Nvidia Denetim Masası Hk.

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Nvidia Denetim Masası Hk.  (Okunma sayısı 23282 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı afterx

• Etkin Üye
  • **
Nvidia Denetim Masası Hk.
« : 17 Temmuz 2018, 13:53:37 »
Arkadaşlar nvidia denetim masasındaki özel çözünürlük kısmını kullanıp hem çözünürlük hemde hz yenileme hızı değerini değiştirmek istiyorum.Bu ayarları kurcalarsam monitore zarar verebilirmiyim? Güvenli mi? (Led monitörüm var)

Çevrimdışı afterx

• Etkin Üye
  • **
Ynt: Nvidia Denetim Masası Hk.
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2018, 20:56:07 »
up

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #2 : 17 Temmuz 2018, 22:42:52 »
Açıkçası ben hiç denemedim. Bilmiyorum.
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #3 : 19 Temmuz 2018, 19:05:17 »
Büyük olasılıkla kalıcı bir zarar vermezsiniz. Risk çok büyük olmamalı. Monitörlerde istenmiyen frekans ve çözünülürlük iin bir koruma vardır. Ters durumda olacak şey ekranın kilitlenmesi, kararması olacaktır. Bu durumda monitörü Tamamen kapatmak ve bilgisayarın getirdiğiniz ayarlardan çukması için  safe (güvenli) modta açmak gerekir. Oradan yine eski ayarlarınıza dönebilirsiniz.
Soru monitörünüzü desteklemeyen bir yüksek frekansa neden getiresiniz ki? Az da olsa risk var ve inanın o yüksek frekansta çalışmayacaktır. İhtiyacınız olan farklı bir çözünürlülüğü deneyebilirsiniz ama yina monitör kendi standatrlarının dışında çalışmayacaktır. Genelde aşağı doğru ayarlar çalışıyor .

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #4 : 19 Temmuz 2018, 19:32:20 »
Monitörler overclock edilebiliyor ama monitöre zarar verebilme olasılığınız var. Custom Resolution Utility (CRU) diye bir yazılım var ayrıntılı. Bununla Windows'ta yeni profiller oluşturabiliyorsunuz ama dikkatli olun, bir seferde birkaç Hz'den fazla artırmayın.

Tabi her panel aynı düzeyde oc olmuyor. 10-15 Hz'i geçebilirseniz şanslısınız. Değer mi derseniz o tamamen sizin kararınız.

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı afterx

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #5 : 19 Temmuz 2018, 19:46:33 »
Monitörler overclock edilebiliyor ama monitöre zarar verebilme olasılığınız var. Custom Resolution Utility (CRU) diye bir yazılım var ayrıntılı. Bununla Windows'ta yeni profiller oluşturabiliyorsunuz ama dikkatli olun, bir seferde birkaç Hz'den fazla artırmayın.

Tabi her panel aynı düzeyde oc olmuyor. 10-15 Hz'i geçebilirseniz şanslısınız. Değer mi derseniz o tamamen sizin kararınız.
teşekkür ederim.dün dayanamayıp denedim.Ben 60 hz monitörümü 75 hz denemiştim ve çözünürlüğü yükseltmek için ayarları biraz kurcalamıştım.Peki bu işlem zarar verdiyse bunu anlayabilirmiyim? Şu an monitör görüntü veriyor ama.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #6 : 19 Temmuz 2018, 20:21:55 »
Ayarlar geri dönmüştü ve bir sorun olmayacaktır

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #7 : 19 Temmuz 2018, 22:25:27 »
teşekkür ederim.dün dayanamayıp denedim.Ben 60 hz monitörümü 75 hz denemiştim ve çözünürlüğü yükseltmek için ayarları biraz kurcalamıştım.Peki bu işlem zarar verdiyse bunu anlayabilirmiyim? Şu an monitör görüntü veriyor ama.

Uzun vadedeki zararları hakkında bilgim var desem yalan olur, ama kısa vadede ya hiç görüntü gelmiyor ya da ekran kartı arızası gibi arada monitör gidip geliyor. Böyle bir şey yaşamıyorsanız gönül rahatlığı ile kullanın. Yalnız LCD panellerde çözünürlüğü yükseltmenin bir faydası olmaz. Örneğin doğal çözünürlük 1920*1080 ise ekranda o kadar piksel vardır ve her piksel sadece bir renk gösterir. Doğal çözünürlüğün üzerine çıkmanın bir getirisi olmayacaktır.

Çevrimdışı afterx

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #8 : 20 Temmuz 2018, 13:39:02 »
Ayarlar geri dönmüştü ve bir sorun olmayacaktır

Uzun vadedeki zararları hakkında bilgim var desem yalan olur, ama kısa vadede ya hiç görüntü gelmiyor ya da ekran kartı arızası gibi arada monitör gidip geliyor. Böyle bir şey yaşamıyorsanız gönül rahatlığı ile kullanın. Yalnız LCD panellerde çözünürlüğü yükseltmenin bir faydası olmaz. Örneğin doğal çözünürlük 1920*1080 ise ekranda o kadar piksel vardır ve her piksel sadece bir renk gösterir. Doğal çözünürlüğün üzerine çıkmanın bir getirisi olmayacaktır.

LED monitör kullanıyorum.İlk uygulamaya çalıştığımda ekran 1-2 saniye kapandı, tekrar açıldı.Sonra  vazgeçtim,ayarları varsayılana aldım.
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2018, 13:49:20 Gönderen: afterx »

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #9 : 20 Temmuz 2018, 21:13:57 »
LED Paneller de LCD'dir. LED sadece arka aydınlatmanın floresan değil de LED lambalarla yapılmasından alıyor ismini.