Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: 1 Kilometre Kapsama Alanı Olan 10 Gbps Kablosuz Bağlantı Projesi Tanıtıldı  (Okunma sayısı 1907 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Salih

 • Tiryaki
 • **
 • İleti: 500
 • "Szeretlek Zsuzska"
Geçtiğimiz Çarşamba günü Uluslar Arası Katı-Durum Devreleri Konferansı’nda (ISSCC) 70 GHz-110 GHz frekans aralığında çalışan, silikon malzemeden imal edilmiş bir kablosuz bağlantı yükseltgeci (amplificator) tanıtıldı. Bu projeyle 1 km çaplı geniş bir alanda tam 10 Gbps kablosuz ağ hizmeti verilebilecek.

Bu yükseltgeci ABD’de bir üniversitenin elektrik ve bilgisayar mühendisliği bölümünde asistan profesör olan James Buckwalter icat etti ve Cascaded Constructive Wave Amplifier (Kademeli dalga yükseltgeci) adını verdi.

Buckwalter “Kademeli dalga yükseltme teknolojisi silikonu Moore yasasının sınırlarına yakın bölgelerdeki çalışma rejimlerine sokabilen yeni bir devre yardımıyla elde edildi. Bu devre elektromanyetik spektrumdaki milimetrik dalga boyu aralığında çok yüksek veri hızlarını mümkün kılmakta. Şimdi silikonun 100 GHz frekansının üstünde nasıl bir rol üstleneceğini öğrenmeye çalışıyoruz. Silikon malzemesi kullanmamızın nedeni mikrodalga aygıtlarını daha ucuza mal edebilmesi ve belki gelecekte milimetrik dalga bileşenlerinin üretimini gerçeğe dönüştürecek” diye konuştu.

Elektromanyetik frekans spektrumunun bu bölgesi sunduğu birçok avantaja rağmen ticari amaçlı kullanımlara açılamamıştı. Bu frekanslarda çalışabilen alıcı/vericilerin çok pahalıya mal olması bu eksiklikteki en önemli etmen olarak göze çarpıyor. Yeni saf silikon temelli çözüm sadece üretim maliyetini dramatik bir şekilde düşürmekle kalmıyor aynı zamanda silikon hammadde ve bileşenlerinin bolluğu sebebiyle çok yüksek adetlerde alıcı/verici üretilmesine olanak sunuyor. Aşağıdaki resimde yükseltgecin yapısını ve boyutlarını görüyorsunuz (mikrometre cinsinden).     
   

{alt}

Çevrimdışı g.c.

 • Eski Kurt
 • ***
 • İleti: 2,159
 • Oyun Bitince Piyonda Şahta Aynı Kutuya Konulur....
Wireless internetin belediye hizmeti olacağı günleri görebilecekmiyiz acaba ?  >:(  Belki beyaz eşyadan sonra sırada internet açılımı vardır  ;D
İşte o zaman bu alet çok işe yarar olacaktır. koy 10 tane şehire herkes kullansın doya doya :)

Çevrimdışı Etacarinea

 • Geçerken Uğradım
 • *
 • İleti: 12
Her yanımız mikrodalga doldu.Nereye kadar gidecek bu böyle.Dünya nöroloji uzmanlarının gecen aylarda yaptığı toplantılardan çıkan ortak karar şuydu "10-15 yıl içinde beyin urlarında patlama bekliyoruz" nedeni ise 15 yıl önce böyle bir şey söz konusu değilken şuan her yerimizi mikro dalganın sarması