Tom's Hardware Guide - Forum

Tom Sokağı => Haberler => Konuyu başlatan: Salih - 23 Haziran 2009, 17:26:31

Başlık: Windows 7 Kulaklarınızı da Memnun Edecek
Gönderen: Salih - 23 Haziran 2009, 17:26:31
Belki sizin de başınıza geliyordur. Windows XP kullanırken ve kulaklık takarken bilgisayarın sesini en yükseğe getirdiğinizde bazen fare hareketleriniz bile ilginç ses değişikliklerine sebep olur. Buna pencereleri ve kaydırma çubuklarını hareket ettirmek de dahil. Ya da bir video izlerken ses kesikli çıkar. Ancak Windows 7 bundan önce olduğu gibi bu derdinize de deva olmaya aday.

Microsoft’un Windows 7 takımı, günlük sayfasına bununla ilgili olarak şöyle bir açıklama getirmiş:

Ses çok hassas bir konudur. Hoparlörlerden ses çıkması için her 10 milisaniyede bir ses donanımıza sinyal gelmesi gerekmektedir. Sorun şu ki siz müzik dinlerken bilgisayarınız aynı anda daha pek çok işlem yapar. İşlem yükü arttıkça diğer işlemlerin sürekliliği bundan olumsuz etkilenir. Tabii bu durumda sesin ara sıra bozulması veya kesilmesi son derece doğaldır.

Microsoft Windows 7 takımı Windows 7’nin son sürümünde ses kalitesinin büyük ölçüde iyileştirileceğini söylediler. Microsoft sorunların giderilmesi için birkaç ses şirketiyle beraber çalışıyor. Bununla beraber şirket verilerine göre kullanıcıların yaklaşık %4.3’ü yüklenme durumunda 10 veya daha fazla sayıda bozukluk hissediyor.

(http://media.bestofmicro.com/,W-J-215011-3.png)

Microsoft’un yapmış olduğu araştırmanın en ilginç yönü dizüstü kullanıcıların masaüstü kullanıcılarına göre iki kat daha fazla ses bozukluklarıyla karşılaşıyor olmaları.