Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: “Ölümsüz” Windows XP, Windows 7’nin Bir Parçası Olarak Yaşamını Sürdürecek  (Okunma sayısı 1530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Salih

  • Tiryaki
  • **
  • İleti: 500
  • "Szeretlek Zsuzska"
[float=left]{alt}[/float]Eğer Microsoft’un Windows XP’yi seneye tamamen ortadan kaldıracağını düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün. Windows 7 tahminlerimizden bile önce çıkmaya hazırlanırken, Microsoft Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate içinde “gizli” durumdaki teknolojiler hakkında bilgi verdi.

XP Mode teknolojisi ya da kısaltılmış haliyle XPM, Windows 7 içinde sanal olarak Windows XP işletim sistemini çalıştırmaya yarıyor. Kullanıcılar böylelikle ayriyeten XP yüklemeye gerek olmadan Windows XP ile uyumlu tüm programları yükleyip kullanabilecekler.

XPM’i Windows 7’nin uyumluluk kipi olarak düşünmeyin. XPM gerçekte Microsoft’un sanal makine uygulaması Virtual PC 7 üzerine kurulu bir araç. Eskiden XPM’in Windows 7 için bir Hyper-V istemcisi olacağı düşünülüyordu ancak kazın ayağı öyle değilmiş.

Bununla beraber XPM AMD ve Intel işlemcileri tarafından desteklenen “VT” (sanallaştırma) komutlarından faydalanıyor. Yani, işlemciniz bu komut setlerine sahipse XPM’den daha yüksek başarım alacak.

Microsoft bu deneyimin, başlı başına bir Windows XP kullanmaktan hemen hemen hiçbir farkının olmadığını ifade ediyor. Ayrıca XP üzerinde yaptığınız hiçbir şey Windows 7’ye yansımıyor. Bir başka deyişle ikisi birbirinden tamamen bağımsız çalışıyor. Örneğin sanal Windows XP virüs kaparsa bu ana işletim sistemini etkilemeyecektir (arada sanal ağ-network- kurmadıysanız elbette).

Microsoft, Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate işletim sistemlerinin her birinin içine tam lisanslı bir Windows XP SP3 ekleyecek. Alın size Windows 7’ye geçmek için bir neden daha.