Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Max 4000 tl ye kadar çizim ve oyun için 17 inch laptop tavsiyesi...  (Okunma sayısı 11613 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hell_ice

• Geçerken Uğradım
  • *
Arkadaşlar öncelikle merhaba..kullanmakta olduğum laptoba yeğenimin el koyması sonucu yeni bi laptop almak zorunda kalıyorum malesef :)

Autocat , 3ds max ve oyunlar konusunda sorun çıkartmayacak  17 inch  bi laptop almak istiyorum..zorlasam zorlasam 4000 tl ye çıkabilirim sanırım..bu yüzden 3000- 4000 arası laptoplarla ilgileniyorum..asus ve toshibaları iyi diye biliyorum bugüne kadar...hp ve aceride pek tavsiye etmiyorlar..

ssd diskli yada en azından 7200 rpm bi hdd olursa sevinirim..birde merak ettiğim bir nokta var..ssd disk yoksa aldığım laptopta sonradan takmam mümkün olur mu..yani laptobun içinde bunun için extra bi yuva falan varmıdır..

Aslında bi kaç ürün gözüme çarptı...ama karar vermek te zorlanıyorum...ekran kartları konusunda biraz tecrübesizim...satıcılardan öğreniyorum bazı şeyleri..ne kadarı doğru Allah bilir :)   mesela diyorlar ki GTX 860M ye göreGTX  770M daha iyidir..önemli olan baştaki rakam değil ortadadaki sayıymış.. bana biraz saçma geldi ama anlamayınca bişey de denmiyor ki :)

Gözüme çarpan bazı laptoplar...

http://www.bimeks.com.tr/urun/143821/toshiba-qosmio-x70-a-13n-w8-.aspx
http://www.istanbulbilisim.com.tr/asus-g-series-gl771jm-dh71-notebook-fiyati,143877.html
http://www.istanbulbilisim.com.tr/asus-rog-g750jx-rb71-notebook-fiyati,72272.html

bunların dışında sizlerinde tavsiyeleri varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim...

Çevrimdışı STAN

• Geçerken Uğradım
  • *

Çevrimdışı Doq4c4n

• Sadık Üye
Monsterdan verdikleri siparişlerini alamayan bir sürü insan vardı bi' ara, sonralardan noldu bilemiyorum. Bi' bakmak lazım.

Şu soruyu baştan bi' soralım, laptop olması şart mı? Bu soruyu, masaüstü bir bilgisayar toplarsak aynı bütçeye daha mantıklı bir sistem toplayabilme ihtimalini hesaba katıp düşünün.

Çevrimdışı gouranga

• Forum Aydını
O orta rakama bakarak karşılaştırmayı rakamlar bu kadar yakınken yaparsak yanılırız  :). 780m vs 830m gibi bir karşılaştırma olsaydı belki ama bu iki GPU için olmaz.

860m ile 770m'i karşılaştırmak biraz zor. Özellikle ortada iki çeşit 860m varken. 860m'in bir çeşidi 770m ile aynı Kepler mimarisi, diğeri en yeni mimari olan Maxwell.

Kepler mimarili olanları karşılaştırırsak, 770m 192 bit (vs 128 bit) arayüzü ve 3 GB (vs 2 GB) belleği ile önde, diğer yandan 860 daha fazla shader/TMU/RoP bulunduruyor. 770m bu yüzden yüksek çözünürlüklerde cüzi öne geçebilir.

Söz konusu Maxwell mimarili 860m ise, o zaman gözler kapalı şekilde 860m diyebiliriz. Daha soğuk çalışıyor, daha az güç tüketiyor. Yeni mimarisi ile alacağı sürücü desteği çok daha uzun süreli olacak. 770m'den önde her bakımdan. Hala 2GB ama laptop ile yüksek çözünürlük- AA pek olası değil zaten.

Laptoplarda ekstradan SSD sığdıracak kadar boşluk kalması kabul edilemez bir durum  :) O yüzden ancak kendi HDD'sinin yerine ya da varsa optik sürücü çıkartılarak onun yuvasına eklenebilir. Diğer yandan fazladan M2 slotu bulunduran laptoplar varsa onlara eklenebilir ama böyle bir laptop var mı yok mu bilmiyorum.

Son olarak oyun laptopu konusuna ben hep soğuk baktım hala da soğuk bakıyorum. Bu makinelerin ikisi 3.5 Kg, diğeri 4.5 Kg. Diğer yandan PS4 2.8 Kg. Hangisi daha taşınabilir?  :) Aynı paraya ve ağırlığa hem PS4 hem de ortalama üstü bir laptop alınır.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Bend HP / i7 17" Nvidia 650 8GBram 180 GB SSD var. 1.5 senedir kullanıyorum ve hemen hiç sorun yaşamadım.
17 " makinalar içinde genelde bir HDD için daha yer oluyor. Ama benim özelimde gerekli uzunlukta sata kablısunu bulamadığım için kullanamadım. Bunun yerine 1TB bir 2.5" diski optik yuvaya yerleştirdim ve optik sürücüyü de takım olarak aldığım harisi USB kutua taktım ( kuru seti 100 tl civarı). İşlem 10 - 15 dakikalık basit bir iş  ve gayet iyi çalışıyor.
Orta alt katogorideki ekran kartı Acad, adobe premier,photosop edius gibi grafik ve temel render işlerinde gayet yeterli.
Marka model olarak bu konfigurasyona yakın modeller işinizi görecektir.
Size ideal olması açısından mat ekran gibi extra özellikleri önerebilirim ama sorun bütçe olabilir. Yakında araştırdığım birkaç makinanın fiyatlar ne olmuş biraz bakayım ...

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Söylediğiniz fiyata dolar kurlarından sonra makina seçenekleri azalıyor. Genelde 5000 tl gibiler ama bu makina; 4250 tl
http://www.pcdepo.com/msi-nb-ge70-2qd-819xtr-apache-notebook
gayet iyi gözüküyor. Tabiiki MSI olması ayrıca pozitif. Ek olarak kalavyenin arkadan aydınlatılmasıda avantaj. Hele benim gibi gece tasarımcılarındansanız.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Bazı sitelerde uygun fiyatlı 17" ler görebilirsiniz ama çoğunlukla stoklarında olmuyor. Örneğin sizin linkini verdiğiniz 3 makinanın 2si stoklarda yook.
Bimeks teki toshiba hiç te fena durmuyor.
Bana kalsa ve pram olsa MSI marka olarak ön plana çıkardı.

Çevrimdışı hell_ice

• Geçerken Uğradım
  • *
yoğunluktan bi türlü oturup bi cevap yazamadım..gecenin bu saatinde az da olsa kafama takılan bazı şeyler için yine sizlerin kafasını ağrıtacağım..Ayrıca değerli fikirleriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum...

Monsterdan verdikleri siparişlerini alamayan bir sürü insan vardı bi' ara, sonralardan noldu bilemiyorum. Bi' bakmak lazım.

Şu soruyu baştan bi' soralım, laptop olması şart mı? Bu soruyu, masaüstü bir bilgisayar toplarsak aynı bütçeye daha mantıklı bir sistem toplayabilme ihtimalini hesaba katıp düşünün.

monster işini bi boşlukta biraz daha araştırmam lazım sanırım.daha güçlü ve daha uygun gibi sanki.ama monster marka olarak nasıldır hiç bilmiyorum açıkçası.kasa yapısı , ısınması vs..ve teslimat ve garanti gibi..
 laptop konusunda kararımı verdim..yıl içinde 2-3 aylık başka başka yerlerde falan kalmam gerekiyor..17 inç te olsa , çok nadir taşıyacak olsamda taşınabilir olması şart gibi bişey benim için..bu yüzden laptop...

O orta rakama bakarak karşılaştırmayı rakamlar bu kadar yakınken yaparsak yanılırız  :). 780m vs 830m gibi bir karşılaştırma olsaydı belki ama bu iki GPU için olmaz.

860m ile 770m'i karşılaştırmak biraz zor. Özellikle ortada iki çeşit 860m varken. 860m'in bir çeşidi 770m ile aynı Kepler mimarisi, diğeri en yeni mimari olan Maxwell.

Kepler mimarili olanları karşılaştırırsak, 770m 192 bit (vs 128 bit) arayüzü ve 3 GB (vs 2 GB) belleği ile önde, diğer yandan 860 daha fazla shader/TMU/RoP bulunduruyor. 770m bu yüzden yüksek çözünürlüklerde cüzi öne geçebilir.

Söz konusu Maxwell mimarili 860m ise, o zaman gözler kapalı şekilde 860m diyebiliriz. Daha soğuk çalışıyor, daha az güç tüketiyor. Yeni mimarisi ile alacağı sürücü desteği çok daha uzun süreli olacak. 770m'den önde her bakımdan. Hala 2GB ama laptop ile yüksek çözünürlük- AA pek olası değil zaten.

Laptoplarda ekstradan SSD sığdıracak kadar boşluk kalması kabul edilemez bir durum  :) O yüzden ancak kendi HDD'sinin yerine ya da varsa optik sürücü çıkartılarak onun yuvasına eklenebilir. Diğer yandan fazladan M2 slotu bulunduran laptoplar varsa onlara eklenebilir ama böyle bir laptop var mı yok mu bilmiyorum.

Son olarak oyun laptopu konusuna ben hep soğuk baktım hala da soğuk bakıyorum. Bu makinelerin ikisi 3.5 Kg, diğeri 4.5 Kg. Diğer yandan PS4 2.8 Kg. Hangisi daha taşınabilir?  :) Aynı paraya ve ağırlığa hem PS4 hem de ortalama üstü bir laptop alınır.

üstat biz ekran kartının hangi mimariye sahip olduğunu nerden anlayacağız ki..benim anladığım tek şey rakamı büyük olan, ram i fazla olan, bit miktarı fazla olan ve paylaşımsız olan iyidir :):)

dediğim gibi zaman zaman bi göçebe hayatı yaşadığımdan ps 4 gibi alternatifler bana göre değil..aslında öyle oyun delisi falanda değilimdir..ama zaman zaman merak salıyorum..1 ay falan gece gündüz oynuyorum..sonra 4-5 ay oyun falan açtığım olmuyor..insan oynamışkende  güncel bi oyunu zevk alarak oynamak istiyor haliyle..

Bend HP / i7 17" Nvidia 650 8GBram 180 GB SSD var. 1.5 senedir kullanıyorum ve hemen hiç sorun yaşamadım.
17 " makinalar içinde genelde bir HDD için daha yer oluyor. Ama benim özelimde gerekli uzunlukta sata kablısunu bulamadığım için kullanamadım. Bunun yerine 1TB bir 2.5" diski optik yuvaya yerleştirdim ve optik sürücüyü de takım olarak aldığım harisi USB kutua taktım ( kuru seti 100 tl civarı). İşlem 10 - 15 dakikalık basit bir iş  ve gayet iyi çalışıyor.
Orta alt katogorideki ekran kartı Acad, adobe premier,photosop edius gibi grafik ve temel render işlerinde gayet yeterli.
Marka model olarak bu konfigurasyona yakın modeller işinizi görecektir.
Size ideal olması açısından mat ekran gibi extra özellikleri önerebilirim ama sorun bütçe olabilir. Yakında araştırdığım birkaç makinanın fiyatlar ne olmuş biraz bakayım ...

aslında mantıklı bi çözüm gibi sizinki..harici bi optik sürücü alıp , optik sürücü yuvasınada ssd takmak..ama bu ssd ler tüm bilgisayarların optik sürücülerine uygun mu..yani sıfıra sıfır kasaya oturuyormu..öyle fazlalık çıkıntı falan yaparmı modelden modele..

aslında kafamda şöyle bişey vardı..normal hdd + ssd olan laptoplar var..1 tb normal hdd+ 8 gb ssd gibi..ben sanıyordum ki bu ikisi ayrı ayrı harddisk ve parçalar..ve haliyle 8 gb olan ssd yi söker yerine 64 gb bi ssd takarım diye düşünüyordum.yani iki yuva olduğunu düşünüyordum..bugün öğrendim ki bu ikisi aynı hdd nin içinde tek bir yuvada duruyormuş. ve daha yüksek bi ssd takabilmek için 1 tb lik normal diskimide gözden çıkartmam gerekiyormuş...haliyle optik sürücüyü çıkartmak şuanda sanki en mantıklı çözümlerden biri gibi..

ayrıca bu mat ekran olayınıda pek anlayamıyorum açıkçası..yani bi mat var..bide parlak değilmi çeşit olarak..parlak olanlarda görüntü daha canlı olmazmı. mat olması bi avantajmıdır ..avantajsa ne tür bir avantajı vardır.

ayrıca hiç MSI kullanan birilerinide görmedim..laptop işlerinede gireli çok uzun zaman olmuşmudur bilmiyorum..eskiden daha çok ilgilenirdim bu bilgisayar işleriyle..o zamanlar MSI laptop hiç duymamıştım..ama köklü bi teknoloji mağazası..laptoplar konusunda önerdiğinize göre onuda asus , toshiba nın yanında incelemeye alacağım..bide nette gezerken manster gibi victor  isminde bi markaya rastladım..onlardan bize bişey çıkarmı ki..nasıl bi firmadır..kimdir..necidir..güvenilirmidir..

Çevrimdışı gouranga

• Forum Aydını
860m'in hangi versiyonu var içinde bunu ancak laptop'a sahip olan birisinden öğrenebiliriz gibi geliyor bana ya da ayrıntılı bir incelemesi varsa oradan. İki ekran kartının performansı birbirine çok yakın, aradaki fark atla deve değil. Orta ayarlarda oyun oynamak için bahsedilen yongaların hepsi de yeterli. Çok takılmayın derim ben.

http://www.akortek.com/depolama/hdd-kutu-disk-kutusu/akasa-n-stor-notebook-slim-sata-optik-surucu-odd-yuvasiyla-uyumlu-2-5-sata-hdd-kutusu.html

Optik sürücüyü çıkardığınızda, HDD'yi o yuvaya takma için yukarıdaki gibi çeviriciler var. Çıkıntı yapar mı fazlalık kalır mı gibi sorunlar olmaması lazım.

Mat ekran özellikle gün ışığında vs. çalışırken ekranın parlamaması için. Ben oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Seveni kadar sevmeyeni de var ama laptop gibi nerede kullanılacağı belli olmayan bir ürün için iyi olduğunu düşünüyorum. Yoksa parlak ekranlarda renklerin canlı olduğu bir gerçek. Sevmeyene örnek, aşağıdaki linkteki mat ekranın kaplamasını soyan kişilik:

http://www.overclock.net/t/1216559/how-to-remove-anti-glare-coating-from-a-dell-u2312hm-monitor-and-others

Ama şöyle bir durumda renkler ne kadar canlı olursa olsun sağdaki PC'yi kullanmak imkansız:

{alt}

Edit: Gerçek PC oyuncusu soldaki gibi gözükür :P

{alt}
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2015, 16:01:26 Gönderen: gouranga »

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Sorunuza yanıt olarak;
- Optik sürücü yerine HDD kasası takmak ve çıkan optik sürücüyü harici bir kutuya koumanın hiç bir görsel sorunu yok. İşlem sonrası makinadaki eski optik sürücünün kapağı zaten kendi yerinde duruyor ve görsel olarak  hiç bir fark göremiyorsunuz. İşe yarıyor yani.
- Mat ekran ekran yüzeyinin özel malzemeler ile kaplanarak yansımasının azaltılması işlevini görüyor. Gözlük camları gibi yansımalar iyileştiriyor. Ayrıca herkesin üzerinde anlaştığı konu mat ekranda renkler daha doğru gözüküyor. Işık gücü anlamında kontras / parlaklık başka bir konu ve nit birimi ile değerlendiriliyor.
- Sizin esas dikkat edeceğiniz konu hemen her şeyin en üst düzeyde olacağı en üstün bir bilgisayardan ziyade yapacağınız işleri görecek, bilinen bir sorunu olmayan ve cebinize uygun bilgisayarı bulmak. Bütçeniz bu tür bir bilgisayar için orta alt düzeyde.
- MSI son yıllarda güçlü oyun ve grafik makinaları ile tanınıyor. Ama hemen her markanın gayet güzel modelleri var. Bence benzer fiyat gruplarında benzer teknik özelilkler oluyor genelde. Bütçenize uygun olanı alın derim.