Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Asus, Yüksek Hızaşırtma için Super ML Tipi Kapasitörler Kullanmaya Başladı  (Okunma sayısı 1004 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Salih

  • Tiryaki
  • **
  • İleti: 500
  • "Szeretlek Zsuzska"
Asus hızaşırtma potansiyelini yükseltmek ve 15 dereceye kadar daha serin grafik işlemcileri için Super ML kapasitörler kullanıyor. Bu teknolojiyi barındıran ilk ürünler duyuruldu bile.

Geçtiğimiz hafta sonu Asus, ENGTX285 ve EAH4890 ekran kartlarının yeni sürümlerinin Super ML kapasitörlerinden faydalanan ilk ekran kartları olacağını söyledi. Abartı mıdır bilinmez ancak şirket hızaşırtma potansiyelinin tam 3.3 kat arttığını ve yeni kartın standart GTX 285’lere göre 15 santigrat derece daha serin çalıştığını iddia etti. Öte yandan firmanın diğer yeni ürünü EAH4890, Nvidia tabanlı kart kadar nefes kesici vaatlerle gelmese de hızaşırtma potansiyeli 3 kata (örn. GPU frekansı normalde 50 MHz arttırılabiliyorsa, yeni sürümde 150 MHz daha fazla) çıkıyor ve GPU diğer 4890’lardan 10 derece daha soğuk.

{alt}

Açılımı çok katmanlı polimer kapasitör (Multilayer Polymer Capacitor) olan Super ML kapasitörler katı diye bildiğimiz seramik kapasitörlere göre bazı önemli avantajlar getiriyorlar. Bu parçalar düzensiz AC gerilimlerde bile kararlı çalışabiliyorlar ve malzeme yapılarından dolayı “kullanım ömrü” gibi bir terim Super ML kapasitörler için geçersiz. Ayrıca yüksek ısılara karşı da dayanıklılar. Yeni malzeme ucuz olmakla kalmıyor, seri direnci de bir hayli düşürüyor. Seramik kapasitörler ise kolaylıkla kırılıp parçalanabiliyorlar, piezoelektrik gerilime karşı dayanıksızlar ve direnci daha yüksek metal elektrotlar kullanmaktalar (seri direnci arttırıyor).

Hızaşırtma meraklıları bu özel kapasitörler sayesinde kartları eskiden olduğundan çok daha fazla zorlayabilecekler çünkü çok az ısınıyor ve olağanüstü kararlı çalışıyorlar. Üstelik kartlar eskisinden de daha uzun dayanacak zira bu parçalar zarar görmedikleri müddetçe onlarca yıl kullanılabilirler. Düşük seri direnç (ESR) de hatlardan geçebilen akım miktarı arttıracağı için son derece önemli. Böylece kartlara fazladan gerilim verildiğinde eskisi kadar ısınmayacak ve dolayısıyla hızaşırtma miktarı da arttırılmış olacak. Dahası küçük boyutları sayesinde grafik işlemcisine çok yakın yerlere yerleştirilebilmekteler.

Elbette sizler için pratikteki yararı çok daha önemli bir mesele. Asus’un verdiği rakamlara bakılırsa normalde çekirdek, tarayıcı ve bellek hızları sırasıyla 670/1550/2700 MHz’e kadar çıkarılabilen GTX 285, yeni sürümle 720/1656/2920 MHz düzeylerinde çalıştırılabilecekmiş (standart hızlar 648/1476/2484 MHz). 

EAH4890’in tümleşik Voltage Tweak teknolojisi GPU geriliminin 1.321’den 1.4 Volta çıkarılmasını sağlayarak çekirdek/bellek frekanslarının 900/4000 MHz’den 1000/4800 MHz’e kadar çıkarılmasına izin veriyor. Fakat kartın soğutucusu da referans tasarımdan farklı. Her biri 230 mm altı adet ısı borusu kartın yüksek hızlardaki kararlılığını garanti altına alıyor.

Fiyatlar henüz belli değil.