Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Dell 7537 uyuyamıyor, bayılıyor  (Okunma sayısı 2808 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Darkguard

• Meraklı
  • **
Dell 7537 uyuyamıyor, bayılıyor
« : 03 Kasım 2015, 23:11:40 »
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 1 senedir kullandığım Dell 7537 dizüstü bilgisayarım uyuyamamaya başladı. Uykuya geçsin diye kapağı kapatıyorum, muhtemelen kendi içinde mavi ekran verip bayılıyor. Hep olmuyor ama, 10 kerede 3-4 kere bu problem meydana geliyor.

Bayılıyor diyorum çünkü fan 100%'e geliyor, işlemci çalışıyor, açıkken ısınmadığı kadar ısınıyor (Açıkken ısınmıyor zaten, sadece uyumaya çalışırken ısınıyor). Kapağı açınca tepki vermiyor, düğmeye basınca tepki vermiyor. Fan sesi susana kadar düğmeye basılı tutuyorum, kendi içinde kapandıktan sonra tekrar basıp açıyorum. Normalde 30 - 40 saniyede açılan bilgisayar 2 dakikada anca kendine geliyor böyle olunca.

Adam akıllı bir mavi ekran vermediği için herhangi bir dump dosyası da yok ortada. Sürücüler güncel, Windows güncel ve lisanslı (Windows 10 Home Single Language). İçinde crackli oyun yok. (Sadece nvidia güncel değil, onun sebebi de 358'de belki problem çıkarıyordur diye düşünüp 355'i kurmuştum, sonuç aynı.)

Bu arada bu problem ne zaman başladı onu da söyleyeyim, 8.1'den 10'a yükselttiğimde her şey problemsizdi, gayet iyi geçiniyorduk kendisiyle. Sonra ben kaşındım, ikinci OS olarak Linux Mint kurdum. Kullandım ettim falan sonra dedim temiz bir kurulumla sadece 10 kullanayım ben, Windows 10 iso'sunu flash'la uefi olarak bootlayıp hard diskteki tüm partisyonları temizleyip tek partisyona win 10 kurdum, ondan sonra kendine gelemedi.

Bu problem başladıktan sonra 3-4 kere daha temiz kurulum yaptım, sistemi sıfırlamayı da denedim ama olmadı. HD Tune ile HDD'ye detaylı tarama yaptım, problem görünmüyor.

Aklıma gelenler;

- Cihaz üzerinde Win 8 ile geldiği için temiz Win 10 kurulumunda driverlar sapıtıyor (bana biraz saçma geliyor ama mümkün gibi)

- Hard diskin veya ramin bir ayağı çukurda?

Donanımını da yazayım, sonra susayım artık;

Intel i5 4210u - 6Gb Ram - nVidia GT750m 2Gb - WD Blue 500Gb 5200rpm
Intel i7 8700 - Thermaltake Water 3.0 Performer - Asus TUF Z370-Plus - Asus Strix GTX1070Ti 8GB - 16GB Corsair DDR4 3600 Mhz - FSP 700 Watt - WD Blue 2TB - Samsung 960 Evo NVMe 250GB

Çevrimdışı gouranga

• Forum Aydını
Ynt: Dell 7537 uyuyamıyor, bayılıyor
« Yanıtla #1 : 04 Kasım 2015, 03:19:20 »
Google aramasındaki ilk birkaç sonuç hep dahili Intel HD Graphics sürücüsünün buna neden olduğu yönünde. Aygıt Yöneticisi-> Intel HD-> Sağ Tık-> Özellikler-> Sürücü-> Sürücü Güncelleştir-> Otomatik olarak ara. Belki 8 varken sürücü yüklü idi ama 10'a temiz kurulum yapınca birşeyler olmuş olabilir? Zaten Nvidia Optimus, 10 ilk çıktığında hep problemli idi 10 ile.

Eğer vaktiniz bolsa önce 8 yükleyip sonra 10'a yükselterek problemin gidip gitmediğini deneyebilirsiniz. Hem 8.1'de hem 10'da. Belki böylece sorunun donanımsal olma ihtimalini eleyebilirsiniz.

Bir de Windows 10'a temiz kurulumdan sonra biraz fırsat verin. Güncellemeleri arka planda sorun çıkarmadan yapmaya çalışıyor, bu yüzden ilk birkaç açtığınızda alışılmış olandan yavaş oluyor sistem. Bir de kapatmak yerine ilk birkaç sefer yeniden başlatın sistemi ki güncellemeleri yapılandırabilsin. Hibrit kapatma yüzünden bu bazen mümkün olmuyor.

Çevrimdışı Darkguard

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #2 : 04 Kasım 2015, 12:56:44 »
Cevap için teşekkürler gouranga.

Windows 10'a bayağı bir zaman verdim, ben de güncellemelerle ilgili bir problem olabileceğini düşünmüştüm, bu şekilde kullanıyorum 1 aydır falan.

Vaktim çok bol değil, o yüzden henüz deneyemedim 8 kurup yükseltmeyi ancak aklımda, ilk deneyeceğim şey bu :)

Nvidia'nın optimus işine de oldum olası ısınamadım zaten. Batarya ömrüne faydalı ancak yıllardır kusursuz bir hale gelmedi çalışma şekli. Aygıt yöneticisinden yaptığım aramada herhangi bir sonuç bulamadı, en yeni sürücünün kurulu olduğunu belirtti.

Bugün ben 8 kurup yükseltmeyi deneyeyim, başka basit bir çözüm yok gibi.
Intel i7 8700 - Thermaltake Water 3.0 Performer - Asus TUF Z370-Plus - Asus Strix GTX1070Ti 8GB - 16GB Corsair DDR4 3600 Mhz - FSP 700 Watt - WD Blue 2TB - Samsung 960 Evo NVMe 250GB

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
« Yanıtla #3 : 04 Kasım 2015, 23:31:18 »
Kur windows 7 yi bak rahatına  ;)
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı Darkguard

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #4 : 04 Kasım 2015, 23:34:49 »
Üstünde 8 vardı hocam, şimdi 8 kurdum yüzü güldü aletin :) Bir süre kullanalım böyle bakalım. Masaüstü bilgisayarda çıktığı günden beri 10 kullanıyorum tık demedi yahu. Laptop nazlı çıktı biraz sanırım :)

Çevrimdışı alpgiray50

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Aralık 2016, 19:45:36 »
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 1 senedir kullandığım Dell 7537 dizüstü bilgisayarım uyuyamamaya başladı. Uykuya geçsin diye kapağı kapatıyorum, muhtemelen kendi içinde mavi ekran verip bayılıyor. Hep olmuyor ama, 10 kerede 3-4 kere bu problem meydana geliyor.

Bayılıyor diyorum çünkü fan 100%'e geliyor, işlemci çalışıyor, açıkken ısınmadığı kadar ısınıyor (Açıkken ısınmıyor zaten, sadece uyumaya çalışırken ısınıyor). Kapağı açınca tepki vermiyor, düğmeye basınca tepki vermiyor. Fan sesi susana kadar düğmeye basılı tutuyorum, kendi içinde kapandıktan sonra tekrar basıp açıyorum. Normalde 30 - 40 saniyede açılan bilgisayar 2 dakikada anca kendine geliyor böyle olunca.

Adam akıllı bir mavi ekran vermediği için herhangi bir dump dosyası da yok ortada. Sürücüler güncel, Windows güncel ve lisanslı (Windows 10 Home Single Language). İçinde crackli oyun yok. (Sadece nvidia güncel değil, onun sebebi de 358'de belki problem çıkarıyordur diye düşünüp 355'i kurmuştum, sonuç aynı.)

Bu arada bu problem ne zaman başladı onu da söyleyeyim, 8.1'den 10'a yükselttiğimde her şey problemsizdi, gayet iyi geçiniyorduk kendisiyle. Sonra ben kaşındım, ikinci OS olarak Linux Mint kurdum. Kullandım ettim falan sonra dedim temiz bir kurulumla sadece 10 kullanayım ben, Windows 10 iso'sunu flash'la uefi olarak bootlayıp hard diskteki tüm partisyonları temizleyip tek partisyona win 10 kurdum, ondan sonra kendine gelemedi.

Bu problem başladıktan sonra 3-4 kere daha temiz kurulum yaptım, sistemi sıfırlamayı da denedim ama olmadı. HD Tune ile HDD'ye detaylı tarama yaptım, problem görünmüyor.

Aklıma gelenler;

- Cihaz üzerinde Win 8 ile geldiği için temiz Win 10 kurulumunda driverlar sapıtıyor (bana biraz saçma geliyor ama mümkün gibi)

- Hard diskin veya ramin bir ayağı çukurda?

Donanımını da yazayım, sonra susayım artık;

Intel i5 4210u - 6Gb Ram - nVidia GT750m 2Gb - WD Blue 500Gb 5200rpm

Dostum aynı bilgisayardan bendede var. ve aynı sorun bende de var. normal bilgisayarlar 1000 lira iken ben bunu 1600 tl ye almıştım. tipi falan çok karizmatik diye. işlemci hızını o kadar sallamadım. her özelliği güzel amaaaaaa

gel gelelim windows 10 a.

senin dediğin gibi bi hevesle kurdum. çok güzeldi win10. stabil de çalışıyor. driver istemiyor ööyle zırt pırt.

ama bilgisayarı kapat a basıyorum. kapanıyor. sonra fan çalışmaya başlıyor. sanki içinde biri var. düğmeye basıyo.

sonra dibime koydum bilgisayarı . kapattım. 3 dakika sonra tekrar fan sesi.

neyse içeri götürdüm . bi geldim sabah şarjı yok bilgisayarın.

en güncel windows bilmem ne hepsini kurdum. driver lar güncel yemedi. windows 8.1 e geri göndüm. biliyorsan bir çözom yolu benle de paylaşırsan sevirim saygılar

Çevrimdışı alpgiray50

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #6 : 11 Aralık 2016, 19:46:32 »
Kur windows 7 yi bak rahatına  ;)

windows 7 yi kabul etmiyor dostum. en az win8 . neden olduğunuda bilmiyorum. :)

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #7 : 11 Aralık 2016, 21:41:00 »
Belli bir işletim sistemi ile yüklü gelen bilgisayarlarda geriye dönük kurulum yani üzerinde bir köşesinde Win 8 yada Win 10 uyumlu diye yazıp içinde de bu sistemle gelen bilgisayarlarda öncelikle win 7 sürücüleri olmayabilir. Olsa bile biosdan win 7 kurabilmek için gereken ayarı yapmanız gerekebilir.

Ayrıca Win 8 cihazları Win 10 a güncellediğinizde sorunlarda çıkması olası. Böyle güncellemeleri hiçde sevmem. İllaki bir sorun yaşıyorum. Kesin bir çözüm sunamıyacağım ama Win 8 ile sorunsuz çalışıyor ise tekrar temiz bir kurulum ile win 8 kurmanızı ve denemenizi öneririm. Genellikle uyumama sorunu yazılımsal olur. Önce bunu anlamamız lazım.
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı conficker

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #8 : 12 Aralık 2016, 03:56:31 »
ilginç bizim grundig gnb 1562 a1i3 notebook 8 ile geldi 8.1'e yükselttik sorun olmadı sonra 10'a yükseltildi sorun yok...
{alt}
[