Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Harddiskle ilgili sorularım  (Okunma sayısı 7976 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı warcraft

• Geçerken Uğradım
  • *
Ynt: Harddiskle ilgili sorularım
« Yanıtla #10 : 12 Mayıs 2020, 21:02:03 »

SSD'yi sadece FPS olarak düşünmeyin. Arkadaşın değiştirmeyi düşündüğü nerede ise 10 senelik i3 işlemcili laptopuna 256GB SSD taktığımda ben bunu daha kullanırım dedi ve yeni laptop almaktan vazgeçti. Evet, oyunun gerekli dosyaları ram ve GPU belleğine yüklendikten sonra FPS'e etkisi yok doğrudur ama PC'nin verdiği bütün tepkiler çok iyi bir hale geliyor. Modern bileşenlerle HDD kullanmak yanlış bir hareket olur. 100 lira kadar farkla 25neo'nun önerdiği SSD'yi tavsiye ederim, 500 GB az değil en azından 3 tane modern oyunu (60-80 GB civarı) rahatlıkla kurabilirsiniz. Son raddede para sizin tabii. SSD de olsa HDD de olsa takmakta bir problem yok, eski HDD SATA arayüzüne sahipse eskisini çıkarıp aynı kablolarla yenisini yerine takacaksınız dikkatlice o kadar. Ardından format.

SSD uzun zamandır merak ettiğim ve kullanmak istediğim birşey. Ancak daha önce belirttiğim gibi para meselesi  :-\  bütçemi zorlama imkanımda yok açıkcası. 300 TL hdd parası bile bana fazla geliyor. Mecburi hdd gibi duruyor. Hatta daha ucuzunu bulabilsem onu tercih ederim.
HDD'yi kasaya takma olayını yapacağım sistemde şu an eski bir hdd var(7 yıllık) onun yerine takıcam yeni hdd tam olarak aynı girişlere sahiptirler umarım.kasayı alalı yaklaşık 3 ay falan oluyor. aynı şekilde kabloları takıcam.
Değinilmemiş bir konu olarak; SSD veya HDD yenisi ile değiştirme aşamasında ya temiz kurulum dediğimiz sıfırdan yeni HHD veya SSD ye kurulum yapar yeniden sürücüleri ve programlarımızı yükleriz. Temel olarak eğe sorunlu bir makinede çalışıyor isek temiz kurulum en iyisidir. Ancak eğer son hali ile bilgisayarınız hiç sorunsuz çalışıyor ise kolayca elde edeceğiiz bir "disk klonlama" programı ile yeni diskinize eski kurulumu bire bir aktarabilirsiniz. Ayrıca windows aktivasyonu lede uğraşmazsınız. Aktivasyon anakarta bağlanarak sabitlendiği için HHD SSD değişikliklerinden etkilenmiyor. 2 hafta kadar önce ben yeni bir SSD ye böyle bir geçiş yaptım. Şüphesiz çok kısa sürede bilgisayarım tamamen eskisi gibi çalışmaya başladı. Nasıl yapılacağı için google araması yeterli. Basit denile bilinecek bir işlem Bu gönderiyi sadece bu konu için yazmadım. Genel bir bilgilendirme amaçlı. En ufak bir işletim sistemi sorununuz var ise biraz zaman alabilir ve ender de olsa sürücüler ile uğraşsanız da yeniden temiz kurulum her zaman en iyi çözümdür.

şu an sistemde bildiğim kadarıyla bir sorun yok. temiz kurulum düşümüyorum. diskin sisteme taktıntan sonra hemen format aşamasına geçmem gerekli değil mi?

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #11 : 13 Mayıs 2020, 12:34:32 »
Temiz kurulumdan kasıt yeni veya eski HDD veya SSD yi formatlamak ve üzerine windows u sıfırdan kurmak anlamında kullanılır. Anlattığınızdan sizin de temiz kurulum yapacağınız sonucu çıkıyor.
Benim son yanıtımda bahsettiğim klonlama için googleden biraz okuyun ve video izleyin. Yapmasanız bile bilgi olarak kalır sizde.

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı warcraft

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #12 : 25 Mayıs 2020, 12:56:53 »
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Yalnız daha önce sormuştum. şu ESD sanırım vücudumuzdaki statik elektrik bundan parçaya bir zarar gelirmi?

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #13 : 25 Mayıs 2020, 13:44:04 »
Sadece bilgisayarlar değil her türden elektronik bileşenin statik elektrikten zarar görme olasılığı vardır. Bu her dokunduğumuzda patlayacak, bozulacak anlamına gelmez ama risk vardır. En basit önlem olarak çalışırken öncelikle kasayı elle dokunarak kendi üzerimizdeki statik elektriği boşaltmak (zayıf önlem) yada kasayı bir şekilde topraklamak (iyi önlem) tavsiye edilir. Nasıl yapılır için Google aramasında birçok öneri bulursunuz.