Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Nvidia, VIA’yı Satın Almak İçin Fırsat Kolluyor  (Okunma sayısı 844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Salih

  • Tiryaki
  • **
  • İleti: 500
  • "Szeretlek Zsuzska"
VIA yakın bir zaman içinde her biri ortalama 0.30 USD olan 300 milyon adet hissesini halka arz edecek. Böylece şirket kısa sürede büyük gelirler elde etmeyi planlıyor. Yalnız spekülatörler Nvidia’nın da bu hisselerin müşterileri arasında bulunduğunu söylüyorlar.

{alt}

Böyle bir gelişme biçim için pek sürpriz olmaz. Nitekim Intel ve Nvidia arasında Atom işlemcisi ve Ion altyapısı yüzünden çıkan soğuk bir savaş söz konusu. Ayrıca ikinci nesil Ion altyapısının VIA Nano işlemcisini destekleyeceği biliniyor. Sonuçta Nvidia’nın VIA’ya yatırım yapması şu aşamada son derece mantıklı görünüyor.

Intel, Nvidia konusunda endişe etmekte haklı çünkü Nvidia üstün grafik uzmanlığının yanında birkaç sene içerisinde kendi x86 tabanlı işlemcisini üretmeyi planlıyor. Nvidia kendi işlemcisine ilişkin ilk adımlarını Tegra yongasıyla beraber atmıştı zaten. Yalnız Nvidia’nın şimdilik x86 lisansı yok fakat VIA’nın var. Eğer şirket VIA’yı satın alırsa Intel lisansı iptal etme yoluna gider mi bilmiyoruz.