Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Çin Otomobillerine Dikkat  (Okunma sayısı 14964 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cantekin67

 • Ziyaretçi
Ynt: Çin Otomobillerine Dikkat
« Yanıtla #20 : 04 Temmuz 2007, 18:13:41 »
Erkek Arabası ...
Erkek gibi sağlam,erkek gibi bakışlı ...

(Tabi erkek olarak istisnaya sahip şahıslar bulunabilir.Sözüm meclisten dışarı.)

Çevrimdışı highwayE6

 • Forum Gurusu
 • ****
 • İleti: 8,708
Ynt: Çin Otomobillerine Dikkat
« Yanıtla #21 : 04 Temmuz 2007, 19:25:55 »
Çin arabalarının muhtemelen güvensiz arçlar olduğu doğrudur. Ancak ben olaya biraz başkaca bir açıdan bakmak istiyorum.
Dünyanın en büyük üretici gücü Çindir ve her geçen gün kendi teknolojilerinide geliştirip daha iyisini ve daha ucuzunu yapmayı öğreniyorlar. 10 yıl sonra burada bahsedilen otomoblin sağlamlık testlerinden kesinlikle çok iyi puanlar alacağını sanıyorum.
10 yıl çok uzun süre demeyin...Buradaki birçok genç arkadaşım okul askerlik deyip iş hayatına atılıp az para biriktirip kendi gücü ile bir araba alabilecek duruma geldiğinde tamda 10 yıl dolmuş olacak.
Çin hakkındaki kalitesiz mallar damgasını bir an önce bir yana bırakıp ülkemizinde olabildiğince üretir duruma gelmesi için çabalar harcamaya çalışalım. Atı alan Üsküdarı çoktan geçti ve biz hala ama o at sütçü beygiri muhabbeti yapıyoruz.

cantekin67

 • Ziyaretçi
Ynt: Çin Otomobillerine Dikkat
« Yanıtla #22 : 04 Temmuz 2007, 19:27:58 »
10 yıl içinde de çok canlar yanar hocam ... Bende bu açıdan bakıyorum ...

no_noise

 • Ziyaretçi
Ynt: Çin Otomobillerine Dikkat
« Yanıtla #23 : 04 Temmuz 2007, 19:30:31 »
ucuz iş gücü ile bence daha iyisini yapmaları cok zor

Çevrimdışı White_Snake

 • Eski Kurt
 • ***
 • İleti: 2,149
Ynt: Çin Otomobillerine Dikkat
« Yanıtla #24 : 04 Temmuz 2007, 19:31:35 »
bir filmde vardı sanırım bu dialog adamlardan biri ikinci dünya savaşından kalmaydı (back to the future tarzı br film)

savaştan kalan adam:ah o japonlar yokmu hep onların bu kalitesiz ürünleri yüzünden bunlar
günümüz adamı: saçmalama en kaliteli malları japonlar üretir


düşünsenize içliği çok ama çok ucuza mal eden bir ülke kaliteyide yakalarsa dünyanın hali nice olur ? bir tahmincinin söylediği gibi acaba 2000li yıllarda çin avrupayı işgal edebilecek mi ? ( nostradamus a saygılar )
Suskunluğum asaletimdendir
Her Söze Verecek Cevabım Var..
Ama önce Bi Söze Bakarım, '
'Söz mü'' Diye..
Birde Söyleyene Bakarım
''Adam Mı'' Diye..

Çevrimdışı kenya

 • Forum Genel Müdürü
 • ******
 • İleti: 21,606
Ynt: Çin Otomobillerine Dikkat
« Yanıtla #25 : 04 Temmuz 2007, 19:48:07 »
Düne kadar bizde bestseller olan otomobiller acaba ne kadar sağlamdı, ucuz olsun az yaksın yeter.

Çevrimdışı highwayE6

 • Forum Gurusu
 • ****
 • İleti: 8,708
Ynt: Çin Otomobillerine Dikkat
« Yanıtla #26 : 04 Temmuz 2007, 20:04:10 »
10 yıl içinde de çok canlar yanar hocam ... Bende bu açıdan bakıyorum ...
Bu da doğrudur Can.
Ülkemizde de kaç on yıl kuş modeli arabalarda 0 güvenlikle ne canlar yandı. Burada benim değinmek istediğim bir an önce  üretici olmamız gerekliliği üzerine dikkat çekmekti.
@ no-noise  ucuz işgücü dediğin birçok olayda ithal teknoloji kullansa da, örneğin tümleşik devrelerin dünya ölçeğinde en büyük üreticisi. Sanırım biraz ulus olarak (söylediklerim kesinlikle sizi hedef almıyor) bahaneler yaratmada 1 numarayız.
Ucuz işgücü Çinin tek silahı değil kuşkusuz. Çok daha önemli olarak örneğin işgücünün örgütlenmesi, bireysel kardan çok tüm halkın verimli verimsiz bir şekilde iş bulunup  bir şekilde üretime katılması, mevcut sermayenin yeniden ve yeniden üretime yönlendirilmesi vs vs. Yani olayı sadece ucuz işgücü olarak değerlendirmek çok doğru değil.
Bizim ülkemizde de işgücü çok pahalı değil. Asgari ücret yaklaşık 300 $ civarında. (üstelik doların normal olması gereken kurunu göz önüne alırsak 150 $ civarında. Çinde bu asgari ücret 70 $ civarında. Ama 70 $ heryerde aynı alım bücüne sahip değildir. Örneğin bir çinli kira hemen hiç vermez yani +150 $ temel besin maddeleri maaşının % 30 dur . Ülkemiz fiyatlarıyla bu yaklaşık 150$ eder. Eğitim ve sağlık tam olarak ücretsizdir bizdeki karşılığı herhalde bir 50$ eder.
Yani çinlinin 70$ rı aslında bizim 70+150+150+50 = 420 $ dan fazladır.
Maalesef durum böyle...
Çalışmalı ve çok dah uygun coğrafyada yaşamamızın avantajı ile bir an önce daha çok , verimli ve kaliteli üretmenin yollarını bulmalıyız.

Çevrimdışı White_Snake

 • Eski Kurt
 • ***
 • İleti: 2,149
Ynt: Çin Otomobillerine Dikkat
« Yanıtla #27 : 04 Temmuz 2007, 20:36:08 »
aslında işin özü istanbulun ankara gibi iki atın çektiği bi faytondan farklı olmalıyız.Herşeyin özü burada,yaymalı kendi ülkemizde ulaşımsa ulaşım,vergi indirimiyse vergi indirimi ne gerekiyorsa yapılmalı.Göçlerdeki aslan payını istanbulun üstünden almak ve bölgelerde mega şehirler kurmak hayal gibi görünsede adam gibi adamlarla düşünen ve yaptığının sonuçlarını bilen ve projelerin uygulanacağı yerleri tanıyan insanlarla çalışılmak,bu hayali gerçek eder.

Eğitim gerçekten şart,adam gibi eğitimcilere ve öğretme yeterliliğini ispatlayan öğretmenlere ihtiyaç çok fazla.Mesleğini emeklilik için değil vatan için daha iyi sokakta kendisine küfür eden,magandalık yapan insanlara inat onlar gibi insanları yok etmek için icra eden öğretmenlere ihtiyaç çok fazla. Devlet okullarınında her okula aynı seviyede öğretmen vermemek,meslek liselerine üvey evlat gibi davranmamak,İmam hatipten çıkanı doktor olabilmesi için yabancı ülkelere göndermemek işin püf noktası,eğitimi kendi siyasi görüşünü ideolojisini yaymak için kullananlardan arındırmak işin püf noktası,ilk okul çocuğuna sosyalizm darwin veya turan propagandası yapan insanları ayıklayabilmek işin püf noktası

yani vatanını;bıyık bırakarak,sokakta kamyonla adam muhabetti yaparak, elin rusunun kurduğu ideolojileri burda denemeye çalışarak yada dinde yeri olmadığı halde kızlarını din adına okula göndermeyerek seven,Atatürk ve din üzerinden kahve muhabbetleri yaparak seven insanlardan farklı olmak gerekli vatanını yılın doktoru gibi sevmeli vatanını sehit oğlunun arkasından diğer oğlunuda askere yollayan analar gibi sevmeli fedakar olmalı,devletin malı deniz diyerek yiyen domuzlardan farklı sevmeli, çalışarak daha iyisini yapmaya çalışarak,en ufak bi şekilde dahi rüşvet vermeden,yemeden,fişsiz indirim yaparmısın demeden herhangi bir konuda kopya çekmeden,30 milyara öss de haksızlık yapmadan,birbirine bağnaz yada kafir lakapları takmadan,kaçak elektrik çekmeden,kısacası ben yapsam ne olur demeden fedakarlık yaparak sevmek gerek ya bu vatan tamamen benim demeli yada bu vatanı terk etmeli..

o zaman süper güçlerin malı bizim çenemizi yormaz
Suskunluğum asaletimdendir
Her Söze Verecek Cevabım Var..
Ama önce Bi Söze Bakarım, '
'Söz mü'' Diye..
Birde Söyleyene Bakarım
''Adam Mı'' Diye..

mhtp53

 • Ziyaretçi
Ynt: Çin Otomobillerine Dikkat
« Yanıtla #28 : 04 Temmuz 2007, 20:53:26 »
dışı seni içi beni yakan cinsten valla...  :D görünüşe aldanmıcan işte.. :) :)
hani derler yaa önemli olan iç güzelliği diye  :P  :P

no_noise

 • Ziyaretçi
Ynt: Çin Otomobillerine Dikkat
« Yanıtla #29 : 05 Temmuz 2007, 02:43:42 »
volvo demişken taze bi haber

EuroNCAP ve IIHS gibi resmi kuruluşların test için belirlediği koşullar, Volvo Cars Güvenlik Merkezi'nin çalışmalarının yalnız bir bölümünü oluşturmaktadır. Volvo Cars, otomobillerinin kaza anındaki performansının en üst düzeyde olması için bunların haricinde de testler gerçekleştirmektedir. Bir Volvo modelini geliştirme aşamasında, otomobil 100 ila 120 arasında farklı çarpışma testinden geçmektedir.

devamı için

ntvmsnbc'den alıntıdır...