Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Nvidia’dan 3500 Dolarlık Ekran Kartı: Quadro FX5800  (Okunma sayısı 2395 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hamdi

• Tiryaki
  • **
    • Tom's Hardware Guide - Türkiye
{alt}

Nvidia her sene yaptığı gibi bu sene de çıkardığı en güçlü profesyonel ekran kartını “dünyanın gelmiş geçmiş en yüksek başarımlı ekran kartı” olarak tanıttı. Grafik devi 4GB bellekten söz ettiğine göre haklılık payı olabilir. Her ne kadar tasarım dünyası tarafından kullanılan yazılımlarda ne kadar etkili olacağını şimdilik bilmesek de, FX5800’ün şimdilik yeryüzündeki en pahalı ekran kartı olduğu konusunda hemfikiriz herhalde.

Yukarıdaki resme şöyle bir bakın bakalım. Size tanıdık geldi mi? Evet, FX5800 Nvidia GTX 200 serisinin yalnız profesyonel bir izdüşümü. Hatta paralel işlemci sayısı 240 olduğu için tam olarak GTX 280’in izdüşümü. Üzerinde 4 GB GDDR3 tipi bellek barındıran kartın bellek veriyolu genişliği 102 GB/s. Nvidia kartın doldurma hızının saniyede 52 milyar tekseli aştığını ifade ediyor. Geometrik gücü ise 300 milyon üçgen/saniye. FX5800’ün tek başına 189 Watt güç çektiğini de söylememiz gerek.

Rakamlar güzel ama fiyatı hayal edebiliyor musunuz? Profesyonel kartları sıradan ekran kartlarından her zaman birkaç kat pahalı olmuştur. Bir GTX 280’i teknoloji mağazalarından 500 $’a alabiliyoruz. Quadro etiketli sürümü alabilmek içinse yedi kat fazla parayı gözden çıkarmanız gerek: 3500 $. Bundan önceki profesyonel amiral gemisi FX5600 şu an 2000$’dan alıcı buluyor.

Eğer büyük firmalara çalışan ünlü bir tasarımcı veya bilim adamı değilseniz ve bütçeniz son derece sınırlıysa Nvidia sizleri de düşünmüş: Quadro NVS 450. Sadece 500$ fiyat etiketi var ancak elbette FX5800 gibi harikalar yaratamaz. NVS 450 her biri 8 paralel işlemci taşıyan iki adet GPU’dan ve 512 MB (2x256 MB) bellekten meydana geliyor. Arkadaki dört adet çıkış sayesinde aynı sayıda 30” büyüklüğündeki (2560x1600) Display Port arayüzlü ekrana görüntü sağlayabilirsiniz. Dört DVI-D ekranı da bu ekran kartına bağlayabilirsiniz ancak bu sefer 1920x1200 çözünürlükle sınırlısınız. Son olarak NVS 450 35 Wattlık güç tüketimiyle fatura dostu bir görünüm sergiliyor.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Ynt: Nvidia’dan 3500 Dolarlık Ekran Kartı: Quadro FX5800
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2008, 21:02:00 »
merhaba
Bu ekran kartını anlayamadıımı itiraf etmeliyim.
En hızlı en fazla.. yani enden başka birşey ifade etmiyor bana. Sadece bir mühendislik çalışması ile mevcut teknolojisini kaba güçle donatarak yerışta bende varım, ben en hızlıyım gösterisinden öte bir anlam bulamadım. Harhangi bir yeni teknolojik yenilik içermediğini mevcutların iyileştirilerek reklam amaçlı olarak imal edildiğini düşünüyorum.
Bizim gibi kullanıcılar için yeni teknolojiler içeren ve gerçekten satın alınabilir maliyette ve işe yarar ürünler daha önemli ve anlamlı değil mi?
Şüphesiz profosyonellerin güçlü ve bazı özl yeteneklere sahip grafik kartlarına ihtiyaçları var. Bu konuda da 3500 usd fiyat seviyesinde gayet yetenekli ve özelleştirilmiş sürücülere sahip kartlar var. Hem ati'nin hem  Nvidia nın bile profosyonellere yönelik son derece başarılı kartları bunlara örnek.
Bunun gibi birçok ennn... kartlar gördük ve ne yazık ki çoğu zaman testlar haricinde birçok sürücü sorunu yüzünden hiçte başarılı olamadılar günlük kullanımlarda...
Reklam bunlar yauu  :P
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2008, 21:05:47 Gönderen: highwayE6 »

Çevrimdışı ExclusivePack

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #2 : 13 Kasım 2008, 18:02:18 »
merhaba
Bu ekran kartını anlayamadıımı itiraf etmeliyim.
En hızlı en fazla.. yani enden başka birşey ifade etmiyor bana. Sadece bir mühendislik çalışması ile mevcut teknolojisini kaba güçle donatarak yerışta bende varım, ben en hızlıyım gösterisinden öte bir anlam bulamadım. Harhangi bir yeni teknolojik yenilik içermediğini mevcutların iyileştirilerek reklam amaçlı olarak imal edildiğini düşünüyorum.
Bizim gibi kullanıcılar için yeni teknolojiler içeren ve gerçekten satın alınabilir maliyette ve işe yarar ürünler daha önemli ve anlamlı değil mi?
Şüphesiz profosyonellerin güçlü ve bazı özl yeteneklere sahip grafik kartlarına ihtiyaçları var. Bu konuda da 3500 usd fiyat seviyesinde gayet yetenekli ve özelleştirilmiş sürücülere sahip kartlar var. Hem ati'nin hem  Nvidia nın bile profosyonellere yönelik son derece başarılı kartları bunlara örnek.
Bunun gibi birçok ennn... kartlar gördük ve ne yazık ki çoğu zaman testlar haricinde birçok sürücü sorunu yüzünden hiçte başarılı olamadılar günlük kullanımlarda...
Reklam bunlar yauu  :P

reklam deil bu oyun için üretilen bi ekran kartı deil.çizim yapanlara ve oyun yapanlar genele bu ekran kartlarını kullanır

coreindie

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 22 Kasım 2008, 21:56:16 »
Standart bir gtx nvidia ekran kartının quadro olması için ne yapmak gerekir, sonuçta bu kart ta gtx280 yongası kullanılıyor.Firmware modifikasyon ve pcb üzerinde mod yapılabilirse , quadro olarak kullanılabilir mi?

Çevrimdışı Tw-Turkiye

• Sadık Üye
    • Total War Türkiye
« Yanıtla #4 : 23 Kasım 2008, 02:24:19 »
Standart bir gtx nvidia ekran kartının quadro olması için ne yapmak gerekir, sonuçta bu kart ta gtx280 yongası kullanılıyor.Firmware modifikasyon ve pcb üzerinde mod yapılabilirse , quadro olarak kullanılabilir mi?

Aha hiç aklıma gelmedi cidden böyle bir şey yapılabilir mi?
OYUN.THGTR.COM

Çevrimdışı MaRIkO

• Kıdemli Üye
  • kromosto
« Yanıtla #5 : 23 Kasım 2008, 10:01:14 »
bu kartlar birbirinin aynı tek fark birinin sahip olduğu 4 kat daha fazla bellek. bios flashlama ile (belki ufakta bri mod gerekebilir) çok rahat brini diğerine çevirebiliriz.
{alt}

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #6 : 23 Kasım 2008, 13:17:16 »
Hee güya çizim yani Cad-Cam  programlarıyla çalışması için yapılan bu ekran kartları, benim gözlemlediğim kadarıyla koca bir fosssssssssssss.

3500 $ veripde bu kartı alana kadar 9800 serisi 512 bit 1 gb ekran kartı alırım hem çizim yaparım hemde babalar gibide oyun oynarım. Zamanı geldiğindede hiç sorun yaşamadan eldende çıkarta bilirim.Üstüne bir tonda para kalır cebimde.

Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı burki

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #7 : 27 Kasım 2008, 05:27:46 »
sıradan bir nvidia kartı quadro yapmak sanırım eskiden mümkündü. daha önce normal kartların sadece yazılımsal olarak sınırlı geldiği ve bunu iptal etmenin pek de zor olmadığını birkaç defa duymuştum. ama bu günümüz kartlarında mümkün değil. ayrıca, kesin bilgim olmamakla beraber, quadro kartların normal kartlarla aynı donanımı kullanmadığını biliyorum. quadrolarda aynı işlemci kullanılıyor ama shaderlar, open gl daha gelişmiş ayrıca bu kartlarda deneme renderına ihtiyaç duymuyorsunuz çünkü yaptığınız çizimler rendera yakın görüntü veriyor.

"bir karta bu kadar para verilir mi?" sorusuna gelince ben veremem, verecek durumum olsa da düşünürüm. ama büyük bir işletmeyseniz ve render farm için bir cihaz topluyorsanız tabi ki tercihleriniz arasında bulunacak bir donanım. tabi buna rağmen alınıp alınmayacağını diğer ürünlerle arasında bulunan fiyat performans oranı belirler. şöyle bir durum da var ki 9000 ve 200 serisi oyun kartlarının 7-8 saatte aldığı renderı bu kartlar 1 saatin altında rahatlıkla alıyorlar diye biliyorum ve bu pek azımsanacak bir oran değil. özellikle de dakikaların bile önemli olduğu durumlarda.

kısacası her durumda ev kullanıcısı için gereksiz bir ürün. tasarımcı olsanız dahi bu kartlar çizim süresine değil ağırlıklı olarak render süresine etki ediyorlar. çizimler genelde işlemciye yüklenirler. aslında, yoğun bir sahnede, işlemci sahnede bulunan çizgileri okurken zorluk çeker ve sizin performansınızı düşüren ekran kartından ziyade işlemci olur yani sıradan ekran kartları bile bu konuda sizi sınırlayıcı değildir. yani 100$'lık bir ekran kartı ile bu kartını kıyasladığınızda çizim aşamasında tek fark görüntülerdeki gerçeklik olur sanırım, ama iş render aşamasına gelince bu kartla 1 saatte alacağınız renderı 100$'lık kart yaklaşık 1 gün civarında alır.

ayrıca şunu belirteyim yazdıklarım bilimsel kaynaklı veya bilirkişi olarak yazılmış bilgiler değildir. genelde kendi yaptığım araştırmalarda edindiğim bilgilerin yorumlanmasıdır. bir dönem bu kartların giriş seviyesinde olanlarından almanın bana ne kadar faydası olacağını araştırmıştım ve vazgeçtim.

Çevrimdışı ExclusivePack

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #8 : 30 Kasım 2008, 21:53:03 »
Hee güya çizim yani Cad-Cam  programlarıyla çalışması için yapılan bu ekran kartları, benim gözlemlediğim kadarıyla koca bir fosssssssssssss.

3500 $ veripde bu kartı alana kadar 9800 serisi 512 bit 1 gb ekran kartı alırım hem çizim yaparım hemde babalar gibide oyun oynarım. Zamanı geldiğindede hiç sorun yaşamadan eldende çıkarta bilirim.Üstüne bir tonda para kalır cebimde.

işte geforce ekran jartıyla çizim yapamazsın poligon sayısı arttıkça bak bakalım gforce oynatıormu