Tom's Hardware Guide - Forum

Tom Sokağı => Haberler => Konuyu başlatan: Salih - 01 Nisan 2009, 10:26:20

Başlık: Google’dan Ücretsiz MP3 Müzik Hizmeti
Gönderen: Salih - 01 Nisan 2009, 10:26:20
Google şu ana kadar dünyanın her ülkesinde en fazla kullanılan arama motoru ama biri hariç: Çin. Yani dünyanın en büyük nüfuslu ülkesi. Google’ın Çin’i elde etmesi demek dünyanın dörtte birini kazanmak gibi bir şey. Şirket bunun için ücretsiz MP3 hizmeti bile vermeyi göze aldı.

 Çinliler şu ana kadar Google yerine Baidu arama motorunu kullanmayı tercih ediyorlardı çünkü bu motor yasadışı MP3 indirme hizmeti sunuyordu. Düşünün, istatistiklere göre Çin’de sunulan müzik servislerinde bulunan şarkıların %99’u yasadışı dağıtılıyor. Öte yandan Google’ın Çin piyasasını ele geçirmesi için böyle bir hizmet sunması şarttı. Fakat bunun için önce MP3 aratma işlemini yasal yapması gerekiyordu. Bunun için Top100.cn sitesiyle anlaştı. Böylece Firma, EMI, Sony, Warner ve Universal etiketli 350 bin şarkı Çinli kullanıcıların hizmetine sunulmuş oldu. Hizmet şu an etkin. Google elbette bunun için müzik şirketlerine para ödedi ve ödemeye devam edecek.

Biz Türkiye’de yaşanlar fazla ümitlenmeyelim çünkü bu uygulama sadece Çin’e özel. Bununla beraber korsan müzik sadece Çin’de değil, tüm dünyada yaygın. Gelecekte aynı yolla korsan müzik ve filmlerden tamamen kurtulmak mümkün olabilir. Böylece hem yayıncı/yapımcı firmalar, hem Google, hem de kullanıcılar mutlu olur.