Yeni nesil şarjlı pil alacaksanız;
1-Varta ready2use 2100 mAh
2-Panasonic infinium 2100 mAh
3-Gp reycko 2050-2100 mAh

Eski tip şarjlı piller
Bu pilleri sürekli kullanan ve sık sık şarj edenlerin tercih etmesi gerekir. Bunlar yeni nesil pillere göre daha büyük kapasitelere sahiptirler. Ama büyük diye bilinmedik markalara dikkat edin genelde belirtilen kapasiteyi verememektedirler...

Örnek olması ve pillerin ömürleri hakkında fikir vermesi için Varta 2700, GP 2700, Duracell 2650  ve VPW 2700 pillerin fotoğraf makinasında flaş açılarak kullanımı sonucu
{alt}

Eski tip şarjlı pil alacaksanız;
1-Varta pro 2700 mAh
2-Duracell 2650 mAh
3-Energizer 2450 mAh
4-GP 2700 mAh

Şarj aletini nasıl seçeceksiniz?
Pillerin kullanımına bakıldığında şarj aletinin deşarj özelliği olması tavsiye edilmiştir. Şarj aletinin 3 saatten daha kısa sürede şarj etmemesi önerilmiştir(yeni nesil için). Bence eski tipler içinde geçerli olması gerekir, çünkü pili doldururken yüksek akım vereceği için pilin ve aletin ısınmasına dolaylı olarak her ikisininde kısa ömürlü olmasına sebep olacaktır. Şarj aletini alırken kaç amper yükleme yaptığına bakın böylece pili kaç saatte dolduracağını hesaplayabilirsiniz. Mesela alacağınız aletde AA için 300 mA yazıyor, 2000 mA bir pili 300 mA ile yaklaşık 7 saatte dolduracaktır.

Tavsiye edilen bazı marka şarz cihazları Varta, Ataba  at-908, Ataba at-508, GP, MICRON MN-1301, KONNOC KRC-A099 Özellikle forumlarda deşarj özelliğinden ve fiyatından dolayı Ataba AT-908 tavsiye edilmektedir.

Sizlerinde kullanıpda tavsiye etmek istediğiniz pil ve şarj aletlerini buraya yazarak başkalarınında işini görmesini sağlayabilirsiniz. Sürçü lisan ettiysek af ola :)
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2012, 18:00:10 Gönderen: 25neo »
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı highwayE6

 • Moderatör
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 8,582
Ynt: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2012, 17:40:48 »
 O0
Son derece faydalı oldu. Teşekkürler emeğin için.

Çevrimdışı Doq4c4n

 • Sadık Üye
 • ***
 • İleti: 1,271
Ynt: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2012, 17:47:24 »
bu gibi uzun yazılarda paragraflar arasında bir satır boşluk bırakılsa daha rahat okunabilir ve daha estetik olur gibi geliyor. Onun dışında konu oldukça bilgilendirici, eline sağlık ;)

Çevrimdışı highwayE6

 • Moderatör
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 8,582
Ynt: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2012, 18:36:28 »
bu gibi uzun yazılarda paragraflar arasında bir satır boşluk bırakılsa daha rahat okunabilir ve daha estetik olur gibi geliyor. Onun dışında konu oldukça bilgilendirici, eline sağlık ;)
Bencde doğru bir eleştiri. Ama anında düzenleme yapılmış  O0
Şimdi daha iyi olmuş  O0

Çevrimdışı 25neo

 • Onursal Üye
 • ****
 • İleti: 4,240
Ynt: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2012, 18:49:05 »
Biraz acele oldu, o yüzden düzenlemeyi yeni yapabildim.
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı Doq4c4n

 • Sadık Üye
 • ***
 • İleti: 1,271
Ynt: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2012, 19:49:50 »
Biraz acele oldu, o yüzden düzenlemeyi yeni yapabildim.

şimdi harika oldu işte, emeğine sağlık ;)

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

 • Etkin Üye
 • **
 • İleti: 108
Ynt: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi
« Yanıtla #6 : 16 Nisan 2012, 15:32:24 »
Bir çok marka şarlı pil kullanan ve şarj makinleri ile ilgilenen bir tüketici olarak çok faydalı bir yazı olduğunu söylemek istiyorum.
Ben TV, DVD,kumandası, tansiyon aleti  el feneri , gibi bütün aletleri şarjlı pillerle çalıştırıyorum.

Vartanın Multıcharger (De charge özellikli, ınvıdual şarj imkanlı) şarj aleti
, Varta guıck caharge ( İnvidual şarj özellikli), Ataba charge (invidual ve decaharge özellikli), varta standart charge cihazı ve panasonıc charge cihazları alıp kullandım.
(model noları şu anda aklımda değil ama sonra bakıp ekleyeceğim.)
Bunlardan en randımalı çalışanı Vartanın Multıcharger (De charge özellikli, ınvıdual şarj imkanlı) şarj aleti
 ve Ataba charge (invidual ve decaharge özellikli), olanı.
Varta ve Panasonıc standar charge cihazlarının ınvıdual charge özelliği olmadığından bazen artık ömrünü tamamlamış pili bile charge ediyor gösterip insanı yanıltıyor.
Varta guıck cahrge cihazı da pilleri çok ısındırıyor ve tam olarak şarj edemiyor. Ayrıca bir süre kullandığın pilleri direkt olarak şarj etmemeye başlıyor.
en iyisi Vartanın Multıcharger (De charge özellikli, ınvıdual şarj imkanlı) şarj aleti
Aşağı yukarı 6-7 sene önce aldıydım. Sorunsuz bir şekilde pil seçmeden tüm pilleri şarj ediyor.

GAREZ

 • Ziyaretçi
Ynt: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi
« Yanıtla #7 : 16 Nisan 2012, 23:39:01 »
Ni-MH piller daha kotu... eskiden cep telefonlarinda kullaniliyordu... Li-ion ile kiyasla cok daha uzun omurlu... ama anlamadigim notebooktaki Li-ion bataryalar 3 yilda mefta olurken 2007 ve 2008 model telefonlarin bataryalari hala ilk gunku gibi gidiyor?

Çevrimdışı bipekkan

 • Geçerken Uğradım
 • *
 • İleti: 2
Ynt: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi
« Yanıtla #8 : 20 Kasım 2012, 20:20:04 »
Arkadaşlar,
2008 başlarında hardware nedeniyle bu siteye üye olmuştum. O tarihlerde bu sitenin sayfa tasarımıda çok farklıydı. Ancak uzun bir süre PC ile ilgilenmeyi çeşitli nedenlerle bıraktım ve tabi bu rada siteyi de unutmuştum. Bu gün Lithium-Polymer pillerin kimyasal yapısı ile ilgili unuttuğum bir ayrıntıyı araştırırken bu sayfa ile karşılaştım.
Verilen bilgiler genellikle doğru ama bir sitelerden alınan ancak pekte doğruyu yansıtmayan bir grafik nedeni ile bu konuda çok ayrıntılı bilgi (Şarjlı piller ve her çeşit şarj cihazları hk) aşağıdaki 2 linkten birine tıklamanız yeterli.
Her hangibir telif hakkı içermediği ve tarafımdan oldukça uzun bir sürede gerçekleştirilen ve tarafımdan yeni ürünler çıktıkça sürekli güncellenen bu linklerdeki 1. mesaj ki artık bu araştırma yazıma ne ad verilecek bilemiyorum bu sitede de paylaşmanın bu konular ile hem mesleki hemde profesyonel olarak ilgilenen biri olarak yararlı olacağını düşünüyorum.
Araştırma ve inceleme tamamen bana ait olduğu için ve bir telif hakkı  vb. gibi şeylerde sözkonusu olmadığından, Sn Yöneticiler ve bu topiği açan arkadaşta uygun gördükleri takdirde linklerdeki araştırmamı bu köşede yada ayrı bir topik açarakta paylaşabilirim.
İyi günler dileğiyle,
http://forum.donanimhaber.com/m_11309414/mpage_1/tm.htm
http://forum.donanimhaber.com/m_11309414/mpage_65/tm.htm
Not:1 Her iki linteki ilk mesajlardır ve aynı içeriği taşır.
Not:2 Benim PC' de linklere nedense ulaşılamıyor, linkleri kopyalayıp arama satırına yapıştırıp ulaşabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2012, 20:32:25 Gönderen: bipekkan, Düzenleme Nedeni: Ekleme+yazım hatası »

Çevrimdışı worm260

 • Sadık Üye
 • ***
 • İleti: 1,229
 • sıkarım haa
Ynt: Şarjlı pil ve pil şarj aleti rehberi
« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2012, 20:45:18 »
Arkadaşlar,
2008 başlarında hardware nedeniyle bu siteye üye olmuştum. O tarihlerde bu sitenin sayfa tasarımıda çok farklıydı. Ancak uzun bir süre PC ile ilgilenmeyi çeşitli nedenlerle bıraktım ve tabi bu rada siteyi de unutmuştum. Bu gün Lithium-Polymer pillerin kimyasal yapısı ile ilgili unuttuğum bir ayrıntıyı araştırırken bu sayfa ile karşılaştım.
Verilen bilgiler genellikle doğru ama bir sitelerden alınan ancak pekte doğruyu yansıtmayan bir grafik nedeni ile bu konuda çok ayrıntılı bilgi (Şarjlı piller ve her çeşit şarj cihazları hk) aşağıdaki 2 linkten birine tıklamanız yeterli.
Her hangibir telif hakkı içermediği ve tarafımdan oldukça uzun bir sürede gerçekleştirilen ve tarafımdan yeni ürünler çıktıkça sürekli güncellenen bu linklerdeki 1. mesaj ki artık bu araştırma yazıma ne ad verilecek bilemiyorum bu sitede de paylaşmanın bu konular ile hem mesleki hemde profesyonel olarak ilgilenen biri olarak yararlı olacağını düşünüyorum.
Araştırma ve inceleme tamamen bana ait olduğu için ve bir telif hakkı  vb. gibi şeylerde sözkonusu olmadığından, Sn Yöneticiler ve bu topiği açan arkadaşta uygun gördükleri takdirde linklerdeki araştırmamı bu köşede yada ayrı bir topik açarakta paylaşabilirim.
İyi günler dileğiyle,
http://forum.donanimhaber.com/m_11309414/mpage_1/tm.htm
http://forum.donanimhaber.com/m_11309414/mpage_65/tm.htm
Not:1 Her iki linteki ilk mesajlardır ve aynı içeriği taşır.
Not:2 Benim PC' de linklere nedense ulaşılamıyor, linkleri kopyalayıp arama satırına yapıştırıp ulaşabilirsiniz.

linkler çalışıyor :)
ayrıca bu çalışma sana aitse bir konu açıp paylaşman daha verimli olur diye düşünüyorum