Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: acer şarjda kapanma sorunu  (Okunma sayısı 960 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ckocabas

• Etkin Üye
  • **
acer şarjda kapanma sorunu
« : 11 Temmuz 2019, 18:02:28 »
merhaba..cihaz 10 yıllık 5735z acer

öncelikle cihazın ısınma durumu açısından sorunsuz olduğunu belirteyim

sorunuma gelince; cihazı fişe takınca kendiliğinden açılıyor.biosta yada ram testi sırasında (dos ekranı gibi ekranlarda) sorunsuz uzun süre çalışıyor ama ne zaman windows yada usb linux(hdd siz denedim) çalıştırmak için işletim sistemi grafik ekrana geçsin, direk kapanıyor ve yeniden açılıyor

cihaz prize bağlı olmadığı durumda pilde ise bu sorunu yapmıyor..grafik ekrandada rahatlıkla çalışıyor ama fişte kapanma ve tuşa basmadan direk açılma durumu oluyor..anakart temizliği yaptım ve pilsiz (anakart üzerindeki pilide çıkarttım) denedim ama fayda etmedi.

tamiri basit birşey ise düşünebilirim ama kendisi 200tl etmeyecek cihazı servise bırakmaya pek sıcak bakmıyorum

tecrübesi,bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Ynt: acer şarjda kapanma sorunu
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2019, 21:16:23 »
Selam eski arkadaşım. Laptopuna teşekkürler :) Görüşme fırsatı yarattı.
Bios pili gerekli olacak çünkü ayarların tutmaz. Ama makinanın sıfırlanması açısından iyi yeniden takmalısın biostan istediğin ayarları kaydedip çıkmalısın. Yoksa win de bile açılması sorun olacaktır.
O yaştaki bir bilgisayarda yaşadığın sorun için ilk aklıma gelen güç kaynağının artık eskimiş olduğu. Hem şarjı hem laptopu aynı anda çalıştırması zor oluyordur.
Laptopun bataryasını çıkarıp bir denemeni öneririm. Enerji hiç batarya şarjına uğramadan direkt çalıştırsın. Bir de makinayı kapattığında üö kaynağından gelen fiş her dafasında çıkar ve açarken tak. Çözüm olabilir.
Olmasa bile sana merhaba dedim. Buda bişi  :)

Çevrimdışı ckocabas

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2019, 22:29:00 »
merhaba abi, mesajın için teşekkürler

umarım keyfin yerindedir  :) 

bataryasız denedim ama ne yazıkki fayda etmedi.sadece bataryada sorun çıkarmaması en azından anakart veya herhangi bir aygıtta sorun olmadığını düşündürdü..bir ihtimal adaptöre bir ihtimalde adaptörün besleme yaptığı kısma(çok anlamıyorum bu kısımdan tabii) veriyorum sorunu ama sallama bir tesbit bir yerde.adaptörün içinide açtım,şişen bir kapasitör yok görünürde en azından..nette muadil adaptörler var 40-50tl ye ama dizüstü 10 yıllık olunca para harcamak çok zor geldi  :-[

düzenleme:gerçi tek sorun adaptör olsa fişe takınca cihaz kendiliğinden neden çalışsınki
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2019, 22:49:22 Gönderen: ckocabas »

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2019, 22:50:47 »
Adaptörde iken yapması ve direk açılması, adaptörde bir şasi yapıyormuş düşüncesi yarattı. Windows açılıp yük binince şasi yapıyor ve reset atıyor sanki. Bir tamircide muadil bir adaptör denemek lazım.
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı ckocabas

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 11 Temmuz 2019, 23:00:18 »
Adaptörde iken yapması ve direk açılması, adaptörde bir şasi yapıyormuş düşüncesi yarattı. Windows açılıp yük binince şasi yapıyor ve reset atıyor sanki. Bir tamircide muadil bir adaptör denemek lazım.

benimde aklıma gelen bu şekilde ama ne yazık ki deneme yapma şansım yok şuan..adaptör alsam acaba adaptörde değilde takıldığı kısımda bir sorun olabilir mi diyorum.çalıştığım yerde avometre ile bir ölçüm isteyeceğim imkan olursa,doğru voltajı göstermezse muadil bir adaptör alırım ama olacağı kesin değil tabii

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #5 : 12 Temmuz 2019, 01:32:18 »
Örneğin benim adaptörüm bir şekilde karışmış ve bana seyahat adaptörü kaldı. Normal ile seyahat adaptör arasında fark güç farkı. Normal adaptör laptop çalışırken bataryayı da şarj edebilirken, zayıf olan seyahat adaptörü sadece laptopu çalıştırabiliyor ama aynı anda şarj yok. Ancak makine kapanınca şarj başlıyor. Güö ikisine birden yetmiyor.
Bu yüzden adaptörün çaptan düştü ise batarya var iken öncelik makine olmasına rağmen bataryayı şarja çabalayıp makineye yetersiz kalabilir.
Şasi yapmak terimini garipsedim. Şasi yapmak kısa devre anlamına gelir ve bu belli bir süre sonrası aşırı ısınıp patlama veya sigorta attırmaya varır.
Sonuç eskimeye bağlı arazlar :) Hala kullanabiliyor isen deneyerek bir muadil alabilirsin ama değip değmediği sana kalmış.

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #6 : 12 Temmuz 2019, 10:02:43 »
Merhaba arkadaşım. Nasılsın iyimisin. Ne zamandır görünmüyordun.

Sorununun çözümünü bulamadım açıkçası ama en azından bi selam vereyim diye yazmadan da geçemedim.  ;)
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı ckocabas

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #7 : 12 Temmuz 2019, 19:37:48 »
Merhaba arkadaşım. Nasılsın iyimisin. Ne zamandır görünmüyordun.

Sorununun çözümünü bulamadım açıkçası ama en azından bi selam vereyim diye yazmadan da geçemedim.  ;)
çok çok teşekkürler, gayet iyiyim

sen nasılsın neler yapıyorsun :)

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #8 : 13 Temmuz 2019, 08:29:42 »
İyiyim ne olsun. Hayat mücadelesi işte. Çalışıyorum, yaşlanıyorum. Şaka gibi geliyor ama yaş da 45 oldu artık  :) Öyle işte.  ;)
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,