Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: 2000 YTL BÜTÇE İLE HANGİ BİLGİSAYARI ALMAMI ÖNERİRSİNİZ?  (Okunma sayısı 5916 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı josebrio

• Geçerken Uğradım
  • *
Öncelikle herkese merhaba !

Bu sitenin en beğendiğim yanı da bu işte. Anlamadığın konuda o kadar çok o konudan anlayan ve yardım etmek isteyen çıkıyor ki gerçekten de çok hoşuma gidiyor.

Gelelim konuya ben 2005 şubatta büyük bir bilgisayar firmasından 1925 ytl ye son model bir bilgisayar almıştım. Fakat buraya da bütün sorunlarımı yazdığım halde çözülememişti. Ama bu artık sorun değil.

Çünkü bu firmaya açtığım dava sonucu verdiğim paramı 10 gün sonra yasal faizi ile birlikte alıcam.

Bu da 2150 ytl ye tekabül ediyor. İşte bu parayla yeni bir bilgisayar alıcam. Ama bu piyasayı fazla takip edemedim. Takip eden arkadaşlardan bu noktada yardım bekliyorum.

Kullanma niyetim genelde oyun üzerine olucak. Ancak bu directx 10 destekli ve vista uyumlu bir şey almak istiyorum. Nasıl olucak çok bilgisizim. Ve hiç tanıdığım da yok açıkçası. Yardım eden olursa çok memnun olurum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

cantekin67

• Ziyaretçi
Ynt: 2000 YTL BÜTÇE İLE HANGİ BİLGİSAYARI ALMAMI ÖNERİRSİNİZ?
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2007, 13:09:37 »
Biraz beklersen güzel bir sistem hazırlarız,şu an öğle yemeği vakti  :)

cantekin67

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 18 Ağustos 2007, 14:06:28 »
CPU:INTEL  E6550 C2D - 286 YTL
Mainboard:MSI  P35 NEO-F - 206 YTL
Ram:VERITECH  1 GB DDR2 800 X2-140 YTL
E.Kartı:POWERCOLOR HD2900XT - 669 YTL
HDD:SAMSUNG 320 GB SATA2 16 MB NCQ - 140 YTL
Monitör:SAMSUNG 740BF - 350 YTL
Optik:NEC AD-7170 BLACK - 51 YTL
Kasa:GMC H 70 KASA - 122 YTL
PSU:FSP BLUESTORM II 500W - 151 YTL
Mouse-Klavye Set:A4TECH KX-2180 X7 GAME MASTER DESKTOP - 35 YTL

KDV Dahil Toplam: 2150 YTL

Açıklama:Öncelikle oyun pc'si istediğin ve dx10 sistem olmasını tercih ettiğin için bütçenin büyük bir kısmını ekran kartına yatırdım.İşlemci olarak quad core seçmek isterdim fakat o zaman bütçeyi 150 ytl aşmış oluruz,ki bu cpu'yu da oldukça performanslı,yabana atmamak gerekir.
Anakart olarak geleceğe güvenle bakan bir kart seçtim,yeni cpu'lar için uyumlu.2 Adet ddr800 1Gb ram ile stabilazyonu sağladıktan sonra dx10 sektöründe oldukça iyi performansa sahip olan bir kart seçtim,kullananlar oldukça memnun,gelecek te sorun yaşayacağını sanmam.320 GB sana yeterli bir hdd seçtim,ardından oyun performansı oldukçta tatminkar olan bir monitör seçtim,tepki süresi 2ms.Optik olarak kendini kanıtlamış harika bir DVD+RW ekledim listeye.
Oyun bilgisayarı olduğu için bu oyuna mekanik bir güç katacak güzel bir kasa seçtim,lcd panelli ve 10kg'a yakın GMC kasa,oldukça iyi işçiliğe sahip.Ön panelden fanlarını kontrol edebiliyorsun,genel yorumlardan herkes çok memnun bu kasadan.PSu olarak da tak-çıkar kablolu FSP 500W seçtim,ekran kartına yetecektir,oldukça sessiz ve iyi bir psu.
600W modelini seçmek isterdim fakat o zaman malum bütçeyi aşmış oluyoruz,istersen bir 50 ytl daha ekleyerek 600W versiyonu alabilirsin,ancak böylede çok iyi,kararsızlığa sakın düşme.Klavye-mouse set olarak oyuncuların çok beğendiği bir set seçtim,su geçirmez ve kaymaya dayanıklı oyun keyboard'ı ise çok iyi.
Evet,farkındayım hoparlör seçmedik,bunun nedeni sana bırakmam,belki evinde sistem vardır,ona bağlamak istersin,belki de farklı bir hoparlör sistemi saton almak istersin,karışmak istemedim.
Ki böyle,tam bana verdiğin bütçeyle;2150 YTL'yle böyle bir sistem çıkmış oluyor.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Çevrimdışı josebrio

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #3 : 18 Ağustos 2007, 15:57:04 »
Şuanki bilgisayarımda çok yaşadığım için soruyorum sana acaba bu tavsiye ettiğin parçalar ( hepsi )

birbiri arasında uyumlu mu?

yani ne  bileyim yarın öbürgün bu kadar para harcadıktan sonra reset, BSOD vs. gibi hatalar alır mıyım?

ya da psu 500w sence bu sistemi kaldırır mı?

soğutma yeterli mi?

Kusura bakma bunları bu kadar kılpaçino gibi soruyorum ama başım bunlardan daha önce çok ağrıdı.

Tavsiyen için çok teşekkür ediyorum ayrıca.

Son bir sorum da ben bu sistemi tek başıma toplayamam ki?

Yani işten anlıyan biri lazım. Her parçayı heryerde bulmak mümkün mü ?

Hiç zahmet çekmeden aramadan kolayca bunları tek bir yerden bulup, monte ettirip almak mümkün müdür?

Oturduğum yer bu arada Bahçelievler İstanbul

Teşekkürler.

cantekin67

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 18 Ağustos 2007, 16:12:21 »
Sıra sıra cevap vereyim;

Evet,hepsi uyumlu,uyumlu olmasa benim burada işim ne :)

Hatayı vermez,verse bile bunun sebebi arızalı parçadan kaynaklanır,garantiye verirsin değiştirilir,iş biter.

Yukarıda da yazmıştım,500W sistemine yeter,ısınma vb. şeyler olmaz,eğer 30-40 ytl daha esneklik sağlarsan 600w versiyonu seçebiliriz.

Soğutma yeterli,kasayı aldığında zaten göreceksin.

Bu parçaları internetten sipariş ederek,bir bilgisayarcıda toplatabilirsin,ya da bir bilgisayarcıya giderek parçaları istetebilirsin,mümkünse bu seçtiğim parçaların dışına çıkılmayarak tabi.(Birçok bilgisayarcı kasa olarak Feel gibi ucuz+sahte psu'lu kasalar seçer,o yüzden bu sistemin dışına çıkma.Ayrıca kesinlikle anakartı değiştirtme)

Hepsini aynı yerden alabilirmisin bilemem,bizim işimiz size en iyi sistemi toplamak.

Birşey değil ...

Çevrimdışı josebrio

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #5 : 18 Ağustos 2007, 16:32:15 »
Ben diyelim ki bir bilgisayarcıya gittim. Bu parçaların adını tek tek verdim. O da topladı.

Ama ben içinde ne var nereden bilicem ki?

Eve gelip bilgisayarı söküp, tek tek incelemem mi gerekiyor?

Daha doğrusu parçanın o parça olup olmadığını nasıl anlarım?

Bu konuda bana yardımcı olursan çok sevinirim.

cantekin67

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 18 Ağustos 2007, 16:37:03 »
Bu kadar ön yargılı davranmanıza gerek yok,adama bu parçaları söyleyin.
Size zaten hangi parçaların toplandığına göre bir çıktı verecektir,oradan karşılaştırabilirsiniz.
Ayrıca sisteminizi everest tarzı programlarla herşeyini kontrol edebilirsiniz,bu konuda rahat olun.

Çevrimdışı josebrio

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #7 : 18 Ağustos 2007, 16:40:32 »
Bir zamanlar bende böyle ön yargılı değildim. Fakat bilgisayarlarla ilgili başıma öyle şeyler geldi ki anlatsam inanmazsınız.

Yine de çok teşekkür ediyorum. Verdiğiniz parçaları az önce yazıcıdan çıkarttım. Bu listeyi adama vericem.

Hayırlısı bakalım.

Çevrimdışı robotics

• Tiryaki
  • **
« Yanıtla #8 : 18 Ağustos 2007, 17:22:55 »
hayirli olsun guzel sistem, aslinda sistem kurarken en guzeli parcali alip evde montajini yapmak zevki ozaman cikiyor ama eger montaj konusunda deneyimli degilseniz ozaman konudan anliyan bi arkadasinizla beraber bunu yapabilirsniz.
C2D Q6600, Asus Striker Extreme Nforce 680i sli RoG, Zotac-Sparkle SLI 8800gts G92, Creative X-FI Extreme Music, 250 GB Seagate,74 GB Raptor, 320 GB WD, Tagan 700W PSU,   Kingston Hyperx 4gb ddr2 6400 RAM, ThermalTake Xaser VI, Logitech G51-G15-G5, Zalman 9500

Çevrimdışı josebrio

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #9 : 18 Ağustos 2007, 17:44:13 »
Dostum ben bu sistemi Gigatek.com.tr den toplatıcam ama burada yazdığın sistemin hepsi var bir tek
kasa olarak GMC H 70 yok

bunun yerine bu sitede bulunanlardan hangisini önerirsin?

ayrıca hoparlör olarak hangisini önerirsin?

şimdiden teşekkürler.