Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Intel Wolfdale, Harpertown Xeon ile Core i7 920’yi Revize Edecek  (Okunma sayısı 1024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Salih

  • Tiryaki
  • **
  • İleti: 500
  • "Szeretlek Zsuzska"
Intel neredeyse tüm Harpertown ve Wolfdale-DP sunucu işlemcilerinin aşamasını C0’dan E0’a geçirecek. Sadece X5272 ve E5205 bu değişimin dışında kalacak. Ayrıca Core i7’nin giriş düzey 920 modeli C0’dan D0’a geçecek. Bu değişimle beraber mürekkepsiz (halide-free) paketleme ve bazı modeller için geçerli olmak üzere güç tüketiminde düşüş geliyor. Yeni aşamalı işlemcileri kullanmak için BIOS güncellemesi gerekecek.

Intel’in yayınladığı yeni aşama duyurusunda en dikkat çekici not LGA771 uyumlu Xeon X5482 (12 MB L2 önbellek, 3.2 GHz, 1600 MHz FSB 45 nm) ile ilgili. Yeni aşama (stepping) ile beraber bu işlemcinin Isıl Tasarım Noktası (TDP) 150 Watt’dan 120 Watt düzeyine çekilmiş olacak. Fiyatı ise yine 1279 USD’de kaldı. X5482, 3.4 GHz’lik X5492’den sonra ikinci en hızlı LGA771 Xeon işlemcisi.

{alt}

Intel Core i7 920 (2.66 GHz, 8 MB L3, LGA1366) C0’dan D0 aşamasına geçiyor fakat Intel’in yayınladığı ilgili PDF dosyasına göre en büyük değişim işlemci çekirdeğinin dışında, hemen görebileceğiz bir yerde. Üstteki şekilde gördüğünüz gibi D0 aşamalı işlemcilerde bu mürekkepli seri numarası olmayacak. Bununla beraber bu işlemciyi kullanabilmek için anakartınızın BIOS’unu güncellemelisiniz. Öte yandan ULT matris içeriği (matrix content) seri numarasını içermeye devam edecek.

Aşama veya diğer bir deyişle revizyon geçişleri bir işlemcinin yaşam süresi boyunca gerçekleşen son derece olağan bir süreç. Bu geçişler işlemci tasarımındaki veya üretim sırasında oluşan hataları düzeltmek, paketlemeyi yenilemek, işlemcinin içindeki devreleri daha sağlam hale getirerek daha az güç tüketilmesini ve işlemcinin daha az ısınmasını sağlamak amacıyla yapılıyor. Aşama geçişlerinde anakartın BIOS yazılımını da güncellemek gerekebiliyor çünkü yeni işlemci yazılımların veya kullanıcıların asla gözlemleyemeyeceği yeni bilgiler içerebilir. Ayrıca işlemcinin beraber çalışacağı yongasetinin yeni revizyonla beraber çalışma biçiminin değiştirilmesi gerekebiliyor. Bu da yine BIOS güncellemesiyle mümkün oluyor.