Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Film izlemek için monitör önerisi  (Okunma sayısı 2926 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı went-item

• Yeni Üye
  • *
Film izlemek için monitör önerisi
« : 06 Mart 2020, 10:39:09 »
Merhaba kardeşimin tüplü monitörü bozulmuş yapamazsak benim monitörü ona verip kendime monitör almayı düşünüyorum. Elimdeki monitör Samsung p2050. TN panel ve çok eski olduğundan film konusunda hiç memnun değilim. Tam karşıdan bile izlesen karanlık sahnelerde pek bir şey seçilmiyor. Monitörü karşıma alacak şekilde ayarlasam dahi yatağım dikeyde biraz aşağıda kaldığından uzanıp izleyince kalite animeler gibi canlı renklere sahip bir şey izlemiyorsanız aşırı bozuluyor. Loş ortam içeren sahnelerde izlenmiyor neredeyse.[/size]İşlemcim AMD Phenom 1055T, ekran kartım NVIDIA 450 GTS olduğundan yüksek FPS'lere çıktığım yok. Çıksamda fark edecek bir oyun oynamıyorum. O yüzden yüksek Hz'li monitöre ihtiyacım yok buradan kısmayı düşünüyorum.Sistemim yüksek çözünürlük için pek ideal olmadığından 1080P yeterli diye düşünüyorum. Monitörün ayaklı yüksekliği 49Cm'i aşmayacak(bu boyuta yakın olsun mümkünse ne kadar büyük monitör film izleme keyfi o kadar iyi olur kanımca) uzun süreler kullanabileceğim bir monitör önerir misiniz? Şu an kullandığım monitörün film keyfi çok iyi olmasada 10 seneden civarı teklemeden hizmet etmesi tek güzel tarafı birkaç sene içerisinde elimde kalacak kalitesiz bir monitör markası önermezseniz sevinirim.[/color]

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Ynt: Film izlemek için monitör önerisi
« Yanıtla #1 : 07 Mart 2020, 15:25:36 »
Monitörler genel olarak LED olarak anılsa da birden çok teknolojiye sahip cinleri var. TN, TFT - LCD amoled, IPS vs vs. gibi. Geniş bir açıdan ekranı izlemenin adı (yatayda 178 derece) IPS olan teknik. Baktığınız modellerde IPS yazması iyi bir seçim olur.
Ayrıca ekran parlaklık derecesi (nit denilen bir birim ie belirtilir) özellikle gün ışığında ekranın silik görmenizi belirler. Güncel bir monitör en az 300 nit olmalıdır. 500 nit iyidir ama çok para demektir.
Monitörün tepki süresi önemlidir ve mili saniye olarak belirtilir. oyunlarda önemlidir ve ne kadar küçük o kadar iyidir. 1, 3, 5 milisaniye oyunlar için iyidir. Video için bu sire sorun olmadan 10, 15 milisaniyeye çıkabilir ama muhtemelen yeni her monitör  en az 5 milisaniye olarak üretilmekte.
Kontras oran video için önemli ama ortalama bir monitör için çok kafaya takmayın. Ne kadar yüksek o kadar iyi.
Bağlantı tipi. Ekran kartınıza bağlı. Ama en azından HDMI bağlantısı da olan  bir monitör seçin. bu günümüzde bie standar ve film için en iyi yol.
Çözünürlülük sanırım Full HD 1920x 1080 en mantıklı seçim olacaktır. 2K, 4K gibi monitörler bir sonraki monitör alınına kalsın. Fiyatlar zıplar ve pro video edit  ile ilgilenmiyorsanız gereksizdir.
Gereksiz ama aklınızda bulunsun pro kullanımlarda monitörün renk gamı ve renk derinliği, ve renklerin kalibre (ayarlanma) özellikleri ön plana çıkmaktadır.
Size gelirsek mevcut bilgisayarın ile şöyle keyifli bir film izleyeyim diyorsanız 23.8 veya 24 inç ve büyük  bir IPS panel servis için bilinen bir marka monitör alabilirsiniz. Bence Hepsiburada dan kendinizde arayın. Benden örnek isterseniz
Bu sayfadakilerin hepsi gayet iyidir.
https://www.hepsiburada.com/led-monitorler-c-3002879?filtreler=paneltipi:IPS;maksimumcozunurluk:1920%E2%82%AC20x%E2%82%AC201080&siralama=artanfiyat

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı went-item

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Film izlemek için monitör önerisi
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2020, 10:11:13 »
Monitör ölmekten vazgeçtiği için yenisini alma işini rafa kaldırdım