Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Google Görsel Aramayı Geliştiriyor  (Okunma sayısı 1437 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BigBrother

  • TGForumz Yönetim
  • Yönetici
  • Eski Kurt
  • ******
  • İleti: 2,458
    • Tom's Hardware Guide - Türkiye
Google Görsel Aramayı Geliştiriyor
« : 30 Nisan 2008, 03:02:34 »
Mountain View (CA) - Google metin içeriğine yönelik "PageRank" teknolojisine benzeyen ve aynı duyarlılıkla hazırlanmış, görsel içerik aramasına yönelik yeni "VisualRank" hizmetiyle geliyor.

Google görsel aramalarında şu an kullanılan formülü değiştirdiklerini ve resimleri benzerliğine göre de gruplayabilen yeni bir teknolojiye geçeceklerini açıkladı.

Uluslararası WWW Konferansı'nda Google ar-ge sorumlusu Shumeet Baluja New York Times'a yaptığı açıklamada "Halen bilgisayarların yeteneğinde bulunan bütün görsellik işlevlerini bir araya getiriyoruz ve web uygulamasına dönüştürüyoruz" dedi.

Google araştırmacılarına göre resim tanıma (image recognition) teknolojisine dayalı aramalar kosununda diğer gelişkin oldukları konulardan oldukça geride kalmışlardı.

Verilen bilgiye göre web üzerindeki en gelişkin görsel arama uygulaması bu, ancak şimdilik resimlerle ilişkilendirilmiş metinlere dayalı sonuçlar dikkate alınıyor.

Times'ın raporuna göre Google yeni teknolojinin geliştirilmesinde öncelikle Google Products (ürünler, eski adı Froogle) üzerinde en üstte sonuç veren özel ürünlere yoğunlaşmıştı. Daha sonra görsel aramalarda resimlerin tümünü tarayarak örneğin "iPod" fotoğraflarını belirleyip, resimle ilişkili metinde de "iPod" bulunanları derlemeye çalışıyor.

Google geleceğin yolunu açtığını düşünürken diğerleri pek emin değil. Çevrimiçi alışveriş aramalarının öncüsü bir firmanın başkanı Riya yaptığı açıklamada "Yapmaya çalıştıkları şey neredeyse olanaksız. Bizim düşüncemize göre bu yöntem büyük çözümlere kapı açmayacak." dedi.
"Küçük beyinler insanlarla, sıradan beyinler olaylarla, büyük beyinler fikirlerle uğraşır..."
TGForumz Üyelik Sözleşmesi ve Kurallar