Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Intel, Cray İle Birlikte Süperbilgisayar Geliştirecek  (Okunma sayısı 1038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BigBrother

  • TGForumz Yönetim
  • Yönetici
  • Eski Kurt
  • ******
  • İleti: 2,458
    • Tom's Hardware Guide - Türkiye
Santa Clara (CA) - Süperbilgisayarlarında son yıllardır genelde AMD işlemciler kullanan Cray ile Intel arasında yeni bir Ar-Ge ortaklığı kuruldu. Cray başkanı Peter Ungaro'nun bize yapıtığı açıklamaya göre 2010-2011 yıllarında üretilecek Cray süperbilgisayarlarda büyük olasılıkla Intel'in Larrabee kayar nokta işlemcileri de kullanılacak.

Intel’in yeni çekirdek mimarisi yalnızca masaüstü veya taşınabilir ürünlere yönelik değil; firmayı süperbilgisayarlar pazarına sokmak için de yararlı ve bu sayede Intel dünyanın en hızlı bilgisayarları alanında da ayak izini bırakmış olacak. Intel bu konuda yavaşlamış görünmüyor, dahası her geçen gün yüksek başarımlı bilgisayarların "saygın" pazarına yönelik adımlar atıyor.

Firmanın belirttiğine göre Cray ile kol kola çalışmak teknolojilerini "en büyük ve en sert süperbilgisayarlar" alanına taşıyacak. Cray başkanı Peter Ungaro'ya göre işbirliği yalnızca işlemci Intel işlemci satın alımı kadar basit değil. Stratejik yaklaşım araştırma-geliştirme aşamalarında da işbirliğini öngörüyor ve başkanın dediğine göre bu işbirliğinde "alıcı ile satıcıyı birbirinden ayıran çizgiler iyice belirsizleşecek".

Intel tabanlı ilk Cray süperbilgisayarın 2010-2011 aralığında gelmesi bekleniyor ve bu yalnızca geç dönem Nehalem işlemcilerin değil yeni Larrabee altyapısının da kullanılacağını gösteriyor. Ungaro'nun açıklamasına göre Larrabee aslında destekleyici bir çözüm olarak düşünülüyor ve kayar nokta (floating point) işlemlerin hızlandırılması gereken durumlarda sistemlere eklenmesi öngörülüyor.

Intel ve Cray'in resmi ortak açıklamasında iki firma "Gelecekteki süperbilgisayar uygulamalarına yön verecek çok çekirdekli işlem ve gelişmiş bağlantı arayüzleri gibi bileşenlerin ortak geliştirmesinde bulunacakları" belirtildi. Bu işbirliğinin bazı beklenen etkileri olacak: Intel şu an en göz önündeki süperbilgisayar geliştiricisiyle çalışıyor ve Larrabee altyapısının beygir gücünü gözler önüne sermek için önemli bir vitrin edinmiş durumda. Larrabee'nin asıl rakibi aslında yeni "Bull" süperbilgisayarında boy gösterecek olan Nvidia'nın Tesla ürünleri.

Intel ve Nvidia'nın şampiyonlar ligindeki bu başa baş mücadelesinde etkileyici birçok ürünün ortaya çıkacağı da kesin.

Intel'i de güvertesine alan Cray'e AMD ile ilişkilerini sormadan edemedik. Ungaro'nun dediğine göre AMD ile ilişkilerinde herhangi bir değişiklik beklemiyorlar, şu anki ve gelecekteki süperbilgisayarlarında AMD ürünleri kullanmayı sürdürecekler. Elbette bu yalnızca bir "ürün sağlama" anlaşması ve Firestream işlemcilerini öne çıkarabilmek için bir fırsat kaçırılmış gibi görünüyor.
"Küçük beyinler insanlarla, sıradan beyinler olaylarla, büyük beyinler fikirlerle uğraşır..."
TGForumz Üyelik Sözleşmesi ve Kurallar