Tom's Hardware Guide - Forum

Donanım => Sabit Disk, Optik Disk ve Harici Disk => Konuyu başlatan: Mr. Digit - 30 Temmuz 2020, 15:56:01

Başlık: Harddisk Kurtarma
Gönderen: Mr. Digit - 30 Temmuz 2020, 15:56:01
Merhaba Arkadaşlar,

Birkaç gündür Harddisk ile büyük sıkıntı yaşamaktayım. İşletim sistemini formatlamam gerekiyordu uzun zamandır ağır aksak kullanıyordum. Birkaç gün önce sistemde problemler vardı. Windows boot olamıyor başlama sorunu veriyordu. Sistem onarma geri yükleme yaparak windows'a giriş sağladım. Daha sonra sistemde donma kilitlenme sorunu başladı. Artık formatlama yapmam gerekiyordu. Yedekleme yapıp formatlama işlemine geçecektim. Fakat windows açılmamaya başladı. Bayağı tekrar sistem kurtarma denemesi yaptım fakat olmadı. Bilgisayar açılırken Harddisk hatası vermeye başladı. Sürekli bios ekranına geçiş yapıyordu. Biostan disk seçip başlatma yaptığımda windows başlangıç ekranı gelip daha sonra donma yapıyordu. Windos'a giriş yapamıyordu. Ne yaptıysam olmadı.

Harddisk girişlerini söktüm. Yedekteki eski harddiskimi takıp geçici windows yüklemesi yaptım. Yeni Windows'a girdikten sonra yine 3-5 dk. sonra yine donma problemi başladı. Klavye, mouse ve USB girişleri çalışmamaya başladı. İşlemciyi söktüm fanlardaki tozları temizledim. Ramleri söktak yaptım. Ama yine donma problemi devam ediyordu. Sonra güç kaynağıyla ilgili bir problem aldım. Büyük tip tower kasa bir bilgisayar kullanıyorum. Kasada birçok fan bulunmakta ve fan kontrol paneli var. Hava sıcak olduğundan fanların güçlerini arttırmıştım. Acaba bu işlem güç yetmeme gibi bir problem mi yaratıyor acaba dedim. Fanları normal konuma aldım bilgisayarı yeniden başlattım ve sorun çözüldü. Bilgisayarı bayağıdır kullanıyorum hiç böyle bişey olmamıştı. Güç kaynağım 700W 80 Plus. Neyse bu sorun çözüldü.

Windowsa girdikten sonra arıza yapan harddisk'i tekrar bağladım. Disk C ve D olarak 2'ye bölünmüş idi. Harddiski bağlayınca öncelikle Sistem reserve bölümü ve D bölümü göründü. D'ye girdim dosyalar görünüyordu. Sonra disk takılmaya başladı C ve D görünüyor fakat tanımsız şekildeydi. Dolayısyla bu bölümlere girilmiyor ve donma yapıyordu. Sadece sistem reserv bölümü açılabiliyor.

Bilgisayarımdan yönet bölümünden disk yönetimine giriş yaptım. Disk sorunlu olduğundan bayağı bir süre sonra bu kısımda disk bölümleri göründü. C, D bölümleri ve boyutları görünüyor fakat disk üzerinde hiçbir işlem yapılamıyor. Ne formatlama ne birleştirme işlemi yapılamıyor. Yapmaya çalıştım diskler Raw formatına dönüştü. Hiçbir şekilde açılmıyor. Checkdisk yapmaya çalıştım yapmıyor. Önceden kullandığım birçok kurtarma programı denedim maalesef sonuç vermiyor. Ne yaptıysam olmadı.
İlk defa böyle bişey oluyor. Neden kaynaklandı anlamadım.
Tamam disk bozuldu anlaşılan fakat içindekileri kurtarabilsem.

Başka ne yapılabilir acaba? Daha başka fikirleri olan var mı?
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: 25neo - 30 Temmuz 2020, 17:23:47
Öncelikle geçmiş olsun. Keşke sorunlar yeni başladığında yazsaydın.Hdd ye ulaşamıyorsan işin zor demektir.

Hdd lerde zamanla bad sektörler oluşuyor ve sorunlar başlıyor. Eğer baştan yedek almazsanız ileriki safhalarda kurtarılamaz hale geliyor. Kanser gibi düşünün, başta anlarsanız bilgileri kurtarırsınız ama  yayıldı ise geri dönüş pek mümkün değil.

Sen bir çok yol denemişsin, benim aklıma başka bir fikir gelmiyor malesef :-\
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: Mr. Digit - 30 Temmuz 2020, 17:39:21
Sorun bir anda oluşuverdi. Yedekleyip format atmaya başlayacaktım bahsettiğim gibi harddisk böyle bir arıza çıkardı. Normalde diskte hiçbir problem yoktu. Ben ara ara diskleri kontrol ediyorum sorun var mı bad sector var mı diye. En son baktığımda diskin canı ve performansı %100 sağlıklı idi. Nasıl böyle bir anda oldu hiç anlayabilmiş değilim. :(
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: nersin - 02 Ağustos 2020, 16:18:32
Eski bir yöntem, işe yaradığı da oluyor. Tabi format filan atılmadığını varsayıyorum. SSD değil tabi ki. Diski hava geçirmeyecek şekilde naylon torbaya koyun, bir gün buzlukta bekletin. Sonra soğukken bilgisayara takın, bu arada verileri kaydetmek için sağlam disk olmalı elinizde. Yaklaşık yarım saat kadar bir süreniz olacak veriler için. Bir iki kez daha tekrarlayabilirsiniz bu işlemi, sonra çalışmaz oluyor artık. Bir de aklıma şu geldi, sizin sorun mekanik olmayabilir, voltaj dalgalanması falan nedeniyle olduysa. Diskin kontrol kartının yenisini veya çıkmasını bulabilirsiniz, birçok bilgisayarcı elinde bulunduruyor, kartı değiştirip deneyebilirsiniz.
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: Mr. Digit - 03 Ağustos 2020, 19:16:16
Buzlukta bekletme olayı ilginç geldi.

Şöyle bir durum oldu. Disk üzerinde inatla değişik denemeler yapmaya devam ettim. Diski harici disk kutusuna taktım. Windows'ta diski çalıştırıyorum, dediğim gibi sistem reserve bölümü direk açılıyor ama C ve D bölümü bayağı bir müddet beklemeden sonra görülüyor fakat aktif değil tanımsız görünüyor.

Geçen gün diski yine taktım sistem reserve bölümü geldi ve disk takıldı sürekli ışığı yanıp sönüyor, okumaya çalışıyor, böyle takılıp kalıyordu. Bu şekilde bıraktım içeri geçtim, uzun bir süre sonra bilgisayar başına geldim ve baktığımda C ve D diski aktif çalışıyor görünüyordu. İnanamadım D'ye girdim dosyalar görünüyordu takılma yapmadı. D'de 10GB civarı bir veri alacaktım gerisi çok önemli değildi ve diğer diske kopyaladım. Sorunsuz kopyalandı sonra C'ye girdim orda da dosyalar görünüyordu, süper dedim hemen yedekleme yapayım dedim ama maalesef C'de en ufak bir veri dahi kopyalanmıyor. Dosyalar görünüyor, biraz gezinti yaptıktan sonra disk yine takılıyor okuma yapmıyor. O kadar uğraştım ilk defa o gün disk içine girebildim.

Hasar büyük ihtimal C'de fakat diste optik okuyucu tarafından çizik mi oluştu ne gibi bir sorun var orasını bilemiyorum. Çünkü bir takılıyor öyle yanıp yanıp sönüyor ışığı ve hiçbir işlem yapılmıyor. Daha önce söylediğim gibi diskte sorun başlamadan önce Windows'ta kurtarma işlemleri yapıyordum. Bir müddet sonra bilgisayar kitleniyor, donuyor işlem yarıda kalıyordu. Bu şekildeyken başka türlü kapatma yapılamadığından power düğmesinden birçok kere aç kapa işlemi yaptım. Herhalde o sırada oluştu bu sorun.

Kontrol kartı dediğin parça hani şu diskin aldında Sata ve Power girişlerini taktığımız plaka değil mi? Sorun onda mıdır sence?
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: nersin - 06 Ağustos 2020, 11:11:22
Evet, o kart. Düşme çarpma olmadığı için öncelik ondadır elektrik arızasında.
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: Mr. Digit - 06 Ağustos 2020, 13:15:08
Şimdi disk 1TB'lık Peki o kartı daha düşük veya daha yüksek bir kapasitedeki harddisk'ten söküp taksam bir uyumsuzluk yapar mı? Birde bazıları ufak farklılıklar gösterebiliyor.
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: nersin - 06 Ağustos 2020, 18:03:42
Disk çalışıyor ama olmadık sorunlar çıkabilir, 500 lük kart taktığında 500 den fazlasını göstermemek gibi. Ama bilgisayar tamircilerinde bolca bozuk disk bulunuyor. Mutlaka uygun kart vardır.
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: 25neo - 06 Ağustos 2020, 21:17:11
Başka bir diskten kartı takmak için aynı seri ve aynı boyut kart kullanılması gerekiyor. Kartların şekil ve ebatları seri lerde değiştiği için uymama sıkıntısı olacaktır.

Küçük boyutlu olması ise kurtarılacak bilgilerin size açılan kısımda olmama riskinden dolayı uygun değil.
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: levis - 06 Ağustos 2020, 23:24:16
Farklı bir marka ve modelin kontrol kartı işinizi görmeyecektir. Kesinlikle aynı marka ve model bir disk bulup onun kontrol kartı ile denenmesi gerekir.
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: Mr. Digit - 07 Ağustos 2020, 02:54:36
Evet elimde birkaç farklı harddisk var ve kartların şekilleri farklı. Aynı model bişey temin etmeye çalışacağım artık. Eğer sorun kartta ise belki harddisk tekrar hayata dönebilir ve tekrar kullanılabilir.
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: Mr. Digit - 22 Ağustos 2020, 22:32:42
Disk 1TB'lıktı çıkma aynı kart tipinde 2TB'lık bir diskin kartını kullandım. Kapasitesi daha yüksek olduğundan sorun olmayacağını düşünmüştüm ama uyum sağlamadı. Diski 4TB gibi bir kapasitede gösterdi fakat disk çalışmadı. :(
Disk kartlarını kullanırken herhalde birebir aynı kapasite ve tipte olması gerekiyor. Kart tipinin aynı olması fakat kapasitesinin farklı olması da uyumsuzluk yapıyor galiba.
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: 25neo - 22 Ağustos 2020, 23:43:58Belirtmiştim takılan kartın aynı seri ve boyut olması lazım.
Başka bir diskten kartı takmak için aynı seri ve aynı boyut kart kullanılması gerekiyor.
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: Mr. Digit - 24 Ekim 2020, 23:06:10
Arkadaşlar kartlarını kullanmak için benim HDD ile aynı model 2 adet HDD temin ettim. Aşağıdaki ilk resimdeki benim HDD, diğerleri temin ettiklerim.

(https://img.imageupload.net/2020/10/24/HDD-011.jpg) (https://www.imageupload.net/image/IctSk)

(https://img.imageupload.net/2020/10/24/HDD-021.jpg) (https://www.imageupload.net/image/IlQsy)

(https://img.imageupload.net/2020/10/24/HDD-031.jpg) (https://www.imageupload.net/image/IlrBq)

Bu 2 HDD'nin kartlarını denedim. Fakat maalesef uyum sağlamıyor.
Aynı model P/N, Firmware no.ları da aynı. Sadece seri no. farklı zaten ürünlerin seri no.'ları aynı olmaz farklı olur.

Kartları taktığımda tıkır tukur sesler yaptıktan sonra çalışmıyor. Yani diski okumaya yarayan motoru çalıştıramıyor dolayısıyla diski görmüyor.

Cihazlar ayn ayrı tarihlerde üretilmiş olduğundan herhalde bazı devre kodları farklı ondan dolayı uyum sağlamıyor.

Başka ne yapılabilir ki?
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: levis - 24 Ekim 2020, 23:15:43
Bilmiyorum. Hiç denemedim böyle bir şeyi. Belki de sorun diskin kendisindedir. Devre kartında değildir. Sorunlu olduğunu düşündüğünüz diskin devresini diğer disklerden birinde denediniz mi ?
Başlık: Ynt: Harddisk Kurtarma
Gönderen: Mr. Digit - 24 Ekim 2020, 23:41:45
Evet disklerin kartlarını değiştirip hepsinde deneme yaptım. Dediğim gibi tıkır tukur ses yaptıktan sonra çalışmıyor. Kendi kartlarını taktığımda çalışıyor. Bendeki HDD'nin sadece system reserved bölümü direk açılıyor. Diğer C ve D bölümlerine ulaşılamıyor. Bazen uzun uğraşıdan sonra C ve D görünse de içerisinden dosya kopyalama yapılamıyor. Formatlama, biçimlendirme vs. hiçbir şey yapılamıyor.

HDD aşağıdaki resimlerdeki gibi görüntüleniyor.
(https://img.imageupload.net/2020/10/24/1.jpg) (https://www.imageupload.net/image/IlXRM)

(https://img.imageupload.net/2020/10/24/27b8059686dc988f8.jpg) (https://www.imageupload.net/image/IlbYh)

(https://img.imageupload.net/2020/10/24/332f69ec751394c69.jpg) (https://www.imageupload.net/image/IluEQ)