Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: SSD YAzma Hızı Sorunu ?  (Okunma sayısı 1391 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ebagcuvan

• Geçerken Uğradım
  • *
SSD YAzma Hızı Sorunu ?
« : 22 Ocak 2018, 00:17:16 »
SSD için uzmanlara sorum var. WD GREEN PC SSD 120GB Bu ürünün 2.5inch olanı var şimdi teknik özelliklerine baktığımda 500mb kadar aktarım hızı var yazıyor.

WD Forumunda ekipten biri değerlerin normal olmadığını RMA için kontrol etmemi söylüyor. Yarın telefon ile arayacağım zaten RMA oluşturdum telefonla sonuca ulaşamaz isem göndereceğim.

Şimdi bunu göndermeden benim yapabileceğim bir şeyler var mı hız yükseltmek için ?

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
Ynt: SSD YAzma Hızı Sorunu ?
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2018, 20:05:31 »
Sen, "ssd nin 500 mb hız ile okumuyor yada 430 mb hız ile yazmıyor" demek istiyorsun sanırım.

Sdd lerin belirlenen hızları yapılan özel testler ve donanımlar ile almak mümkün. Yani senin o hızlara ulaşman pek mümkün değil.
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2018, 11:37:13 »
Arkadaş açıklamış gerçi daha anlaşılır şekilde söylemek gerekirse, üretici firma söz konusu üründe stabil olarak çalışabileceği en yüksek hızları belirtir. Son kullanıcıların bu hızlara ulaşabilmesi çok zor.  Bunun için bu hızı sağlayabilecek kapasitede bilgisayar gerektirir.
Asus Sabertooth Z170s, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon Fatality Pro,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı ebagcuvan

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2018, 19:58:45 »

Sen, "ssd nin 500 mb hız ile okumuyor yada 430 mb hız ile yazmıyor" demek istiyorsun sanırım. Sdd lerin belirlenen hızları yapılan özel testler ve donanımlar ile almak mümkün. Yani senin o hızlara ulaşman pek mümkün değil.

Arkadaş açıklamış gerçi daha anlaşılır şekilde söylemek gerekirse, üretici firma söz konusu üründe stabil olarak çalışabileceği en yüksek hızları belirtir. Son kullanıcıların bu hızlara ulaşabilmesi çok zor.  Bunun için bu hızı sağlayabilecek kapasitede bilgisayar gerektirir.

Tamam ama benim okuma hızı 500 MB zaten sadece yazma hızında sorunum var ?

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2018, 21:26:47 »
Bence her şey normal.
1- Okuma hemen her zaman daha hızlıdır
2- Yazma hızları neyi nasıl yazdığınıza ve nereden yazdığınıza göre değişir (örnek bir diğer harddiskten yazarsanız yazma hızınız en fazla o HDD nin o andaki hızı kadar olabilir) Size söylenen hızda bir kaynak gerekir ki belki bazı 4K raw video anında kayıtları bu sınıra yaklaşabilir. Aslında normal bir kullanacının hemen gecikmesiz her uygulamasına fazlası ile yetecektir. Gerçekten daha hızlı yazma ihtiyaçlarında pro serisi SSD ler farklı bağlantılar ve hatta SSD raid gerekecektir.
3- Verilen değer anlık tepe değerlerdir. Bir an için çıkar ve inerler.
4- bilgisayarınızın diğer performansları da okuma yazma hızlarını etkiler.
5 Yeşil dekoratif bir renk olarak kullanılmamış ama enerji tasarrufu anlamında kullanılmıştır. Yeşil her cihaz aktif olmadıklarında kolayca uykuya girer ve belli bir gecikme ile çıkarlar.
6- Maalesef hiç bir hız tesri göndermemişsiniz. Gördüklerim sadece SSD iyi durumda bilgisi. Hatta bu testi bener bir SSD den SSD ye yapmalısınız ki bir anlam yükleyelim.
7- İyi bir SSD niz var ve ortalama kullanımda size normal bir HHD ye göre birkaç kez daha hızlı performans verecektir.
İyi günlerde kullanın  :)

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #5 : 23 Ocak 2018, 21:30:02 »
Ben mi göremiyorum bilmiyorum ama o resimlerin arasında okuma- yazma testleri yok. En basit SSD test programı olan ATTO ile bir test etmenizi öneririm. Normalde 32 KB-64 KB civarında SSD'nin reklam hızlarına ulaşması lazım o testte. Ulaşamıyorsa o zaman problem aramak lazım. İndirme linki:

https://www3.atto.com/asset/1:atto-disk-benchmark

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #6 : 24 Ocak 2018, 02:24:12 »
 Aslında testler bir fikir verir ama esas olan gerçek dünyada olan okuma yazma davranışlarıdır diye düşünüyorum.
Seninde dediğin gibi arkadaş bir hız testi filan göndermemiş. Yani daha fazla söylenecek bir şey pek yok.

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #7 : 24 Ocak 2018, 18:41:16 »
Tabii ki diskin gerçek hayattaki performansı önemli ama benim varmak istediğim nokta ATTO en basit test, sequential yazma testi falan yapmıyor. ATTO'da bile reklam hızlarına ulaşamıyorsa o zaman gerçekten sorun aramak lazım.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #8 : 24 Ocak 2018, 19:22:07 »
:) Aslına bakılır ise soruyu gönderen arkadaş veya SSD nin sorunlu olduğunu söyleyen arkadaşı bir teste filan pek bakmadan fikir yürütmüş gibi gözüküyor. Dahası sorusunu burada unutmuş gitmiş. Başka okuyanlara faydalı olur diyelim  O0

Çevrimdışı ebagcuvan

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #9 : 26 Ocak 2018, 00:25:32 »
Arkadaşlar kusura bakmayın aceleden unuttum hız testi sonucunu atmayı :D ama şuan elimde görsel olarak yok ama Okuma 500MB civarında Yazma 60 90MB arasında değişiyor. Şuan HDD takılı onda bile 100MB görüyor Crystal Disk Mark uygulaması Türkiye Distribütörüne gönderim test yapılıyormuş bir kaç güne cevap alacağım eğer olmaz ise WD Uluslararası ile RMA değişimi yapmaya çalışacağım.