Tom's Hardware Guide - Forum

Tom Sokağı => Haberler => Konuyu başlatan: Salih - 09 Temmuz 2009, 14:41:11

Başlık: Google Chrome İşletim Sistemini Duyurdu
Gönderen: Salih - 09 Temmuz 2009, 14:41:11
Google son birkaç yıldır Microsoft ile benzer bir yapılanma içine girdi. Arama motoruyla işe başlayan şirketin bugün çok büyük bir e-posta servisi (Gmail), Linux tabanlı bir mobil işletim sistemi (Android) ve bir yığın internet servisiyle beraber birçok yazılımı bulunuyor. Acaba Google işletim sistemi alanında da Microsoft gibi en köklü kalelerden birini aşmayı başarabilecek mi? Daha da önemlisi bu rekabet bize yarayacak mı?


Görünüşe göre Chrome web tarayıcısı işin sadece küçük bir parçası ve başlangıcıymış. Google, Chrome’u başlı başına bir işletim sistemi yapmayı planlıyor. Şirketin geçen Salı günü yaptığı açıklamada yeni işletim sisteminin açık kaynak kodlu olacağı ve şimdilik sadece netbook tarzındaki bilgisayarların hedeflendiği kaydedildi.

(http://media.bestofmicro.com/Chrome-Logo,T-D-156577-3.png)


Chrome OS ile ilgili bilgilerimiz şimdilik çok sınırlı. Yalnız hem ARM hem de x86 mimarilerine sahip işlemcilerle beraber çalışabileceğini ve netbook tipi hafif dizüstü bilgisayarlar için 2010’un ikinci yarısında çıkacağını biliyoruz. Ayrıca işletim sisteminin çekirdeğine (Linux çekirdeğinin değiştirilmiş bir hali) kadar her ayrıntı sadece Google’a has olacağı için ilk senelerde kullanıcılar zamanlarını virüslerle boğuşmakla geçirmek zorunda olmayacaklarmış. Google “neden bunu da yapmayalım” anlayışıyla bu işe girişmiş olmalı.

Google yöneticilerinden Sundar Pichai’nin söylediklerine kulak verelim:

“Yazılımın mimarisi basit bir mantığa dayanıyor – Google Chrome bir Linux çekirdeği üzerinde farklı bir pencere sistemiyle çalışacak. Uygulama geliştiricileri için en uygun ortam web’dir. Tüm web tabanlı uygulamalar otomatikman hazır olacak ve geliştiriciler istedikleri şekilde yazılım geliştirebilecekler. Bu uygulamalar web tabanlı oldukları için sadece Google Chrome OS’ta değil, Windows, Mac ve Linux’un web tarayıcıları üzerinde de çalışabilecek ve dünyanın en büyük geliştirici ağı kurulmuş olacak.”

Bunun Android’den farkı ne ola ki diye merak edenleriniz için Google bu işletim sisteminin tamamen farklı olacağını üzerine basa basa ifade ediyor. Chrome OS zamanlarının büyük bir çoğunluğunu internette harcayan insanlar  için ve netbooklardan cep telefonlarına kadar her türlü donanımlarla çalışabilmek üzere hazırlanıyor.