Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: İntel core i7 4720HQ 3.8 GHZ'den daha üst değerlere overclock etme özelliği yok?  (Okunma sayısı 1670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdem Alsırt

• Meraklı
  • **
İntel core i7 4720HQ 3.8 GHZ'den daha üst değerlere overclock etme özelliği yok? Intel Utility Tuningte çarpan kilidini 2+ yükseltebildim ondan daha ileriye gidemedi bu neden oluyor? Bu limiti biraz daha yükseltemezmiyim? İşlemci kilitli olsaydı 3.8 ghz ye çıkartamazdım? Ama 4 ghz ye çıkartmak istiyorum ancak olmuyor? Ne yapmam gerekir?

Çevrimdışı Doq4c4n

• Sadık Üye
Hali hazırda termal sorunlar yaşayan işlemciyi overclocklamak, abes bi tabirle "aptalca" olur. Senin gibi kafası çalışan bi gence tavsiye etmem. İllaki kurcalayasın varsa, undervolting dene, belki termal sorunlarına çare olur.

Çevrimdışı Erdem Alsırt

• Meraklı
  • **
Hali hazırda termal sorunlar yaşayan işlemciyi overclocklamak, abes bi tabirle "aptalca" olur. Senin gibi kafası çalışan bi gence tavsiye etmem. İllaki kurcalayasın varsa, undervolting dene, belki termal sorunlarına çare olur.

Koskoca dev gibi vatilatör ile soğutabiliyorum bilgisayarı yatırıp. Ben 4.2 GHZ'Ye overclock etmek istiyorum. 3.8 ghzden daha yukarılara nasıl overclock edebilirim? İntel utility progamı çarpan kilidini sadece +2 fazla arrtırabiliyor bu da 3.6 ghzden 3.8 ghzye overclock etmek anlamına geliyor. Bende bir kaç gıdım daha ileri overclock etmek istediğimde barı birtürlü ileriye götüremiyorum belliki sınırlama var o sınırlamayı +4 olarak biraz daha arttırma şansım varmıdır?

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
Arkadaşım, soru soruyorsun ama sadece hoşuna giden cevapları kabul ediyorsun. Laptopun kendisinde o.c. gereksiz bir macera iken bir de termal problem yaşayan bir laptopta bunu zorlamanın hiçbir manası yok. İllaki yapacağım diyorsan belki laptopun için düzenlenmiş custom bios vardır (veya yoktur), araştır. Ama laptopu brick etmeye ya da bozmaya sebep olabilecek bu hamle kesinlikle mantıklı olmaz.

Çevrimdışı Erdem Alsırt

• Meraklı
  • **
Arkadaşım, soru soruyorsun ama sadece hoşuna giden cevapları kabul ediyorsun. Laptopun kendisinde o.c. gereksiz bir macera iken bir de termal problem yaşayan bir laptopta bunu zorlamanın hiçbir manası yok. İllaki yapacağım diyorsan belki laptopun için düzenlenmiş custom bios vardır (veya yoktur), araştır. Ama laptopu brick etmeye ya da bozmaya sebep olabilecek bu hamle kesinlikle mantıklı olmaz.
BIOS'a dokunmadan bu işi yapmam gerekiyor. Bak işlemci hiç overclock edilemiyor demedim zaten. İşlemcinin overclock yeteneği var ki 3.8 GHZ ye çıkarabildim ancak ondan daha fazlasına çıkaramıyorum. Sorun burada. Bana bunun için yazılım önerebilirmisin?

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
İki mesajı üst üste atmaman konusunda uyarmıştım daha önce.

Programa gelince Intel XTU ve Throttlestop'tan başka program bilmiyorum laptop için.