Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: HDTune İle İlgili  (Okunma sayısı 525 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı afterx

• Etkin Üye
  • **
HDTune İle İlgili
« : 03 Aralık 2016, 02:04:38 »
Arkadaşlar bugün HDtune ile sabit diskin smart değerlerine baktığımda mavi renkte gözüken bir değer gördüm.Resim ektedir.Güç Planı menüsünden hdd ile ilgili "sabit disk kapatmak için beklenecek süreyi" ayarını hiçbir zaman olarak seçtiğimden olmuş olabilir mi? Sizce bu mavi değer kritik önem taşıyormu?
HDD Seagate ST1000DM003-1CH162 SATA 3 7200RPM (Bad Sector taraması yapıldı sorun yok)

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
Ynt: HDTune İle İlgili
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2016, 22:09:06 »
Sadece hd tune ile bir sonuç çıkarılamaz. Başka programlar deneyin. Yine sorun çıkarsa hdd kablosunu ve portunu değiştirip test edin.
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı afterx

• Etkin Üye
  • **
Ynt: HDTune İle İlgili
« Yanıtla #2 : 16 Temmuz 2017, 15:54:20 »
Geçen hafta şöyle bir sıkıntı yaşadım.Bilgisayarı açtığımda "a disk read error occurred press ctrl+alt+del to restart" hatası aldım.Harddiskin ölmüş olabileceğini düşündüm.Sonra kasa için kontrol ettim.bilgisayarda kasa önüne taktığım fanın kablosunu ve hdd ışığını gösteren bağlantıyı anakarttan söktüm.Şu an 1 haftadır kullanıyorum ve  bu hatayı almadım ve HDtune üzerindeki bu mavi değer 13757 rakamına sabitlendi.Daha önce fan ve ışık kablosu sisteme bağlıyken bu değer sürekli artıyordu.Sorunun nerden kaynaklandığı tam anlayamadım.Harddiskin ömrü benim için çok önemli.
Seagate yazılımı ile sağlık testinden geçti, bu sizce sağlıklı olduğunu kesin ispatlar mı? Ayrıca Hdsentinel ile Random Seek testi sizce normal mi?