Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: "Bu parçayı kesinlikle biryerlerden bul ve dinle gerçekten şahane"  (Okunma sayısı 241621 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Darkchild

• Kıdemli Üye
  • Sert Bakışlı ,Haşin Çocuk !! :)
    • Auzentech X-Fi Prelude 7.1 Soundcard
Atiye deniz dinliyorum..  hadise ve eylem gibi bişi..  siiznkiler bana yabancı geliyo kusura bakmayın  >:D
ilk hatanın eseriyim beni hiç unutamazsın...

Çevrimdışı mephistopheles

• Yeni Üye
  • *
    • kedilerisever.sitemynet.com
Merhaba arkadaşlar.
Ben ne mi dinlerim?Tabiki müzik.
rap, rock, heavy metal,new age,hip hop,jazz,blues,pop (popüler anlık alev gibi yanıp sönenlerden kastım)  ..... şeklinde uzar gider türler.Her bir tür, bir dışavurumdur duygular açısından.
Ben tür olarak ne dinledim ve ne dinliyorum..
80 lerde Europe ile rock ın değişimine tanık olup Manowar - Fighting the world ile coşup Iron Maiden ile ritme eşlik ederek doyuma ulaşıp Slayer ile "lan noluyor" dedim.Overkill ile "olm adamlar yarmışlar olayı" dedim.Sonrasında artık müzik marketlerde her tür ve gruba erişmek mümkün oldu.Daha önce parmakla gösterilecek kadar az grup ve kaset giriyordu ülkemize.
Kaliteli olan ile olmayanı ayırmaksa çaba bunu türleri birbirine karşı sanki bir amiral battı oyunundaki gibi yapmak yerine gerçekten emek harcanmış olduğunu asla göz ardı etmeden sadece doğrularına hitap edip etmediği ya da tüm bunları bir kenara bırakıp müzik kaliteyi ön plana alarak dinlemek ve sevip sevmemek mümkün.
Evet bir dönem metalcimisin?  acidcimisin? gibi bir klişe var idi. Ancak müzik o dönem dünya müziği ülkemizde  çok tanınan bir olgu değildi sanki.Türlerle tanışmamıştık.Dışarıdan ithal edilen arabesk denilen türdü o vakitler bu ülkede icra edilen.Çok seslilik adına kullanıldı yeni teknikler denendi Türk müziğinde.Alt yapısı kullanıldı.Harmanlandı ve aslında bu tür garip gelecek ama Türkiye'de ;alt kültür olarak kullanılan bir deyim, arabesk dinleyen kesim oluverdi.Dünyada ise alt kültür Rap ve Rock ile bir çıkış,haykırış ve haksız bulduğuna karşı durmayı onu yermeyi denedi.
Bizde durum çok farklı idi.Bizim kültürümüzde Rock Rap yoktu.Ama Arabesk empoze edilmişti bile.Alt kültürümüz arabesk ile dolu dolu beslendi.
Şimdi konu garip bir hal almış.Rap ve Rock karşı karşıya gibi.Zevkler ve renkler tartışılamadığı gibi kimse aslında emek harcanan hiçbir şeyi bir anda silip atamaz.Onu idam edemez.Bu genelleme çok yanlış olur.

Sagopa Kajmer; güzel adamlar.Severek dinlerim dinliyorum,
Ama ben Heavy metal ile büyüdüm ve Heavy metal dinliyorum.Önyargılardan uzak olmak gerek.Aa bak bu rap boş ver dinlemeyim desem kaybeden ben olurdum.Aynı durum tüm türler için geçerli.Bach manyak bir müzik adamı,Veysel ise bir o kadar değerli bir aşık.
Müzik duygular için bir araç,bizlerde o araçlardan keyif aldığımızı seçen dinleyicileriz.O yüzden anlamsız buluyorum seçilmiş bir başka müzik türüne kötü demeyi.Napalm Death dinleyip bisikletle kilometrelerce yok yapanda benim, Peter Gabriel ile iç dünyama yolculuk yapanda ben.
Hiçbir türe girmeyen Popüler kültürün beslediği POP denilen bir kavram  var.
Her kişi her grup Pop müzik yapabilir.Nasıl mı? Popüler olarak zaten bunu başarmıştır.artık,o bir pop eseridir.Ama popülerliğini korur ve saman alevi gibi yitip gitmezse müziğin kilometre taşlarından olacaktır.Erkin Koray Çöpçüler i yaptığında popüler olmuş ve hala popüler kalan bir parça,ama bir “kıl oldum abi” şarkısı hatırlanmıyor bile.
Türler yerine kaliteyi tartışmak en doğrusu gibi geliyor bana.Rap, rock müziktir ancak bizler insanız ve muhteviyatımız aynı.Bunun için kırmaya kırılmaya üzmeye üzülmeye hiç ama hiç gerek yok.Müzik barıştır bir başkası ile.Ona kendini anlatmaktır.Onun nasıl yapıldığı bir noktadan sonra önemini yitirir.
Önyargılardan uzak olan bir dünyada herkesin istediği türü dinleyip keyif alması umuduyla.
Sevgiyle kalın.
Son sözüm bana ait olmayan “Zevkler ve renkler tartışılamaz.” olacak.

Çevrimdışı zombie

• Onursal Üye
  • THG Çekiççisi
    • Site
Semih efendi daha önce RAP e bu kadar önyargıyla yaklaşan birini görmemiştim. Konuşmalarından belli oluyor bu. Uyuşturucu partisi yapıyor dediğin adamların albümlerinin çoğunda uyuşturucu karşıtı şarkılar var, hiç dinledin mi? Küfürlü rap şarkısı var diyorsun ama küfürlü Rock şarkılarını unutuyorsun. (En basit örnek Slipkot- F*** the World, bir dinleyin, küfür geçmeyen bir mısrası var mı? )

Cump bump müzik dediğin tür tamamen Tekno müziğe giriyor.

Ben de Gangsta Rap sevmem.

RAP müzik bence şu anda gençlere toplumsal mesajlar veren, eğiten tek müzik türüdür. Aksini iddia eden varsa yazsın, ben de öğreneyim..

Son olarak, sana bu önyargılardan kurtulmanı diliyorum. Bir dinle, ama önyargısız, bize hak vereceksin.

(not: bu satırların yazarı arada bir rap dinleyen, ama punk müziği çok seven zombie :) )

Çevrimdışı MadnBad

• Kıdemli Üye
Küfürsüz rap şarkısı. :)

Enteresan bi kavram.Küfür etmeleri neden bu kadar göze batıyorki.
Türk rap'çileri bilmem nasıl bi hayat yaşadılar ünlü olmadan önce ama amerikadakileri az çok okudum.
Eğer sizde biliyorsanız;bu adamların küfürsüz şarkı yapmalarını nasıl bekliyorsunuzki?
Adamlar serserilerin önde gideni. :D
Uyuşturucu satan,adam öldüren bi adam serseri değilde nedir?
Bir insan hapiste yatmayı övünerek anlatırmı?
Veya vurulduktan sonra 3 gün komada yatmayı?

Yadırgamayın yani küfür etmelerini. ;)

Şunuda açıkca söliyeyim ben bi R&B dinlerim,bide Rap dinlerim.Diğer şarkı türlerinide dinlerim tabi.(Klasik müzik,reggee,Türkçe her türü.)
Hatta avatarımdaki resimde The Game'in resmi dir.
If I could start my life from scratch
If I could take away the pain off my past
If I had another chance I would do just that
I'd give anything jus' to go right back.

Çevrimdışı serhatkarabacak

• Forum Gurusu
  • The Fall of...
    • Pusula Danışmanlık
Nefret - Anahtar albümünü dinleyin :)
{alt}

"Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz!.."

ckocabas

• Ziyaretçi
Sibel Can-Gümüş Kurşun :P 

Çevrimdışı DoriaEMO

• Sadık Üye
Nefret - Anahtar albümünü dinleyin :)

albüm bende var hatta orjinal sende ne arar dersen ben eskiden rap de dinlerdim ama rock biraz ağır basıyor..

anahtar sağlam albümdür özellikle doğru olan zordur güzel parca..

Çevrimdışı serhatkarabacak

• Forum Gurusu
  • The Fall of...
    • Pusula Danışmanlık
bende de orjinali var :D :)
Bir de İstanbul meclis-i ala.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2007, 00:20:24 Gönderen: serhatkarabacak »
{alt}

"Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz!.."

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Küfürsüz rap şarkısı. :)
Adamlar serserilerin önde gideni. :D
Uyuşturucu satan,adam öldüren bi adam serseri değilde nedir?
Bir insan hapiste yatmayı övünerek anlatırmı?
Veya vurulduktan sonra 3 gün komada yatmayı?
Yadırgamayın yani küfür etmelerini. ;)
Şunuda açıkca söliyeyim ben bi R&B dinlerim,bide Rap dinlerim.Diğer şarkı türlerinide dinlerim tabi.(Klasik müzik,reggee,Türkçe her türü.)
Adamların küfür etmelerini yadırgamam ama "Uyuşturucu satan,adam öldüren bi adam serseri değilde nedir? Bir insan hapiste yatmayı övünerek anlatırmı? Veya vurulduktan sonra 3 gün komada yatmayı? " muhabbetinden sonra o şarkuıları dinlemeyi yadırgarım. Sanırım rep sadece küfür etmekten biraz daha fazla birşey ve tüm repçilerin sserseri olduğuna pek inanasım gelmiyor.
İsyankar !!! Bu doğru bir yaklaşım olabilir ve belkide gücü buradan geliyor  (rep bana pek hitap etmiyor)

Çevrimdışı zombie

• Onursal Üye
  • THG Çekiççisi
    • Site
Amerikalı rapçiler küfür ediyor diye tüm rapçileri suçlamayalım. Şu anda TR deki rapçileri bir dinleyin, ondan sonra nasıl olduğunu göreceksiniz.

Nefret - Anahtar, Ceza - Med Cezir gibi albümleri dinleyin. Bir de şunları

Nefret - Haram Dünyası
Nefret - Herif Manyak (özellikle)

Silahsız Kuvvet - Duman (çek içine) [bu şarkıyı özelikle tr rap uyuşturucuyu savunuyor diyenler dinlesin. Silahsız kuvvet'in Sözlerim Silahım albümünden. çok eski bir albümdür, o yüzden şarkıcıların çok eski tarzlarını yansıtıyor))

Son olarak size albüm tavsiye edeceğim tekrardan. Ama uzun süre zaman ayırıp anlayarak dinlemenizi öneriyorum. Şiir gibi yorumlamak lazım çünkü.

Sagopa Kajmer- Romantizma
Ceza - Med Cezir, Yerli Plaka (klibini de izleyin)
Sagopa Kajmer - Bir Pesimistin Gözyaşları

Şimdilik bunlar yeter. Dahası gelir yakında. :)