Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: 45 nm Cell BE’nin Güç Tüketimi %40 Daha Az Olacak  (Okunma sayısı 952 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Salihgüler

  • Ziyaretçi
San Francisco – Bu sene düzenlenecek olan IEEE Uluslararası Katı Durum Devreleri Konferansı’nda (ISSCC) en yeni yarıiletken teknolojileri konuşulacak. Mikroişlemci dalında en ilginç seanslar 45 nm Cell işlemcisi, Intel’in dört çekirdekli Itanium Tukwila işlemcisi ve uygun fiyatlı Silverthorne ve Sun’ın 16 çekirdekli Niagara 3 yongaları hakkında olacak.

ISSCC 2008 programı hakkındaki belgelere baktığımız zaman bu sene bizi hangi teknolojilerin beklediğini kabataslak olarak görmüş olduk. Görünüşe göre Sony, Cell Broadband Engine adlı yongasının üretim sürecini 65 nm’den 45 nm’ye yükseltecek. Sony, yonga kalıbının %34 oranında ve güç tüketiminin ise 65 nm’ye göre %40 oranında daha az olacağını iddia ediyor.

Hemen kısaca konferansa tanıtılacak olan diğer işlemcilerden de bahsedelim:

Intel, 16 adet teknolojisiyle yine bu konferansın demirbaşı olacak. Yalnız en fazla dikkat çeken sunumları şüphesiz ki Tukwila Itanium ve alt düzey sistemler ile taşınabilir cihazlara yönelik Silverthrone işlemcileri. ISSCC belgelerine bakılırsa 2 milyar 65 nm transistor den oluşan Tukwila’nın dört çekirdeği olacak ve kalıbı 699 mm2 yer kaplayacak. Önbellek boyutu ise tam 30 MB. Akıllı cep telefonlarının ve avuçiçi bilgisayarların kalbi olacak olan Silverthrone çekirdeği ise 47 milyon tane 45 nm  transistor den oluşacak ve sadece 25 mm2 alan kaplayacak. Üstelik 512 KB L2 önbellek yerleştirilmesi planlanan Silverthrone’un sistem hızı ise FSB533.

Sun, sunumlarında Niagara işlemcisinin üçüncü neslini gözler önüne serecek ve sanırız birçok kişi bu ürünün sunumunu hayranlıkla izleyecek. 65 nm Niagara 3’in tam 16 çekirdeği var. 2.3 GHz frekansında çalışacak olan işlemci aynı anda 32 işlem yapabilecek ve kalıp boyutu ise 396 mm2.