Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: AMD'nin yeni yol haritası enerji tasarrufu  (Okunma sayısı 3275 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hkan

  • Etkin Üye
  • **
  • İleti: 223
AMD'nin yeni yol haritası enerji tasarrufu
« : 19 Mayıs 2006, 14:09:56 »
AMD, yaptığı açıklamada AMD masaüstü işlemcilerinin 65 watt ve 35 watt enerji tüketen enerji tasarruflu modelleri için geliştirdiği yol haritasını açıkladı.
AMD, yaptığı açıklamada AMD masaüstü işlemcilerinin 65 watt ve 35 watt enerji tüketen enerji tasarruflu modelleri için geliştirdiği yol haritasını açıkladı. Hem tüketiciler hem de işletmeler, performanstan ödün vermezken ev ve işyeri ortamına daha iyi uyum sağlayan küçük ve daha zarif bilgisayar isteklerini dile getiriyorlar.

Yakında piyasaya çıkacak AM2 soketle çalışacak enerji tasarruflu AMD Athlon™ 64 X2 çift çekirdekli, AMD Athlon 64 ve AMD Sempron™ işlemcileri, ticari ve kişisel bilgisayar alanlarında standart işlemcilere göre watt başına performans avantajları sağlayarak bilgisayar tasarımında yeni özgürlükler doğuracak. İşletme maliyetlerini düşürmek isteyen büyük şirketler için, enerji tasarruflu bilgisayarlar önemli bir adım olacak.

AMD Masaüstü Bilgisayarlar Bölümü Başkan Yardımcısı Bob Brewer, konuyla ilgili şunlara değindi: “AMD, ticari istemciler alanında statükoya meydan okumaktadır. Müşteriler, enerji verimliliğine odaklanılmasını istemektedir ve AMD ve bu isteğe enerji tasarruflu masaüstü işlemcileri geliştirerek, OEM’lerin enerjiden tasarruf edilmesine olanak tanıyan küçük ve zarif bilgisayar tasarımları hazırlamasına fırsat doğurarak karşılık vermektedir. AMD, enerji verimliliği ve watt başına performans alanlarında hem masaüstü bilgisayarlarda hem de sunucularda liderlik elde etmiştir ve masaüstü enerji verimliliğinde çıtayı yine yükseltiyor olmaktan çok mutludur.”
AMD’nin kart ve genel kullanım sunucu piyasasında Opteron™ işlemcisiyle elde ettiği başarıya dayanan enerji tasarruflu AMD masaüstü işlemcileri, standart işlemcilere göre watt başına performans alanında daha iyidir ve enerji tüketimini azaltır. Sözgelimi, enerji tasarruflu 65 watt AMD Athlon 64 X2 çift çekirdekli işlemciler, standart (89W) işlemcilere göre watt başına performansta %37 üstünlük gösterir. Enerji tasarruflu 35 watt AMD Athlon 64 X2 çift çekirdekli işlemciler ise, standart (89W) işlemcilere göre watt başına performansta %154’e varan üstünlük gösterir.Eğilim, daha küçük ve verimli bilgisayarlara doğru

AMD’nin açıklaması, gerek tüketiciler gerek işletmelerde eğilimin daha küçük ve verimli bilgisayarlara yönelmeye başladığı bir döneme denk geliyor. Toplam işletme maliyetini düşürmek isteyen işletmeler, daha az enerji tüketen, ısı ve gürültü üreten küçük tasarımlar peşinde. Alım kararlarını görünüm, fiyat ve performansa göre veren tüketiciler de daha ince bilgisayarları tercih ediyor.

“Küçük boyutlu bilgisayarların önde gelen tasarımcı ve üreticilerinden olan Shuttle’ın XPC ürünlerinde yenilikçiliği ve yaratıcılığı kararlılıkla sürdürmesi, küçük tasarımlı bilgisayarlarda çıtayı yükseltti,” diyen Shuttle Başkan Yardımcısı Ken Huang, sözlerini şöyle sürdürdü: “AMD’nin enerji tasarruflu işlemcilerinin, müşterilerimize rekabetçi çözümler ve seçenekler sunarken farkımızı korumaya olanak sağlayacağını düşünüyouz.”

In-Stat baş analisti Jim McGregor ise konuyla ilgili şöyle konuştu: “Teknolojideki gelişime, işletmelerin ve tüketicilerin kullanım alışkanlıklarındaki değişime dayanarak, daha yenilikçi tasarımlı küçük bilgisayarların, işletmelerin ve güç peşindeki kullanıcıların mevcut tercihi olan ‘mini-tower’ tasarımlarını geride bırakacağını düşünüyoruz. AMD’nin yeni enerji tasarruflu masaüstü işlemci ailesi, bilgisayar üreticilerinin piyasaya daha ince ve zarif tasarımlar sürme ihtiyacını karşılamaktadır.”AMD, çevrenin korunması ve iyileştirilmesi konusundaki kararlılığını sürdürmektedir

Enerji tasarruflu masaüstü işlemci yol haritasının açıklanması, AMD’nin çevreyi koruma kararlılığının yeni bir göstergesidir. Enerji tasarruflu işlemciler AMD’nin ödüllü Cool‘n’Quiet™ teknolojisini tamamlayarak sistemin verimliliğini yükseltecektir. Cool‘n’Quiet teknolojisi, sistemin işlemci kullanımını gereken performansa göre ayarlamaktadır. ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA), Mart 2005’te Cool’n’Quiet™ teknolojisini, enerji tasarruflu bilgisayar sistemlerinin geliştirilmesi alanındaki yeniliklerden ötürü özel ödüle layık görmüştür.

AMD’nin enerji verimliliğine verdiği önem, ürün tasarımındaki liderliğinden yaptırdığı fabrikalara uzanmaktadır. Almanya’nın Dresden kentindeki Fab 30 ve Fab 36 işlemci fabrikaları, yüksek randımanlı enerji üretim tesisleriyle çalışmaktadır. Ayrıca, Texas’ın Austin kentinde yeni kurulacak birim de %100 GreenChoice eneri kullanarak alternatif enerji kaynaklarının gelişimini destekleyecektir.
öyle bir yerdeyim ki....
edirne kapısı zordur geçilmez,
uzaktır memleket kolay gidilmez...

hkan_84