Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: 195/65/15R - Lastik tavsiyesi ???  (Okunma sayısı 21550 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serhatkarabacak

• Forum Gurusu
  • The Fall of...
    • Pusula Danışmanlık
195/65/15R - Lastik tavsiyesi ???
« : 25 Aralık 2009, 21:43:38 »
2004 Megane II HB var arkadaşlar, konudaki ebatlarda lastiğe ihtiyacım var, artık kısa zamanda değiştirmek lazım lastikleri... 4ü de değişecek... Kış lastiği falan değil, her mevsim kullanabileceğim cinsten bir lastik tavsiye edebilecek var mı?.  :haci:
{alt}

"Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz!.."

senegalli

• Ziyaretçi
Ynt: 195/65/15R - Lastik tavsiyesi ???
« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2009, 00:30:07 »
hocam istediğiniz bilgiler uzmanlık gerektirecek cinsten.bende aynı ebat lastik kullanıyorum.değişik markaların değişik özellikleri var.biri ıslakta iyi biri kuru havada.birinin yol tutuşu iyidir derken birbaşkası aynı lastiği beğenmiyor.bende fabrika brıgdstone var şimdilik memnunum michelin lassa önerilebilir.birazda nasıl kullanacağınıza bağlı.zaten belirttiğiniz ebadın pek fazla seçenek şansı yok.neredeyse özel bir ebat.

alessea

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 26 Aralık 2009, 01:07:39 »
michelin energy saver

başkasını düşünme bile :)

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #3 : 26 Aralık 2009, 05:01:47 »
Markanın önerisi nedir. Bence bu konuda bir kaç tane lastik tamiri yapan yere sor derim. Bakalım ne cevap alacaksın. Çok iyi diye aldığın bir lastiğin son derece yüksek ses yaparak seni rahatsız etmesi gibi olayla karşılaşabilirsin.
Asus TUF Z590 Plus , Core i7 11700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 4600mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
JD1027 1TB NvMe M.2 SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

• Forum Gurusu
  • The Fall of...
    • Pusula Danışmanlık
« Yanıtla #4 : 26 Aralık 2009, 09:07:56 »
herkese teşekkürler,

michelin energy saver'ı öneren bir kaç kişi daha oldu. Ses  olayına çok fazla takılmıyorum ben, zaten çok sessiz bir araba değil :) Önemli olan yol tutuş ve fren mesafesi. Diken üstünde gidiyor gibi hissediyorum artık bu takılı lastiklerle. Önler 4mm'ye düşmüş dün sabah ölçtüm, yer yer 3 mm.. Arkalar 5mm ama hepsinde çatlamalar başlamış artık. Şurası uygun satıyor diyen var mı gözünüze çarpan, ya da kampanya gördünüz mü bu aralar?..
{alt}

senegalli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 26 Aralık 2009, 10:07:58 »
hocam anladığım kadar uzun soluklu kullanım için lastik arıyorsunuz.onun için biriki şey söylemek istedim;öncelikle alacağınız lastiklerin"taze"olmasına dikkat edin.yanakta üretim tarihi yazar.örnek:2008 üretim lastiğin kullanım ömrü bitimine yaklaşık 2 yıl kalmış.sizse uzun vade kullanıyorsunuz.
birde tavsiyeden ziyade kullananları birebir bulsanız daha iyi olur.çok iyibir marka 8-10 bin km.de su koyverbiliyor.yani verimden pes ediyor.bence varsa ve güvendiğiniz "lastik tamircileri"ilede konuşun derim.bizim lastik ebatlarındada seçenek çokluğu yok gibi.kolay gelsin.

• Forum Gurusu
  • The Fall of...
    • Pusula Danışmanlık
« Yanıtla #6 : 26 Aralık 2009, 10:18:47 »
evet, parasının karşılığını versin istiyorum; iyice kabaklaşana kadar değil ama, biçilen ömrü kadar da kullanmak isterim herkes gibi... Şu üretim tarihi meselesi markadan markaya değişiyor mu?. Sık lastik değiştiren birisi olmadığım için bilmiyorum.. yoksa üretimi mayıs 2008 olan lastiklerde hepsinde 0508 gibi mi yazıyor?.. (ya da en kesini oradaki adama sorup teyit ettirmek) bu tavsiye verenler bu dediğim michelin lastiği kullanmış insanlar... pek tanıdığım yok ya lastik tamircisi olarak, bi servisim var genelde orayla görüyorum işlerimi; çok teşekkürler.
{alt}

senegalli

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 26 Aralık 2009, 11:12:02 »
evet tarih öyle yazar.bilmeyenler için:önce hafta sonra tarih.sizin verdiğiniz örnekte üretim mayıs ayı deyil 5.haftadır yani şubat ayı.internette size yardımcı olur.atıyorum nokıan diye bir lastik var kimse pek duymamış amma methedenler var bilmiyorum "tavşan"takımımıdır.amma zannetmiyorum.nokıanın kuruluşudur diyorlar.
birde kabak tabir edilen lastiklerin kullanım yerleri var.kışın aşırı buz olan yerlerde(özellikle erzurum kars vs .)lastik ne kadar kabak yer tutuşu o kadar iyi(buzda)-vakum meselesi-
birde bazı lastikler deseni bozuyor.sonuç kullananların anlattıkları yol gösterici olur kanaatindeyim.kolay gelsin.
birde şunu söyleyeyim;ucuzdan ziyade"taze"lastik bakın.

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #8 : 26 Aralık 2009, 11:30:03 »
hocam anladığım kadar uzun soluklu kullanım için lastik arıyorsunuz.onun için biriki şey söylemek istedim;öncelikle alacağınız lastiklerin"taze"olmasına dikkat edin.yanakta üretim tarihi yazar.örnek:2008 üretim lastiğin kullanım ömrü bitimine yaklaşık 2 yıl kalmış.sizse uzun vade kullanıyorsunuz.
birde tavsiyeden ziyade kullananları birebir bulsanız daha iyi olur.çok iyibir marka 8-10 bin km.de su koyverbiliyor.yani verimden pes ediyor.bence varsa ve güvendiğiniz "lastik tamircileri"ilede konuşun derim.bizim lastik ebatlarındada seçenek çokluğu yok gibi.kolay gelsin.

Arkadaş benim aklıma gelmeyecek bir konudan bahsetmiş lastiklerin tazeliği. Bu önemli zira araç lastikleri kauçukdan yapılıyor. Uygun koşullarda saklanmayan lastikler ile uzun süredir bir depoda yatan lastiklerin zamanla kauçuğu kuruya biliyor. Buda lastiğin daha aşınmadan deforme olmasına neden oluyor. İlk deformasyon kauçuk yüzeyinin sertleşmesi ve asfalt üzerinde tutunamamasıdır. Ne yazıkki bir çok kişi sadece diş derinliğini ölçüyor ve aşınmamış olduğunu görünce kullanmaya devam diyor.

Asus TUF Z590 Plus , Core i7 11700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 4600mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
JD1027 1TB NvMe M.2 SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı MadnBad

• Kıdemli Üye
« Yanıtla #9 : 26 Aralık 2009, 14:25:18 »
Bir tekerleğin RAF ÖMRÜ 4 senedir aklınızda bulunsun. Bunun içine stepne dahil unutmayın.  ;)
If I could start my life from scratch
If I could take away the pain off my past
If I had another chance I would do just that
I'd give anything jus' to go right back.