Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: anakart şasi yapmış olabilir?? ( bir halt ettim)  (Okunma sayısı 6523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı elestirmen

• Geçerken Uğradım
  • *
MErhabalar, dün 3 senelik laptop'um çalışırken ekran kartı hatası verdi ve ekran birbirine karışmaya başladı. bir kaç sefer açıp kapatmama rağmen düzelmeyince laptop'u açıp ekran kartına göz atmak istedim. Ekran kartını çıkardım tozunu aldım vs derken, laptopun prize takılı olduğunu unutup ekran kartını tekrar takarken karta bir kıvılcım sıçradı. neyse diyerekten laptopu kapatıp açmayı denedim ama hiç açılmadı. açma tuşu hiç çalışmıyor şu an. herhangi bir ses de gelmiyor.. sadece ekran kartını değiştirip düzeltebileceğim bir sorunu iyice büyütmüş oldum...

Zannediyorum anakarta şase yaptırdım. Acaba sorunun tam olarak ne olabileceğini ve nasıl düzeltileceğini bilen var mı? şimdiden teşekkürler...

Bu arada notebook, acer 5920 g

Çevrimdışı ozcan_190

• Sadık Üye
  • Ah ulan yaktin beni Moscow!
Ynt: anakart şasi yapmış olabilir?? ( bir halt ettim)
« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2011, 05:09:59 »
öyle herkesin burdan tarifle düzeltecegi bir hatadan çıkmışsın bence muhtemelen güç devresi var orda bi sorun oluştu yapabilecegin teknik servise göndermen birde adaptöre bak adaptör elektrik veriyomu adaptördede böyle şeylere karşı koruma sistemi oluyo ha birde anakartı sökmüşsün galiba bak bakalım yanma falan oluşmuşmu anakartda 8"p
+networking

Çevrimdışı elestirmen

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2011, 14:24:18 »
adaptör elektrik veriyor. anakartta da herhangi yanmış bir yer görmedim. güç devresindense sorun; muhtemelen anakartı değiştirmek zorunda kalırım...

Çevrimdışı ozcan_190

• Sadık Üye
  • Ah ulan yaktin beni Moscow!
« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2011, 04:30:44 »
ekran kartın eger onboard ise anakartı degiştirmak en mantıklısı onboard degilse yaptır çok büyük bi arıza degil ama servis işte notebok ların içini dahi açmaya çok büyük paralar isteyebiliyolar daha büyük sorun bence ekran kartı sorunu ekran kartlarının fiyatları uçuk oluyo tamiride pahalı ısı tedavisi uygulayabiliyolar yaptık diye ucuz oluyo ama oda geçici çözüm sonra tekrarlıyor 8"p
+networking

Çevrimdışı BullyWoo

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2017, 02:22:54 »
Merhaba Arkadaşlar. Benim de konuya benzer çok önemli bir sorun var.. Saat gece 2 oldu benim gözüme gram uyku girmedi daha ..

1 saat önce yaptığım bir olay sonucu size danışmak istedim nolursunuz bana yardım edin, çıldırıcam ağlamak üzereyim resmen daha 3 -4 gün önce yeni bir ekran kartı almıştım GTX 1050TI.

Neyse konuyu anlatayım en iyisi, ben komple kasayı açtım prizden fişi çektim falan derken yeni aldığım ekran kartını koyayım dedim.. Ben ekran kartını takmaya çalıştım fakat olmadı kablolardan birde kasanın arka plakasından dolayı yerleştiremedim.. Ben ekran kartını yerleştirmeye uğraşırken ekran kartında ki o demir plaka kasadaki arka plakaya değdiğinden midir anlamadım, o sırada anakarttan veya ekran kartından tam ıolarak anlamadığım bir şekilde ve hızda bir ışık süzmesi gibi '' kıvılcım '' gibi birşey parladı aniden. Sonra ben korktum tabi çektim ekran kartını sokamadan.. tüm bu şeyler olduğunda ben sokete bile takamamıştım.. Şu an deli gibi  korkuyorum öyle bir durumda ekran kartımın yanma olasılığı var mı? Ah ben ne yaparım aylarca para biriktirip + üstüne babam'dan aldığım borç ile almıştım o ekran kartını.. Nolur yardımcı olun ne yapmam gerekir ?         

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
« Yanıtla #5 : 02 Aralık 2017, 11:47:18 »
Elektrik fişi takılı değil ise ve yanık kokusu gibi bir koku yoksa bence korkmanıza gerek yok. Metal in metale sürtmesi sonucu çıkan bir kıvılcım görmüş olabilirsin.
Anakartında onboard ekran kartı var ise önce onboard ekran kartı ile açılış yapıp pc nin düzgün çalıştığından emin ol.
Ondan sonra fişi çekip ekran kartını dikkatli bir şekilde ve bağlantılarını düzgün yapıp aç pc yi. Sonuçta denemeden ne durumda olduğunu bilemezsin.
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı Can Ömer

• Tiryaki
  • **
  • Šarru-kīnu
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #6 : 03 Aralık 2017, 02:04:00 »
Bana daha çok statik elektrik boşalması gibi geldi.

Çevrimdışı BullyWoo

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #7 : 03 Aralık 2017, 03:19:03 »
Bana daha çok statik elektrik boşalması gibi geldi.

Bu zannettiğiniz statik elektrik boşalmasıyla ne gibi birşey olmuş olabilir, diğer hocamın söylediği şeylere  ters yönde bir fikir mi söz konusu, yani bir soruna mı işaret ? 

Çevrimdışı BullyWoo

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Aralık 2017, 03:22:54 »
Elektrik fişi takılı değil ise ve yanık kokusu gibi bir koku yoksa bence korkmanıza gerek yok. Metal in metale sürtmesi sonucu çıkan bir kıvılcım görmüş olabilirsin.
Anakartında onboard ekran kartı var ise önce onboard ekran kartı ile açılış yapıp pc nin düzgün çalıştığından emin ol.
Ondan sonra fişi çekip ekran kartını dikkatli bir şekilde ve bağlantılarını düzgün yapıp aç pc yi. Sonuçta denemeden ne durumda olduğunu bilemezsin.

Hocam şöyle oldu, ben ekran kartını kasa küçük olduğundan takamadığım için sonrasında o olay yüzünden korkup vazgeçtim, fakat onboarddayken bilgisayarı açtığımda herşey normaldi, birşey olmamıştı..

Ertesi gün de arkadaşıma götürdüm ekran kartını denemesi için, kendisi aldı koydu ekrana sorunsuzca görüntü de geldi,  driver mriver yüklendi derken bilgisayarındaki bütün oyunları denemiş- bir güzel oynamış..

Fakat benim hala içim tedirgin; yani görüntü var bir sıkıntı yok ama bu ileride ufacık bir şeye zarar verdiyse şayet, kullanım ömrünü kısaltma gibi yakın zamanda sıkıntı yaratacak bir duruma neden olabilir mi?     
Not:Bu arada ben ekran kartını alıp kokladığımda plastikimsi birşey kokuyordu, korkmuştum yanık kokusuna benziyor diye ama yeni aldığım için ona benzer bir koku da olabilir bilemiyorum..   

Çevrimdışı gouranga

• Forum Aydını
« Yanıtla #9 : 03 Aralık 2017, 11:50:37 »
Şöyle söyleyeyim, bir şey olmuş ama hasar vermiş mi vermemiş mi belli değil ki açıklamalarından sorun olmadığı anlaşılıyor. Ekran kartın ve sistemin problemsiz çalışıyorsa sisteminin keyfini çıkar. Kaygılanmak bir şeyi değiştirmeyecek çünkü.