Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: SonyEricsson Xperia X1 dördüncü çeyrekte çıkacak  (Okunma sayısı 1453 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hamdi

  • Tiryaki
  • **
  • İleti: 643
    • Tom's Hardware Guide - Türkiye
{alt}

Bu yıl içinde iPhone'a rakip olarak çıkması beklenen tek telefon olan Xperia X1 için şimdiden bir kenara para ayırmaya başlayan pek çok telefon kullanıcısı en son gelen haberle heyecanlarını biraz daha saklamaları gerektiğini öğrendiler: SonyEricsson'un haberleşme ve program geliştirme bölümünün başkanı Ulf Wretling daha önceden yıl ortası olarak belirlenen çıkış tarihinin yıl sonu olarak değiştirildiğini duyurdu.

Henüz ürünün fiyatıyla ilgili bir tahmin yapmak zor olsa da dedikodu şeklinde gezinen 200 USD (tabi ki bir servis sağlayıcı firmanın desteğiyle) fiyatın biraz fazla iyimser olduğunu düşünüyoruz. Her ne kadar Wretling fiyat konusunda hiçbir yorum yapmadıysa da özelliklerine bakarak X1'in ileri seviye pazara yönelik olacağını ve fiyatının da bununla orantılı olacağını söyleyebiliriz. X1 çıktığında kesinlikle özellikler ve fiyat bakımından 3G iPhone'a rakip olacağından fiyatın 399 ile 499 USD arasında olması bekleniyor.

Özellikler açısından bakıldığında SonyEricsson'un yeni telefonu rakiplerini zorlayacağa benziyor. iPhone'un 2 megapiksel olan kamerasına karşılık X1, 3.2 megapiksel kameraya sahip olacak. Aynı zamanda Apple iPhone'da bulunan 480 x 320 çözünürlüklü 3" ekran yerine 800 x 480 çözünürlüğe sahip bir ekranla gelecek. X1, kullanıcının konumunu daha doğru olarak saptayabilmek için standart GPS'in yanı sıra A-GPS (Assisted - Desteklenmiş) olarak adlandırılan ve GSM ağından da yardım alan bir sistem kullanacak. iPhone'a benzer olarak metal kasaya sahip olacak ve Wi-Fi ve Bluetooth desteğiyle gelecek.

İlk teknik bilgilere bakıldığında X1, kullanıcılara 400 MB depolama alanı sağlıyor ki iPhone'un 8 veya 16 GB kapasitesiyle karşılaştırıldığında bu bir hayli düşük kalıyor. Yine de kullanıcılar SD micro kartlarla depolama kapasitelerini artırabilecekler.

Boyutlarına bakıldığında X1, kayan kapağının altında taşıdığı QWERTY klavye nedeniyle iPhone'a göre biraz daha kalın. Son olarak X1, 145 gram olan ağırlığıyla iPhone göre 10 gram daha ağır kalıyor.