Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Sistem Önerisi, Sistem Sorunları / Ynt: Yeni Sistem Hk.
« Son İleti Gönderen: levis 15 Haziran 2019, 21:42:05 »
Evet SSD alın ama bence en az 480 gb lık alın. Oyun için kullanılacak demişsiniz. Bu aralar oyunlar yüksek gb yer tuttuğu düşünülürse sıkıntı yaşamayın.

https://www.hepsiburada.com/sandisk-ssd-plus-480gb-530mb-445mb-s-sata-3-2-5-ssd-sdssda-480g-g26-p-BD805683?magaza=Hepsiburada

2
Sistem Önerisi, Sistem Sorunları / Ynt: Yeni Sistem Hk.
« Son İleti Gönderen: highwayE6 14 Haziran 2019, 11:53:44 »
Bütçe söz konusu olunca akan sular durur maalesef. Bende değişikliklerden çok C diski olarak SSD kullanmanızı öneriyorum. 400 500 tl gibi bir ilave getirir ama buna gerçekten değer. Gerekir ise eski HDD nizi kullanın ama SSD ye bütçe ayırın.
3
Sistem Önerisi, Sistem Sorunları / Ynt: Yeni Sistem Hk.
« Son İleti Gönderen: nersin 14 Haziran 2019, 10:53:27 »
Bir TB disk yerine 240 SSD alın, hem 100 lira da tasarruf olur. (SSD yi öylece yazdım, ince ayar için biraz araştırma yapın, 4K performansı en yüksek olanı alın, sıralı okuma yazma normal kullanıcılar için çok önemli değil.)
Gerçi gidip rastgele bir SSD de alsanız pişman olmazsınız.
4
Sistem Önerisi, Sistem Sorunları / Ynt: Yeni Sistem Hk.
« Son İleti Gönderen: levis 13 Haziran 2019, 01:10:02 »
Windowsu kurmak için kesinlikle ssd öneririm. Performansı çok büyük ölçüde artırıyor.
5
Sistem Önerisi, Sistem Sorunları / Yeni Sistem Hk.
« Son İleti Gönderen: warcraft 10 Haziran 2019, 22:19:16 »
6
Tom'un Kahvesi / Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun
« Son İleti Gönderen: highwayE6 05 Haziran 2019, 14:12:23 »
Tüm forum ailesinin Ramazan bayramını kutluyor, sağlıklı, mutlu nice yıllar diliyorum
7
Kültür, Sanat, Edebiyat / BİR BAYRAM MÜJDESİ ASKERE
« Son İleti Gönderen: ORHAN AFACAN 04 Haziran 2019, 15:24:47 »

BİR BAYRAM MÜJDESİ  ASKERE
Bir Bayram Müjdesi geldi askere..Altı aylık olan ere teskere.Kışlada, sılada  sevinç zirvede.Dört gözle beklenir, mümkün şüphede.🇹🇷Hani var denilen ""beka sorunu..""..Ülke gündeminde sıcaktı konuDemek ki atlattık bu günde bunu..Yeni askerlik yasası  mecliste..🇹🇷Coğrafyamız kanlı, konumda kritik.Terör yüzünden ne yiğit kaybettikGüneyde sınıra duvarlar diktik.Terör tedbirinde uzundur liste. 🇹🇷Bedelli askerlik artık kalıcı..Zengin için uygun bedel alıcı. Yüz kırk beş bin mevcut sayısı Seferlik durumu olağan riskte.🇹🇷Orhan Afacan İzmir 28.5.2019
8
Tom'un Kahvesi / Ynt: Bir SSD macerası.
« Son İleti Gönderen: nersin 02 Haziran 2019, 11:52:06 »
Bu arada bende video editing konusunda meraklının biraz ötesinde ilgiliyim.
Olay hobi olunca ergonomi kaygısı pek olmuyor, işin suyunu çıkarıp virtualdub2 ile sıkıştırılımamış olarak açıyorum, kimileri 30 gb olabiliyor, sonra muhtelif programlarla mkv filan yapıyorum, yani disk okuma hızı bende problem. Ne gerek var derseniz aynen öyle.

(ilk mesajda yazdığım linki buldum tekrar. garbage collection ve trim işleminden bahsediyor, boşta bekletme trim çalışmıyorsa gerekiyormuş. http://www.ssd.info.tr/ssd-suruculer-zaman-gectikce-yavaslar-mi/)
Cevaplar için teşekkürler.
9
Tom'un Kahvesi / Ynt: Bir SSD macerası.
« Son İleti Gönderen: highwayE6 31 Mayıs 2019, 22:37:07 »
Dosyaların işaretlenmesi konusunda dosya boyutunun çok fazla bir önemi yok. Ancak SSD lerin fiziksel yapısı belli bir yazma silme ömrüne sahipler. Bu sayı küçümsenmeyecek kadar büyük olmakla beraber SSD nin imalatçısı, kullanılan teknolojik yapısı yaş gibi faktörler önemli. Bu yüzden SSD leri HDD ler gibi dosya sıralaması yaparak düzenleme işlemi yapılmamalıdır ve yapmayız. Belkide SDD yaşlandı iyiden iyiye bilemiyorum.
Şüphesiz burada yapmaya çalıştığım(mız) tam kesin bir teşhis koymaktan öte neler olmuş olabileceği konusunda fikir yürütmek. SSD yi fiziksel ve yazılım olarak denetleyebilecek donanımlarımız maalesef yok.
Son bir atış yapayım  :) SSD nin sıcaklığı ne durumda. İnanıyorum ki bu önemli bir faktör olabilir ve elimizde bu türden kontroller haricinde yapabileceğimiz pek bir şey yok. Donanımın özellikle bu kadar pahalı olduğu dönemde durumunuz can sıkıcı maalesef  :(
Bu arada bende video editing konusunda merkalının biraz ötesinde ilgiliyim. Düzenlemee için Edius  / Adobe premiere ve After efekt kullanıyorum. Dosya okuması HDD hızı 7200 devirle birlikte oldukça yeterli ve SSD çok etkili olmuyor. Bende 256 GB SSD kullanıyorum ama işletim sisteminin hızlı çalışması haricinde edit işlemlerine katkısı pek fazla değil. Şüphesiz HD videodan bahsediyorum. Formatlar arası değiştirme için Any Video Converter kullanıyorum ve burada da işlem süresi disk okuma hızından yavaş olduğundan  özellikle SSD hızı gerekmiyor. Ancak Dosyaları diskler arası kopyalamada şüphesiz HDD SSD farkı çok fazla. Kolay gelsin
10
Tom'un Kahvesi / Ynt: Bir SSD macerası.
« Son İleti Gönderen: nersin 31 Mayıs 2019, 09:33:13 »
5 yıldır 256 SSD kullanıyorum ve ben de sorun yaşamadım. Bolca yazma silme işleri de yaparım. Ancak bu defaki anormal bir kullanım, yani şöyle ki, bir videoyu açıyorum, 2-15 gb arası bişey oluyo, yanına bir kaç daha, 250 gb lık veri, onları işleyip tekrar küçültüyorum, sonra silip yenisine başlıyorum, ikinci (ve üçüncü, dördüncü) işlemlerde kimi yerlerde işlem veya kopyalama hızı yerlerde sürünüyor, testi o durumda yaptım, sıralıyı normal yaptı, 4K testine başlayamadı bile. Formatlayıp testi yeniden çalıştırdığımda gayet iyi skorlar aldı. 500 - 300, 17 - 67,  168 - 196, 0,042 - 0,276 yazma erişim süresi biraz uzun ama diğer değerler bana yeterli. Fiyatı da düşünürsek.
"SSD lerin bir kontrolcüsü silinen alanı yazılabilir olarak işaretler" sanırım okuduğum yazıda söylenen buydu, küçük verilerde bir şekilde hallediyor ama ciddi büyük verilerde galiba zamana ihtiyaç duyuyor. En azında ardarda işlem yapılmaya kalkılırsa. Fiyatlar düştükçe SSD yi böyle işler için kullananlar artacaktır, aynı sorunu yaşayacaklar için yazdım. 700 lira saymışım, çıldırıyor insan. Şimdi böldüm diski, işlemleri sırayla farklı bölümlerde yapıyorum, sorun yok.
Ali amcanın dükkandan aldım, marka model bilgisi pek geçerli değil, daha önceki de aynı kaynaklı, memnunum. mSSD, dönüştürücü ile kullanıyorum. Sorun çıkarmıyor, 500 hız da yeterli zaten.
WEIJINTO mSATA SSD, ramin boydan kaybedip ene ekleneni. Kasam çok küçük, normal 2.5 disk sığmıyor.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10