Tom's Hardware Guide - Forum

Tom Sokağı => Otomobil Dünyası => Konuyu başlatan: ckocabas - 05 Ağustos 2020, 18:36:49

Başlık: kasko hasar kaydı hakkında
Gönderen: ckocabas - 05 Ağustos 2020, 18:36:49
Merhaba

10/2018 tarihinde bir kazaya karıştım ve kendi aracımı kasko firmasından yaptırdım. İşlemler bitti ve o tarihte kontrol ettiğimde hasar kaydı 1160tl gibi bir rakamdı.Değişen tampon ve far ve çamurluktada düzeltme var.Araç astra g 2007 model..

Geçenlerde kontrol ettiğimde hasar kaydının 4800tl ye yükseldiğini gördüm ve hdi sigortaya mesaj ile durumu sordum.Gelen cevapta 10/2018 tarihinde 1160tl işçilik yansıtıldığı ve 09/2019 tarihinde de 3650tl parça parası ödemesi yapıldığı yazılmış.Mesaja göre parçayı kendileri temin etmiş ve neredeyse bir yıl sonra ödemesi yapılmış.Haliyle hasar kaydı tutarı sonraki bir tarihte tekrar yükselmiş.

Merak ettiğim bu durum ne derece normal? Misal ben bu aracı satsam yada böyle bir araç satın alsam aldığım tarihteki hasar kaydı ile sonraki bir zamandaki hasar kaydı aynı görünmeyecek ve hem alıcı hem de satıcı için tatsız bir durum oluşacak.

Parça parasıda dönemine göre bir hayli yüksek göründü açıkcası ve de o dönemden mi yoksa ödeme yaptıkları yaklaşık bir yıl sonraki dönemden mi faturalandırılıyor bu kısımda belirsiz.

bu şekilde aynı kazaya ait sonradan yükselen hasar kayıtları normal mi?
Başlık: Ynt: kasko hasar kaydı hakkında
Gönderen: levis - 06 Ağustos 2020, 23:22:07
Açıkçası hiç bir fikrim yok. Ama o yaştaki bir araç için büyük bir hasar bedeli sayılmaz. Önemli olan hasarın ne olduğu olacaktır.
Başlık: Ynt: kasko hasar kaydı hakkında
Gönderen: ckocabas - 07 Ağustos 2020, 22:08:35
Açıkçası hiç bir fikrim yok. Ama o yaştaki bir araç için büyük bir hasar bedeli sayılmaz. Önemli olan hasarın ne olduğu olacaktır.

hasar dosyası tam olarak açıklansa bende olan olmuş diyeceğim ama bugün yaptığım görüşmeler neticesinde iyice rahatsız edici olmaya başladı.

5664 sbm den sorgu yapıyorum ve hasar kaydı çıkarken , parça değişimi sorgusunda 'aracınıza ait exper raporu bulunmamakta' diyor. Onarımı yapan servis ile görüştüğümde değişen 3 parça diyor ki tampon,tampon demiri ve 1 adet far olması gerektiği gibi aracın hasar alan bölgesi,serviste bunu doğruluyor. kasko firması ise bizde değişen 5 parça görünüyor ve buna göre ödeme yapılmış diyor ama telefonda değişen parçaları göremiyoruz diyorlar. farklı bir başvuru oluşturduk ve kasko firmasının exper,değişen parça raporunu göndermesini bekliyorum

Başlık: Ynt: kasko hasar kaydı hakkında
Gönderen: levis - 07 Ağustos 2020, 22:35:30
Parça sayısında farklılık genellikle tamir işlemini yapan tamircinin nasılsa kasko ödeyecek diye fazladan 1-2 parça daha bildirerek miktarı abartması ve haliyle haksız yere para alıyor olmasındandır. Tabi bu aracı satarken karşına çıkacağından sorun yaşaman olası. Varsa böyle bir durum başvuru yaptığınız iyi olmuş. En azından sigorta firması, bayiye güzel bir ceza verecektir.