Dell sunucuya ssd harddisk takma

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Dell sunucuya ssd harddisk takma  (Okunma sayısı 10852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mahires

• Geçerken Uğradım
  • *
Dell sunucuya ssd harddisk takma
« : 17 Şubat 2018, 21:11:15 »
Merhaba arkadaşlar,
Elimde Dell r730 sunucu var. Buna ssd harddisk takmak istiyorum.
Anakart üzerinde dvd sürücünün takılı olduğu sata girişi var. Bu girişe taksam çalışır mı ?
Ayrıca dvd sürücüye takılan sanırım micro sata o yüzden normal hdd üzerinde deneyemedim.
4 pin besleme kablosu var. Bu kablodan nerden bulabilirim.
lütfen bana bu konuda yardımcı olun  :-[

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Ynt: Dell sunucuya ssd harddisk takma
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2018, 22:18:52 »
İkk olarak ne tür SSD ve ne amaç ile takacaksınız? Muhtemelen Sata bağlanıtlı standart bir SSD kullanacaksınız çünkü bilgisayarınız miniPCIe  bağlantısı yoktur.
SSD yi C diski olarak kullanmak iyi bir fikir. Böyle bir durumda C olarak gözüken mevcut HDD yi söküp onun yerine SSD yi takmalısınız. Bu işlemde öncelikle eski HHD yi yeni SSD üzerine klonlamanız gerekir ki yeniden bir işletim sistemi kurmak (her şeyi sıfırlamak) gerekir.
Diğer durumlarda zaten bilgisayarınzın yeterince HDD bağlamak için çok sayıda 3.5" ve 2.5" bağlantı yeri var. Arka panelden ulaşabilirsiniz.
DVD bağlantısına bağlanabilir ama zaten aynı nitelikte birçok sata bağlantınız olmalı. Gerekli olur ise SSD ye uyan bir kabloyu her bilgisayarcı da ucuz fiyata bulmak mümkün. Ama nakineniz 2.5" HDD ve SSD yi destekleyen yuvaya sahip gözüküyor. Bu yüzden o kabloya da ihtiyaç yok gibi.

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı mahires

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2018, 22:55:55 »
Standart bir sata SSD kullanmak istiyorum.
Arka panelde sata girişi nerde göremedim.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2018, 23:53:18 »
Bu harici bir HHD veya SSD girişi değil . HDD takma yuvaları olması gerek. Onları açtığınızda bağlantılar çıkacaktır.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2018, 00:53:32 Gönderen: highwayE6 »

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı mahires

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2018, 13:27:07 »
Resim üzerinde gösterme şansınız varmı ?
veya o parçanın adı vb. bir şey.
Bu işi çözmeme yardımcı olursanız size çok minnettar kalırım.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2018, 15:33:00 »
Dell r730 sunucu için özellikler şu sayfada var.
http://www.dell.com/tr/sletmeler/p/poweredge-r730/pd

Düzeltme. Alışkanlık ile arka taraf demişim. Bu rock tipi kasada kolay ulaşılabilmek amacıyla ön tarafa konmuş.
Alttaki sayfada ön tarafta görünen yuvalar 3.5" ve 2.5" HDD, SSD için. Bunaları açmak için alete ihtiyaç yok. Basit kilit mekanizması var. Açıp bakınız. Belki bazıları sadece 3.5" için olabilie. 2.5" olanlar sizin ihtiyacınız. Bir ihtimal aynı yuvaları kullanıyorlardır ama bir braket denilen basit aparat vardır boyutu tutması için.
Özelliklerde yazılanlara göre Bunlar hot swap. Yani diskleri makineyi tamamen kapatmadan takıp çıkarabiliyorsunuz.
https://urun.n11.com/sunucu/dell-r730-r730225h7p2b-1l2-e5-2620v4-16gb-3x300gb-2u-rack-1x495w-P236045059?gclid=EAIaIQobChMIg6Pnnrev2QIVx7ftCh3Ivgq9EAQYAiABEgI7FfD_BwE&gclsrc=aw.ds

Önerim; makineyi kapatın. Carsa ön taraftaki  tutma çekme kolunu çıkarın ve ortaya çıkan kilitli yuvaları açıp HHD veya SSD takacağınız yuvaya ulaşın.
2.5" ve 3.5" diskler için sata ve enerji kablosu farklı ama ya makinede mevcuttur ya da aldığınız SSD içinden o kablo çıkar. Olmadı bir bilgisayarcı da ucuz fiyatla bulursunuz.

NOT: SSD yi C diski (işletim sisteminin olduğu disk) yerine kullanırsanız size gerçekten faydası olur. Diğer eklenen dikler depolama amaçlı. SSD ler hem fiyat hemde boyut olarak depokama için uygun değiller. Ama SSD üzerine işletim sistemi konduğunda tüm konutlar a çok hılı bir şekilde ulaşılacağı için gözle görülür faydası olabilir.
Bu türden kullanacaksınız sanırım. Bu durumda yapılacak iş değişiyor. Öncelikle SD yi o yuvalardan birine bağlayıp  ya SSD ile verilen veya SSD nin sitesinden ücrtsiz indirilen klonlama (bire bir kopyalama) yazılımı ile C (boot diski) komple yeni SSD nize kopyalamanız gerekir.  Daha sonra nasıl yaılacağını biliyorsanız C olarak SSD yi göstermeniz veya,  makineyi kapatıp kasayı açıp makinenin mevcut HDD sini söküp yeni  SSD yi bağlamanız ve çalıştırmanız. Eğer sorunsuz açılır ise eski  HHD yi de öndeki yuvalardan birine bağlarsınız ve sorun yoksa HHD yi formatlayıp temizlersiniz ve onu depolama için kullanmaya başlarsınız.