Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Evde sinema keyfi yapanlar dikkat!  (Okunma sayısı 22565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zombie

 • Onursal Üye
 • ****
 • İleti: 4,051
 • THG Çekiççisi
  • Site
Ynt: Evde sinema keyfi yapanlar dikkat!
« Yanıtla #20 : 27 Ocak 2013, 03:11:08 »
Ben de bir iki şey karalayayım madem. Öncelikle şunu belirteyim, kendim bir uygulama geliştiriyor olsam bunu ödeyemeyip korsan kullanmak durumunda kalanlara kızmazdım, zaten yazılım 'yeterince' iyiyse illa ki para eder. İstisnası yok. Herhangi bir iş yeterince iyiyse zenginsiniz. Ben de saygı duyduğum için bizzat gidip alıyorum 'çok iyi' işleri. Mesela Rovio geçen Bad Piggies diye bir iPhone oyunu çıkarmış, Free'sini denedim, sonra baktım hakaten iyi, emek var, 2 tane aldım gidip. Bir nevi teşekkür benimki. Parası olmayanın da canı sağolsun derim yani. Net.

İkincisi, korsan ile hırsızlık arasında bir fark var, ciddi bir fark var. Şöyle ki,
{alt}

Üçüncüsü, muhtemelen Deep Packet Inspection yapabilen donanımsal Firewall'lar kullanacaklar/kullanıyorlar bu trafiği izlemek için. Açıkçası ek bir sistem alındığına inanmıyorum, zira zaten Türkiye'nin elinde trafiği izleyecek IP bazlı çalışan sistemler var, korsan paylaşıp P2P olayları da aynı şekilde izleniyordur. Bu son açıklama 'artık ceza da kesicez'in belirtisi gibi bir şeydi sanırım, neyse ki çok sallamadılar.

Korkuyorum yani. Geçtiğimiz yıl sanırım, Kaspersky'de bir bilimadamı (ya da sahibiydi sanırım), 'Internet bu haliyle halka sunulmamalıydı' demişti, yani bu kadar özgür ve anonim olması aslında 'zararlı' mesajı verdi, yavaş yavaş da kontrol altına alıyorlar/aldılar zaten. Özgür internet muhtemelen bizim jenerasyonun bir 10 küsür sene boyunca 'tadabildiği' bir anı olarak kaldı bile.

Aksini iddia eden, internetin halen özgür ve anonim bir platform olduğunu savunan varsa, bu mesajım için beni savcılığa şikayet etsin. Önce Hamdi bey'e ulaşırlar, IP'lerimi alırlar, sonra Türk Telekom'a, oradan IP'nin kayıtlı olduğu ISP'ye yani Superonline Fiber'e, o saatte o IP kimin aboneliğine atanmış bulurlar, sonra da aboneyi ifadeye çağırıyorlar işte. Başıma geldi oradan biliyorum.

O yüzden dediğim gibi, korkuyorum ben. Bir gün gelecek, korsan kullananlara, indirenlere, ve hatta porno izleyen 'birkaç' kişiye ibretlik bir ceza gelecek, ibret olarak, biz de kenara pısıp sinemalara koşacağız gibi :)

Bir ekleme olarak şunu diyeyim, bireysel kullanıcı git gide uzaklaşacak mecburen ama bilen, araştıran yine bir yolunu bulacak, çünkü aslında sistem kökten hatalı. Bazen 'intellectual property' diye bir şey yoktur, patent konusu olamaz diyen insanlara katılıyor gibi oluyorum.

Tanıyanlar biliyordur, insanoğlunun ve ülkenin ilerleyebilmesi için open source olayını destekliyorum -her şeyde-. Yazılımcı olmadığım için, misyonumu bilgi paylaşarak sürdürüyorum, bu uğurda son 10 yılda binlerce saat harcamışımdır, gerek burada, gerek başka Türk ve yabancı mecralarda. Bence budur. Konu nereye geldi ya. Ne diyodum ben. Torrentçiyiz ölene kadar :p
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2013, 03:15:31 Gönderen: zombie »

Çevrimdışı Hamdi

 • Tiryaki
 • **
 • İleti: 643
  • Tom's Hardware Guide - Türkiye
Ynt: Evde sinema keyfi yapanlar dikkat!
« Yanıtla #21 : 27 Ocak 2013, 12:17:27 »
75 yıl kuralını kim koydu; highway!in anlatmak istedsiği tam da bu. 75 yıl fikri bu işten para kazananların icadı. Neden yıllar boyu telif hakkı devam etmiyor. Bu konuyla ilgili eser çıkaracak olanlar bile yıllar boyu telif ödemek istemiyorlar.
Çok eskilere gideceğim, Mevlana telif almak için eser yazmış olsaydı böyle güzel bir eser çıkar mıydı. Onun eseri üzerinden telif hakkı iddi edenler ne kadar para kazandı. Aslında şöyle sormam lazım. Mevlanın eseri üzerinden telif hakkı istemeye kimin hakkı var. Ama 75 yıl geçtiği için toplumun malı oldu artık. İsteyen üzerinden para kazanabilir. Etik mi peki.
Ben kesinlikle kimsenin beni izlemeye hakkı olmadığını düşünüyorum. Açık bir dükkan varsa soyulur. Ülkelerin kanunları telif hakkını hiçe sayacak cinstense eğer o ülkeye yaptırım yapsınlar yapabiliyorlarsa.
En kolayı kullanıcıyı engellemek. Buna kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum. Telih hakkı ihlalleri engellenmeli; ama bu yolla değil. Çünkü bu yol bana göre insan hakları ihlalidir.

75 yıl kuralını hukuk sistemi koymuş nedeni de muhtemelen kabaca bir insan ömrünü temel almışlar tahminimce. Tabi ki bu süre tartışılabilir beğenebilirsiniz beğenmeyebilirisiniz bu size kalmış bir şey. Ama beğenmiyorsunuz diye uymamazlık edemezsiniz bu yasalarda varsa uyacaksınız yapacak bir şey yok.

Bu işten para kazananların koyduğu bir kural demek anlamsız çünkü siz de bir fikir eseri ortaya çıkarıp bunu parayla satarsanız siz de bu işten para kazanabilirsiniz, herkes kazanabilir. Bu kural tüm fikir üretenleri korumak için koyulmuş.

Çok eskilere gitmek bizi yanlışa götürür çünkü fikir ürünleri üzerinden para kazanmak son yüzyılda ortaya çıktı. Daha eskiye gittiğinizde kitap yazmak bir entellektüel çaba ürünüydü. Ayrıca şimdi de isterseniz para almadan bir mesnevi yazabilirsiniz illa telif alacaksınız diye bir kural yok, bu yazarın keyfine kalmış bir şey.

Açık bir dükkan varsa soyulursa, soyan kişi de hırsız olur bu kadar basit. Ama dükkan sahibi yeterince önlem almamıştı demek bir bahane değildir.

Ben de kimsenin beni izlemeye hakkı olmadığını düşüyorum bu konuda bir tereddüt yok zaten. Burada kurulan sistem de herkesi sürekli izleyecek bir şey değil. Aksi halde bu çok masraflı bir yapı olur ve herkesin tepkisini çeker.

Sizin tüm iletişiminiz dinlenmediği için bunun bir insan hakları ihlali olduğunu söyleyemeyiz. İnternetten hakkınız olmayan bir şeyi indirmeye hakkınız yok.  ;)

Çevrimdışı Hamdi

 • Tiryaki
 • **
 • İleti: 643
  • Tom's Hardware Guide - Türkiye
Ynt: Evde sinema keyfi yapanlar dikkat!
« Yanıtla #22 : 27 Ocak 2013, 12:43:56 »
Tuzak Tuzaktır. Kimseye tuzak kurulmayan bir dünyada yaşamak isterim. O mesela ... gibisinden bir örnekti yanıtına Sizi Hamdi Bey siniz asgari eğitim ve kültürel yapınız bu konuda ya ciddi bir öz eleştiri yapmanızı yada bu fikrinizin arkasında durmanızı gerektirir.  Gerisi boş.

Ben konunun özü anlaşılsın başka bir tartışmaya kaymasın diye bu bir örnekti başka yöntemler de olabilir demiştim. Ama madem bunu merak ettiniz bu konuya da girebiliriz tabi ki.

Mesela narkotik polisi seri numarası alınmış paralara, alıcı kılığına girip uyuşturucu satıcılarını yakalıyor. Uyuşturucu satıcısı ama siz bana tuzak kurdunuz mu diyecek? Polisin çalışma yapısı içinde tuzak kurmak da var tabi ki. Sizin yaptığınız iş bir suçsa bana tuzak kurdular diyemezsiniz. Sen o suçu işlemeseydin tuzağa düşmeyecektin.

Bu konuyu bir yargıtay üyesi hakime de sordum. Böyle bir yöntemin hukuki olduğunu bu şekilde elde edilen delillerin mahkemede kullanılabileceğini söyledi.

Tamamen bedava izlediğimiz Gamgam sty. googlede yayınlanan videosu için 4 milyon dolar gelir elde etmiş. Yani  tek yol hırsız polisçilik değilmiş.

Kesinlikle katılıyorum. Tabi ki tek yöntem telif hakkı iddia etmek değil. Zaten bugün açık kaynak adı altında pek çok fikir hakkının sınırsız kullanıma açıldığını görüyoruz. Bu şekilde de para kazanmak mümkün. Ama burada seçim hakkı yazara/sanatçıya ait ister telif hakkı yolunu seçer ister bedava yapar başka türlü para kazanmaya çalışır. Devletin sağlaması gereken şey her iki yöntem için de uygun koşulları yaratmaktır.

Yani paran yok, veya paran var ama bunu kullanma olanağın yok, yada yabancı dil bilmiyorsunuz,  ya da her ne ise...  Ehh kurallar böle sen ot gibi yaşa diyorsun.
Üstellik kendi ülkesindeki insanların rahatça paylaşabildikleri  ve ülkemizde planlanan pılisiye takibi yapamadıkları  filmleri Amerikadan çok Amerikancı kesililip SENİN NEYİNE GEREK GÜMÜŞLÜ ZURNA EY GARİP ÇİNGENE misali bir davranışa ben elimden geldiğince izin vermiyeceğim.

Kişisel haklarıma dokundurtmamaya çalışacağım. (Şüphesiz dokunacaklar tek başıma benim gücüm yetmez buna karşı koymaya)
Konunun temelinden uzaklaşıp olayı basit bir telif hakkı koruması olarak görmiyeceğim.
Olayın tamamen insanları her alanda kontrol etme girişiminin son bir halkası olması gerçeğini her yerde ve fırsatta söyliyeceğim.

Ben yukarıda söylediklerinizi söylemiyorum. Telif hakları konusunda ilkesel bir duruşu söylüyorum Bunun istenmeyen sonuçları olabilir ama bu hukukun alanına girmez. Bir hakim ama bu adama da yazık parası yokmuş o yüzden CD'yi indirmiş demez. Paranız yoksa nasıl ki İstanbul'da bir yalıda oturamıyorsanız o müziği de dinleyemezsiniz. Müziği hukuk dışı yollardan daha kolay elde edebiliyor olmanız bunun doğru olduğunu göstermez.

Olayın özünü ben telif hakları olarak görüyorum burada sizinle anlaşamıyoruz. Kimsenin çıkıp sizin her şeyinizi kontrol etmesi gibi bir durum yok ortada. Neden böyle bir hisse kapılıyorsunuz anlayamıyorum.

Naziler de böyle gücü ele geçirmişlerdi gibi bir söylem bence yanlış. 1920'lerde değiliz ki artık iletişim çok arttı. İnsanlar her şeyi her yerde tartışıyor. Yanlış bir şey yaptığınızda birileri bir şekilde halkla bunu paylaşabiliyor. Nazilerin başa geldiği zamanlarda dünyanın içinde bulunduğu şartlarla şu an dünyanın içinde bulunduğu şartlar çok farklı. O devirde TV bile yoktu insanlar kendilerine ne söylenirse inanıyorlardı şimdi onlarca TV kanalı, gazete ve en önemlisi internet var. Kim bütün insanların gözünü boyayarak diktatörlük ilan edebilir. O devirler geçti.

Son olarak şunu tekrar söylemek istiyorum. Sektördeki yanlış uygulamalar, bazılarının elde ettiği haksız kazançlar gibi yanlışlar olabilir ama buradan yola çıkarak başka yanlışlar yaparsanız siz de onlar kadar suçlu olursunuz. Yanlış yanlışla düzeltilmez.

Not: Burada yazdıklarım kimseyi hedef almıyor. Tamamen fikirsel bir tartışma yapıyoruz. Kimseyi şunu indirdin, bunu kullandın diye suçlamıyorum. Yanlış anlaşılma olmasın.

Çevrimdışı levis

 • Moderatör
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 7,668
  • The West
Ynt: Evde sinema keyfi yapanlar dikkat!
« Yanıtla #23 : 27 Ocak 2013, 12:48:17 »
biz de kenara pısıp sinemalara koşacağız gibiHayır sinemelara koşmayacağım. Öncelikle korsan satıcılara gidebilirim. O da olmazsa original cd yada dvdyi 2-3 TL gibi bir fiyatdan devamlı takas ederek çalışan bir sürü dükkan var. Onlara giderim. Genede sinemaya 9-10 TL vermem. Bundan 15 yıl önce olsa evet sinemaya giderdim. Şİmdi gitmiyorum çünkü ya ses sistemleri kötü yada sinema salonu bizim evin salonu kadar  :)  Ne anladım bu işden.
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı Hamdi

 • Tiryaki
 • **
 • İleti: 643
  • Tom's Hardware Guide - Türkiye
Ynt: Evde sinema keyfi yapanlar dikkat!
« Yanıtla #24 : 27 Ocak 2013, 12:59:37 »
İkincisi, korsan ile hırsızlık arasında bir fark var, ciddi bir fark var. Şöyle ki,
{alt}

Bu çok büyük bir çarpıtma. İşin para karşılığına niye bakmıyoruz. Örneğin bir buzdolabı 10 liraysa bunu çalarsan 10 liralık mal çalmış olursun. İki buzdolabı çalarsan 20 liralık mal çalarsın. Bir şarkı 10 liraysa bunu çalarsan 10 liralık mal çalmış olursun. İki şarkı çalarsan 20 liralık mal çalarsın.

Yani birisinde kopyayı çalışıyorsun demek çok büyük bir yanlış. Evet, fiziksel bir malı çaldığında ortadan kayaboluyor ve sahibinin o maldan elde edeceği geliri çalmış oluyorsun. Aynı şey soyut üründe de geçerli. Soyut üründe çaldığında mal ortadan kaybolmuyor ama sahibinin elde edeceği gerçek parayı çalmış oluyorsun. Yani bildiğin hırsızlık arada fark yok. Bu resim tam bir çarpıtma. Kafa karıştırma...  :D

Alıntı
Üçüncüsü, muhtemelen Deep Packet Inspection yapabilen donanımsal Firewall'lar kullanacaklar/kullanıyorlar bu trafiği izlemek için. Açıkçası ek bir sistem alındığına inanmıyorum, zira zaten Türkiye'nin elinde trafiği izleyecek IP bazlı çalışan sistemler var, korsan paylaşıp P2P olayları da aynı şekilde izleniyordur. Bu son açıklama 'artık ceza da kesicez'in belirtisi gibi bir şeydi sanırım, neyse ki çok sallamadılar.

Gelen giden paketleri kontrol etmeyi engellemenin yolları var. Emule yıllardır dosya paylaşımını şifreli olarak yapabiliyor ki böylesi 256-bit şifrelemeyi anında çözüp içinde ne varmış diye bakmak mümkün değil. Bu şekilde dışarıdan dinleme yapan sistemleri aşmak mümkün ama benim daha önce söylediğim tuzak sunucu kurarsanız buna kimsenin yapacağı bir şey yok. Sonuçta paketleri almak için istediğin paketi söyleyip kendi IP'ni de vermek zorundasın. Kabak gibi yakalanıyorsun yani.

Dediğin gibi günün birinde birileri ibretlik ceza alacak. Muhtemelen onlarla da uzlaşılacak ama bu diğer herkese örnek olacak pabucun pahalı olduğunu gören kullanıcılar git gide daha az korsan indirecekler.

Duyduğum bir örneği paylaşayım. Türkiye'de yaşayan bir arkadaş burada alışık olduğumuz üzere Torrent uygulamasını Windows açılınca otomatik olarak açılıp indirmeye başlayacak şekilde ayarlamış. Amerika'ya bir konferansa katılmak üzere gitmiş ve orada bir arkadaşında bir iki gece kalmış. Tabi bilgisayarını adamın evindeki ağa bağlayıp açmış. Torrent'in açıldığını farkında bile değil. Aradan birkaç hafta zaman geçmiş ve bu arada bizimki Türkiye'ye dönmüş ama Amerika'daki arkadaşına polis baskın yapmış buradan yasal olmayan indirme yapılmış diye. Kısa keseyim, adam bir şekilde evine ziyarete gelen arkadaşı olduğunu ikna etmiş, polisler konuyu Interpol'e taşımışlar Türkiye'den adamı bilişim suçları bürosuna ifade vermeye çağırdılar. Sonuçta bir şey çıkmadı bizim buralarda bu yasaklar doğru düzgün uygulanmıyor ama yeterince göz dağı oldu.

Bir zaman gelecek biz de eskiden ne indirirdik be diyeceğimiz günleri yaşayacağız bundan kaçış yok.

Çevrimdışı Hamdi

 • Tiryaki
 • **
 • İleti: 643
  • Tom's Hardware Guide - Türkiye
Ynt: Evde sinema keyfi yapanlar dikkat!
« Yanıtla #25 : 27 Ocak 2013, 13:10:36 »
Gelen tepkiler zorunlu bu tür bir açıklamaya neden oldu şüphesiz. Ancak bu işin nasıl yapıldığını bu forum üyeleri şüphesi iyi biliyor. Eğer bir torrent üzerinden filmi / müziği / dosyayı indiriyorsanız  süslü laflar hemen biter ve sizde suçlu duruma düşersiniz. Çok net olarak indirdiğiniz anda sizin makinanızdan da paylaşım olmak zorunda. İstersek bu upload hızını  1kb/s olarak belirleyelim gerçek değişmez.
Acı olan kendi film ve müziklerimizden çok (binlerce katı) yabancı yapımcıların haklarını korumak ve kasalarını doldurmak adına bu işlerin yapılması.

Politikacıların böyle çift taraflı laflar etmesi normal. Sonuçta oy alacakları insanları üzmek istemezler. Ama burada benim takıldığım son cümle oldu.

Bir kere yabancı olması fark eder mi? Sonuçta birileri bir şey üretmiş o kişinin hakkını korumak tüm insanlığa düşmez mi? Alman üretiyor diye AEG buzdolabını çalmak hak mı?

Bir de meselenin öteki boyutu var. Bu tür kurallar bizde iyi işletilmediği için yerel içerik üretimi az oluyor. Çünkü içeriği üretenler hak ettikleri parayı kazanamıyorlar. Sistemlerini kuran yabancılar sürekli fikir eseri üretip dünyaya satarken biz kendi ülkemizde kendi adamlarımızı yeyip dünyaya açılacak işler çıkaramıyoruz. Sonra da bu işlerde neden geri kalıyoruz diye dövünüyoruz.

Çevrimdışı worm260

 • Sadık Üye
 • ***
 • İleti: 1,229
 • sıkarım haa
Ynt: Evde sinema keyfi yapanlar dikkat!
« Yanıtla #26 : 27 Ocak 2013, 13:20:07 »
bu tartışma uzar gider :)
valla benim şahsi kanaatim. iyi işler yapanlar pek bunun peşine düşmezler.
sektör lideri şirketlerin yazılımları var ticari amaçlı olmadığı sürece ne içerde ne dışarda paylaşım engellemeye çalıştıklarına şahit olmadım. zaten bu şekilde de hiç masraf yapmadan çok güzel reklamlarını yapıyorlar.

Teşekkür Edenler


Çevrimdışı Link

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 58
  • Bilgi ve Bilgisayar Güvenliği
Ynt: Evde sinema keyfi yapanlar dikkat!
« Yanıtla #27 : 14 Şubat 2013, 19:02:54 »
Bence sinema biletleri 2.5 TL olsun, hiçbir sorun kalmaz, o zaman herkes sinemada izler bence.

Çevrimdışı levis

 • Moderatör
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 7,668
  • The West
Ynt: Evde sinema keyfi yapanlar dikkat!
« Yanıtla #28 : 14 Şubat 2013, 19:25:50 »
Bence sinema biletleri 2.5 TL olsun, hiçbir sorun kalmaz, o zaman herkes sinemada izler bence.

Ben gene izlemem çünkü sinemaya gitmek için gereken yol masrafı ve sinema salonunun kalitesi ile ilgili sorun var  :)
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı parka

 • Sadık Üye
 • ***
 • İleti: 1,200
Ynt: Evde sinema keyfi yapanlar dikkat!
« Yanıtla #29 : 14 Şubat 2013, 20:26:05 »
Ben gene izlemem çünkü sinemaya gitmek için gereken yol masrafı ve sinema salonunun kalitesi ile ilgili sorun var  :)
Ben sadece ses olayı kısmına katılıyorum.