Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: 2. Harddiskle ilgili bir sorun  (Okunma sayısı 9492 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mr. Digit

• Etkin Üye
  • **
Ynt: 2. Harddiskle ilgili bir sorun
« Yanıtla #10 : 03 Mart 2019, 16:45:34 »
Disk formatlama olayını tamamladım. Dosyaları yedeklerken 3 adet dosya kopyalanamadı yaklaşık 2GB'lık dosya. Bunları da dosya kurtarma yaparak sağlam bir şekilde kurtardım.
Diski yavaş formatlama yöntemiyle biçimlendirdim. Diski biçimlendirmeden önce dosyaları yedekledikten sonra Canı %10'a düştü. Biçimlendirme yaptıktan sonra canı %7'ye düştü. Diskte hata denetimi de yaptım bazı hatalar bulundu ve düzeltildi kullanıma hazır sonucu çıktı. Sonra Canı %2'ye kadar düştü. Resimlerde görebilirsiniz.
Harddisk'in durumunu gösteren bu program daha önce eke koyduğum resimde görebilirsiniz Diskte 2 adet bad sector varken bu program tarama yapmadan 8 bad sector olduğunu gösterdi. Şimdi ise 224 bad sector olduğunu gösteriyor. Bad sector taramasının sonucunda birkaç ay önce 2 adet bad sector vardı şimdi 3 adet olmuş zaten yedeklerken 3 adet dosya kopyalama sorunu çıkarmıştı.
HD Tune ile de tarama yaptım. 390 ile 400 GB dolaylarında bad sector çıktı. Bad sectorler ortalara biryere denk geliyor galiba bölecek olsam 2TB'lik diskten 500 GB'lık bir alanı devre dışı bırakmam gerekecek. Programlardan aldığım görüntüleri ekledim. Disk canının %2'ye düşmesi sıkıntılı bir durum acaba diski değiştirsem mi yoksa bölüp geri kalan kısmı kullanabilirmiyim. Diskte bad sectorlü kısım haricinde hiçbir sorun yaşamıyorum performansı %100 görünüyor zaten. Canın %2 kritik olarak görünmesi neden kaynaklanıyor acaba.
HDD'leri uzun yıllar kullanıyorum hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştım. Bu diskin 2.5 senede bu duruma gelmesi garip. Diğer diskimle aynı marka ve model sadece kapasitesi yüksek.
Maalesef disk biçimlendirme sonucunda olumlu bir sonuç çıkmadı.

{alt}

{alt}

{alt}

{alt}

{alt}

Çevrimiçi 25neo

• Onursal Üye
« Yanıtla #11 : 04 Mart 2019, 21:22:31 »
Hdd sağlığını tahmini söylüyor programlar. Bu kanserli bir hastanın ne kadar ömrünün kaldığını tahmin etmek gibi.

Hdd yi bad sectörlü kısımları programın gösterdiği yerden 5-10 gb fazla vererek bölün ve kullanmaya devam edin. Yalnız bu hdd ye önemli bilgilerinizi yedeklemeyin.

Bu hdd den artık ne kullansam ne kadar kullansam kardır, mantığı ile uygun yerden bölün ve gittiği yere kadar kullanın.
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı Mr. Digit

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #12 : 04 Mart 2019, 22:24:37 »
Diski kalan süresi (2 Gün) bitene kadar bilgisayarda tutacağım.  Bakalım sonuç ne olacak. Disk iptal olacak mı acaba.

Diski şu şekilde böldüm. Bad sector 390-400 GB dolaylarında. Sağlam kısım 0-350 GB arasını bir böldüm. Bad sectorlü kısım 350-450 GB arasını bir böldüm. Kalan sağlam kısmı da ayrı bir bölüm. Bad sectorlü kısmı kullanılmayacağından dolayı böldükten sonra biçimlendirmedim aktif olmayan bölüm şeklinde. Bu şekilde bad sectorlü kısmı ayırmış oluyorum herhalde.

Sonra bu diski bilgisayardan kaldırıp ayrı harici bir disk olarak kullanmayı düşünüyorum eğer kalan süresi bittiğinde iptal olmazsa.

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #13 : 05 Mart 2019, 16:38:21 »
Tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki, hdd kontrol programları disk kalan süresi sonunda diskleri kullanım dışı bırakmaz. Yavaş format mevcut bad sectörleri bulmak için en iyi yöntemdir. Anladığım kadarıyla harddiskinizin ömrü dolmuş. Yenisini edinmeniz gerekiyor. Bad sektörlü disklere güvenilmez.
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #14 : 06 Mart 2019, 16:47:27 »
Levisin dediği gibi yeni HDD zamanı gelmiş gibi.   >:( Sorunlu diski kullanabilirsiniz ama ne zaman tamamen biter bilinemez güvenli değil bu noktadan sonra.

Çevrimdışı Mr. Digit

• Etkin Üye
  • **
« Yanıtla #15 : 06 Mart 2019, 23:31:14 »
Evet bende nolur nolmaz diye diski değiştireceğim maalesef. Bu diskin 2.5 sene gibi kısa zamanda bu hale gelmesi tuhaf.