Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Çocuklara Ders çalışmayı ve Kitap okumayı sevdirmek...Nasıl olacak Bu???  (Okunma sayısı 24840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mhtp53

 • Ziyaretçi
6.sınıfa geçmiş olan bir erkek kardeşim var...
Bir türlü ders çalışmayı ve kitap okumayı sevdiremedim ona...  :-\

denemediğim şey kalmadı...
ders planı yapma ,okuduğu kitapları not almak, hediye verme ödüllendirme , beraber onla kitap okuma...vs vs.

işin ilgin tarafı ve beni sinir edende nerde bir kitap alınıyorsa örneğin okulda dışarda değişik görsün
tutturur  alın bana okucam diye...maksat almak yani :)
alınırda... ama eve geldimi o kitap bir iki kurcalanır sonra acayip bir isteksizlik başlıyo çocukta...bırakıyor herşeyi...
tek sevdiği dışarda top oynasın, ağaçlara tırmansın , enteresan filmler izlesin , bilgisayara çok fazla oturamıyo allahtan ona yasak koydum çünkü oturdumu kalkmıyo bu sefer... zaten buyuklerden de fırsatta bulmuyo çocuk...  :P  :P
çizgi filmden hala kurtulmuş değiliz.. ::) Dçocuk açsın uzansın koltuğa..
azıcık alıştırma test falan çözelim diyorum başlıyoruz çok gecmeden ; acıktım,susadım,silgim nerde,kalemimin ucunu açıcam..höfff sıkıntı yaa...

tamam teşekkür aldı bu halde onuda aldı ya tebrik ettim...ama neden takdir almadı..alabilirdi azıcık isteseydi...
bu isteği ona nasıl aşılayabilirim nasıl sevdiririm özellikle kitap okumayı... bir fikriniz varmı arkadaşlar...  :)  :)


quantum_aso

 • Ziyaretçi
bu isteği ona aşılamak zor. Umarım olmaz ama ilerde arkadaşları derslerinden v.b başarılı olur o olamazsa o zaman o isteği kendi kendine aşılamış olur.

nerdenmi biliyorum??? aynı şeyi kendim yaşadım :)

Çevrimdışı Evolve

 • Onursal Üye
 • ****
 • İleti: 4,514
bence bırak çocuk çocukluğunu yaşasın kitap okumayı seven çocukmu olur ya top oynamak varken misket oynamak varken bisiklete binmek varken :yamul:
{alt}

Çevrimdışı White_Snake

 • Eski Kurt
 • ***
 • İleti: 2,149
" gidere set koymak gelen suyu engeller "

bilgisayarı çok sevdirin sonla onla tehdit edin derim hatta tomsa üye filanda yapın  >:D
Suskunluğum asaletimdendir
Her Söze Verecek Cevabım Var..
Ama önce Bi Söze Bakarım, '
'Söz mü'' Diye..
Birde Söyleyene Bakarım
''Adam Mı'' Diye..

mhtp53

 • Ziyaretçi
yok ailede bir thg li yeter :) :)
çocuğu sizin ellerinize bırakamam  :P

çok üzerine gitmiyorum ama endişelerim yok değil...  :-\

PiriReis

 • Ziyaretçi
çocukken kitap okumayı sevmeyen bir çocukluk yaşadık buradaki arkadaşlarımızla neredeyse hepimiz. bundan kendi adıma bir sonuç çıkarayım. Ben çocukken kitap okumayı sevmezdim. hatta  ders kitaplarımı da okumazdım, çalışmak adı altında bile olsa. hiç bir şekilde tommiks teksas'dan başka bir kitap geçmezdi elime. şimdilerde düşünüyorum da, televizyon ve bilgisayar insanları düşünmekten uzağa itiyor. otomatikleştiriyor. Ve böylece özgür karar verme dürtülerimize gem vuruluyor. Kimi zaman bazı problemler karşısında belli belirsiz bir crack veya sonunu değiştirebileceğimiz bir kaç satır arıyoruz. Bunların en büyük nedenlerinden birisi ilgisizlik ve kayıtsızlık. Televizyon ise bunun başlıca kaynağı. Tv. izleyen ülkeler içerisinde 1. sıradayız. Her akşam televizyon karşısında saatlerimizi yitiriyoruz. Tamam bazen çok eğlenceli oluyor, Avrupa Yakası, Yaprak Dökümü, İki Aile... TAmam çok güzel de peki bu diziler bize ne kaybettiriyor? Çok şey kazandırdığı belli.

Kaybolan zamanımızın en azından bir kısmını yolda, otobüste, yatmadan önce 15 dakika şeklinde kitaplara ayırabiliriz ama bu alışkanlık bu saatten sonra biraz zor. Zaten bu saydığım şekillerde de kitap okuyunca eğer romansa bir halt anlayamayız, en azından ben böyleyim. Yalnız Da vinci Code gibi kitapları yolda yürüken bile okuyabileceğimi fark ettim. Yaşım kaç olursa olsun.

Küçük yaşta kitap okumaya yöneltmenin en güzel yanı, çocuğun eksikleri olduğunu görmesini sağlayıp o eksikleri de kitaplardan tamamlayabileceğini kendisine yansıtmak kitap okuma alışkanlığı kazandırabilir. Bazı şeyleri hazır önünde bulan insanlar, çocuk olsun büyük olsun, çok çabuk pes etmekte veya pes etmeye meyilli davranmaktadır. Buna en basit örnek gene kendimiziz.

Çocuğun sorular sormasıyla iç dünyasından dış dünyaya olan bağlantısının arttığını ve çocuğun bireyselleşip sosyalleşme yolunda ilerlediğini biliyoruz. bu sosyalleşme sürecinde o minik yavruların arkadaş çevresinden kaptığı her türlü bilgi, hareket, münakaşa çeşitleri ve bazı sonuçları kabullenmek isteyip istememe, diretme durumları çocuğun ne yolda olduğunu açıkça ifade eder ki bundan sonra ebeveynlerin yapması gereken daha fazla ilgi gösterip çevresine müdahale etmesidir. Çocuğun kitaplara meyill davranması geliştirdiği kişiliğin de ötesinde aslında ailesinden ne görüyorsa onu yansıtmasıdır. Anne baba akşamları biraz oturup bir yerlerde kitap okuyorlarsa, çocuk da bu davranışı benimseyecektir. Bunun tersi yapılan bir evde, çok çocuklu ailelerde ise durum daha da zorlaşmaktadır. büyük çocuk tv karşısında maç izliyor, pembe dizi izliyorsa, küçük çocuk da kendisine onu örnek alacaktır.

Her akşam eğlenceli br aktivite olarak aile bireyleri  ellerine birer tane kitap alıp karşılıklı okuyabilir, herkes bir sonraki sayfayı sırayla okuyabilir.. Birbirlerine sorular sorabilir.

Senin durumunda ise, küçük yeğenine sana bir hikaye anlatmasını isteyebilirsin. Zekasını çalıştıracak ve bilmediklerini araştırmasını sağlayacak sorular sorarak, ondan sana yardımda bulunmasını isteyebilirsin. Ama snein yardımına ihtiyacım var diye açıkça söyleyerek değil, çocuklar aptal değildir, koskoca insan neden böyle yapyıor, dalga mı geçiyor gibi düşünür ve bu daha da içinden çıkılamaz bir duruma dönüşür. O sana bir hikaye anlatır, sen ona bir hikaye anlatırsın. Hatta onuın ilgisini çekecek bir kitap alıp her gün örneğin 3 sayfa okuyabilirsin ve heyecanlı bir bölümde bırakabilirsin. Arada bir çok heyecanlı bir bölümde bırakır gidersin, ama gitmeden önce kitabı da çocuğun odasında unutursun. Böylece alıp okuyacaktır.

ilgi alanına uygun kitaplarla onu oyalayabilirsen eğer, keisnlikle başarıya ulaşırsın. unutma ki bu yolda devam edersen, sen bu başarıya ulaştığını göremesen bile o çocuk yaşı ilerleyince bunun farkında olacak ve sana saygısı da artacaktır.

Bu bilgiler benim beynimden fışkırtıdır. Kaynak göstermemek suretiyle buruşturulup çöpe atılabilir. Çöptekilere rezil olmayalım.

Çevrimdışı zombie

 • Onursal Üye
 • ****
 • İleti: 4,051
 • THG Çekiççisi
  • Site
Evet, piriresi doğru çözümü bulmuş.

Çocuğun kitabı sevmesindeki en önemli şey, aile içinde örnek aldığı kişilerin de kitabı sevmesidir. Mesela anne gece yatmadan önce 3-5 sayfa kitap okursa, çocuk da bir süre sonra özenir ve yapar. Çocuk 1 sayfa bile okusa onu bu konuda övdükten sonra zaten devamı geliyor.

Kendimden ve kardeşimden biliyorum, kardeşim de 6. sınıfa geçti, seviyor kız. (kız kardeş olmasının bir farkı olabilir tabii)

Ama aynı zamanda TV de izliyor, bilgisayar da oynuyor, internete de takılıyor.

Bir de şu olay var. Kız gelip te kitapta fark ettiği ve ona ilginç gelen bir olayı anlattığında dinlemek lazım. Yoksa çocuk "demek ki bunlar işe yaramaz bilgiler" deyip bir daha o yola başvurmuyor. (nazar değmesin :D )

Çevrimdışı lonelyboy

 • Tiryaki
 • **
 • İleti: 544
benim kardeşimde kitap okumayı fazla sevmez. knight online oynamaya bir başlar, 5 saat rahat otruru başında bilgisayarın. dayım hep kızar tabi yinemi adam gezdiriyosun diye. bide ben ankarada okumaya başladıktan sonra. bu evin tek çocuğu gibi at koşturuyo evin içinde.
asus p5pl2-e
c2d 2,4 ghz
2 gb ddr2 533
zotac 9600 gt
500+160gb sata

Çevrimdışı alpincesu

 • Sadık Üye
 • ***
 • İleti: 1,844
Bence kardeşine şu an yapacağın bir şey yok.
Bende aynen öyleydim, kitap okumayı sevmezdim, gider ağaçlara tırmanırdım ve bir gün düştüm aklım başıma geldi düştüğümde 20 yaşındaydım ondan sonra kitap okumaya başladım ama bu sefer de çok okumaya başladım. Öncelikle romanlardan başladım sonra farklı şeyler aramaya başladım, Tarih, dünya tarihi, dünya siyaseti, dünyayı kimler yönetiyor v.s. derken ülkemizin bir çıkmaza gittiğini görmeye başladım. Daha sonra bu işin derinine inip geçmişi kurcalamaya başladım hatta sahaflardan eski kitaplar araştrdım, buldum, okudum derken bu oyunların 1700 lü yıllardan başladığını gördüm.

Bak yine kafayı oynatmaya başladım, bana kitap demeyin kendimi kaybediyorum kafayı üşütecem yardım edin imdaattt..
 

mhtp53

 • Ziyaretçi
gittik kardeşimle beraber 10 lu hikaye setlerinden aldık...
kendisi seçti çantalı falan çok güzel bir set :)
söz verdi bana hergün beraber okuyoruz artık...
tatil bitene kadar bitirecek hepsini...(umarım) :)

devamlı olur inş. teşekkürederim yazdıklarınız için...