Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: SSD disk Performans %80 sorunu  (Okunma sayısı 1125 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
SSD disk Performans %80 sorunu
« : 19 Nisan 2020, 12:53:33 »
SSD PERFORMANSI %80 SORUNU

HDD Sentinel programı performans %80 gösteriyor ise okuyun lütfen

Kullanmakta olduğum SSD sizlere ömür olunca yeni Sandisk 3D ultra 500gb aldım.
İlk kurulumu yaptım çalıştırdım. Sıfır olduğundan ve sağlığından emin olmak için
HDD Sentinel kurdum. Ne göreyim HDD sentinel sağlık %100 ama Performans %80 yazıyor.
Sıfır aldığım cihaz niye böyle diye düşünürken uyarılarında TRIM desteğinin olduğu
ama devre dışı yazıyordu.

TRIM Nedir? önce bunun cevabını verelim.
TRIM, SSD’lerin kullanım ömrü boyunca en iyi performansını korumak amacıyla tasarlanmış bir ATA komut setidir. SSD nin daha performanslı çalışmasını sağlar.

Yaptığım araştırma da komut satırı ile komutları denemeye başladım.

Komut satırına " fsutil behavior query DisableDeleteNotify " komutu yazılarak 0 cevabını alındıysa TRIM özelliğiniz etkin demektir. Eğer rakam 1 ise devre dışı dır.

Etkinleştirmek için komut satırına " fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0 " komutu yazılarak DisableDeleteNotify = 0 cevabı alındığında TRIM etkinleştirilmiş olur.

TRIM’i Devre Dışı Bırakmak isteniyorsa komut satırına " fsutil behavior set DisableDeleteNotify 1 " yazılarak TRIM devre dışı bırakabilir.

Ama malesef komutlar bende bir işe yaramadı. Etkin idi devre dışı yaptım, tekrar etkin yaptım birşey değişmedi.

Ayrıca bir sebebp de Bios da "İde-Sata kontrolü AHCI" seçili olması gerekiyor. Onu da kontrol ettim. Sonrasında firmware güncellemesi gerektiği yazıyordu.

Çözümü ben şöyle buldum;

SSD life pro programını deneme sürümü kurdum. Hala TRIM devre dışı idi. SSD markası benim Sandisk, üretici sitesinde SSD ile ilgili programını buldum ve indirdim.
Sandisk SSD Dashboard isimli programda TRİM açma seçeneği firmware güncelleme gibi seçenekler var.
Ben TRİM açma uyguladım ve kontrol ettiğimde HD sentinel performans %100 e çıktı ve TRIM uyarısı gitti. Ayrıca SSD life pro TRIM aktif yazmaya başladı.
Sizler elinizdeki markanın üreticisinden edineceğiniz programlar ile yapabilirsiniz.
Belki ufak önemsiz bir ayrıntı gibi gözükse de sinek ufaktır ama mide bulandırır hesabı.
Bilmeyenler sırf bu yüzden garantiye göndermeye uğraşabilirler.

Umarım birilerinin işine yarar diye yazayım dedim. Resimler de TRIM öncesinde ve sonrasında çektiğim sonuçlar mevcut.
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Asus M5A97 R2.0 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire RX5500 XT 8GB
Sandisk Ultra 3D 500gb SSD
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Ynt: SSD disk Performans %80 sorunu
« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2020, 20:07:41 »
Teşekkürler Neo  O0
SSD ler hızla hayatımıza girdi ve sorunlarını yeni yeni görüyoruz. Bu paylaşımlar gayet faydalı

Teşekkür Edenler