Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: 2010’un Başında Yedi Intel Arrandale(Mobil Core i3) İşlemcisi Çıkabilir  (Okunma sayısı 1017 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Salih

  • Tiryaki
  • **
  • İleti: 500
  • "Szeretlek Zsuzska"
Clarkdale üzerine uzun bir süredir konuşup duruyoruz fakat taşınabilir bilgisayarlar için hazırlanan kuzenini de unutmamak gerekiyor. Digitimes’ın haberine göre Arrandale, Clarkdale ile aynı zaman diliminde çıkacak.

Dizüstü bilgisayarlar için Nehalem mimarisini kullanacak ilk işlemciler Arrandale’dan önce Calpella altyapısı üzerinde çalışacak 45 nm ve dört çekirdekli Clarksfield işlemciler olacak. Bir süredir kulağımıza gelen söylentilere göre Clarksfield işlemcilerinin en hızlı modeli sadece 2.0 GHz olacak ve 55 Watt’a varan görece yüksek enerji tüketimleriyle karşımıza gelecekler. 32 nm üretim sürecinden geçecek çift çekirdekli Arrandale işlemciler elbette çok daha düşük enerji harcayacaklar.

Digitimes 2010 yılının başlarında gelmesi planlanan yedi adet Arrandale (Core i3) işlemcisinden üçünün normal güçlü (35 Watt) ve saat hızlarının 2.4-2.53-2.66 GHz olacağını yazmış(fiyatlar 225-332 Dolar arasında). Ayrıca ince ve küçük bilgisayarlar için 2 ve 2.13 GHz hızlarında iki düşük güçlü işlemci modeli de çıkarılacak. Dahası 1.06 ve 1.2 GHz hızlarında çok düşük güç (ultra-low-voltage/ULV) işlemcileri de olacak. 1.06 GHz’lik modelin fiyatı 278 Dolar ve diğer üç model ise 300-332 Dolar olacakmış.