Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: 8 sene sonra PC upgrade için tavsiye ihtiyacı :S  (Okunma sayısı 8429 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serhatkarabacak

• Forum Gurusu
  • The Fall of...
    • Pusula Danışmanlık
Ynt: 8 sene sonra PC upgrade için tavsiye ihtiyacı :S
« Yanıtla #10 : 09 Temmuz 2008, 23:43:09 »
Arkadaşlar zaten diyeceklerini demişler de 4 GB bellek alıp da 320'lik harddisk alma.. Git en aşağı 500 al gözüm görmesin 320 aldığını :D
{alt}

"Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz!.."

Çevrimdışı Darkchild

• Kıdemli Üye
  • Sert Bakışlı ,Haşin Çocuk !! :)
    • Auzentech X-Fi Prelude 7.1 Soundcard
« Yanıtla #11 : 10 Temmuz 2008, 00:15:04 »
düz kullanım için veritech,twinmos alabilirsin..fiyatları uygun olur...ama overclock vb için çok iyi olmayabilirler...genelde fiyat farkları bundan oluşur zaten...eğer ob ekran kartı kullanacaksan kesinlikle amd bir sistem topla çünkü amd platform bazında(chipset+işlemci) daha önde..öte yandan seçtiğin x2 4600 aralığındaki amd ve intel işlemcilerin hepsi fiyatlarını hak ediyor...intellerin overclock avantajı var...amd de kalırsan x2 4400+ yada x2 4800+ öneririm çünkü bu işlemciler 65nm..4600 ise 90nm(piyasadaki 4600 ların çoğu)..öte yandan 350watt psu lu bir sistem alacaksan asus kasa öneririm..coolermasterlar kasa olarak daha şık olabilir ama kasayla gelen psu da asus daha sağlam iş yapıyor..buradada dikkat edeceğin kısım etikette *peak 350watt* yazmayacak..düz *350watt* olacak...peak anlık çıkılan değerdir ve bu değer 350watt asus psu larda 400watt tır..peak 400watt diye ayrıca yazar..o sistemede 350watt rahat yeter..birde 780G anakartların sideport desteklileri çıktı ama Tr ye geldimi bilmiyorum..sideport nedir dersen anakart üstündeki paylaşımlı ekran kartları için ayrılmış ayrı bir bellek olur ve genel ram den bölmez..genelde 64/128mb...işlemciyi 4800+ yapıp amd almanı öneririm..film vb diyorsun..780G lerde donanımsal video hızlandırma var..bence senin kullanım amacına en uygun sistem 780G+amd işlemci

Ramleri Veritech 2*2 yaptım...  Bu arada 32 bit XP yada Vistada yine de 3 gb görür dimi ?

İşlemciyi 4800 yaptım ama 65 nm'nin ne faydası oluyo...  neyse değer diyosanız değerdir.. yaptım.. :)

Kasa/PSU konusunda:  BEnim kasa zaten siyah ve güzel bi kasa bu yüzden yeni kasa almak istemiyorum... sadece PSU düşünüyorum o yüzden :))

Arkadaşlar zaten diyeceklerini demişler de 4 GB bellek alıp da 320'lik harddisk alma.. Git en aşağı 500 al gözüm görmesin 320 aldığını :D

Serhat olm benim 4 gb kotalı net'im var ve netten film indirmem hiç bi zaman  :) ..aşırı büyük boyutlu dosyaları indirmeye alerjim var ayrıca.. sabah akşam PC yi açık bırakamam asıl nedeni de ben PC başındayken PC nin download ile meşgul olması beni deli ediyo.. psikolojik olarak yoruyo beni  8"p  ayrıca geceleri kasanın sesinden uyumak işkenci gibi oluyo..   |-) boeing 737 gibi ses çıkıyo   :9)

*Film indirmediğim için ,HD videolarım olmadığı için 320 gb istiyorum özellikle...  500 bana fazla gelir.... boğulurum içinde..  ayrıca IDE de olsa 160 GB lık bi HDD 'm var zaten şuan... :))   ;)
ilk hatanın eseriyim beni hiç unutamazsın...

Çevrimdışı Darkchild

• Kıdemli Üye
« Yanıtla #12 : 10 Temmuz 2008, 23:09:09 »
SEAGATE - 250 GB SATA2 16 MB NCQ (ST3250410AS)       63 USD + KDV

Biraz araştırdım...  seagate 'in bu modeli hem ince hem hızlı hem sessiz bi model imiş...  bütün DH tarafından onaylanmış bi HDD sanırım .. bunu alıyorum...  çin malı değil de taiwan malı olmasına dikkat et dediler...   ???

alessea

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 11 Temmuz 2008, 00:58:22 »
SEAGATE - 250 GB SATA2 16 MB NCQ (ST3250410AS)       63 USD + KDV

Biraz araştırdım...  seagate 'in bu modeli hem ince hem hızlı hem sessiz bi model imiş...  bütün DH tarafından onaylanmış bi HDD sanırım .. bunu alıyorum...  çin malı değil de taiwan malı olmasına dikkat et dediler...   ???

aynı hdd yi kullanıyorum ve çok memnunum...

65 nm konusu ısı konusunda sana avantaj sağlar. 90 nm lere göre daha az ısınıyor. 32 bit xp-vista olayı da aynen dediğin gibi 3.2 gb... 4 gb ı sadece 64 bit işletim sistemlerinde kullanabilirsin. 4gb 32 bitte sorunsuz çalışır ama işletim sistemi sadece 3.2 gb ını adresleyebilir...

anakartını gigabyte 780g yongalı alacaksan veritech ram kullanamazsın, uyumsuz... zaten ben corsair xms2 675 öneririm. souğutuculu, ucuz, hızaşırtma yapmayacağın için çok ideal (yapsan bile 930 mhz e kadar çıkabiliyor ama voltajla, yapmayacağın için boşu boşuna 800 mhz liklere para verme, o fiyata o ram kaçmaz). 3 adet 1 gb mantıklı, zaten anakartın 4 ram slotunu da doldurmak pek iyi değildir...

Çevrimdışı beytekin45

• Forum Aydını
« Yanıtla #14 : 11 Temmuz 2008, 08:39:42 »
anakartını gigabyte 780g yongalı alacaksan veritech ram kullanamazsın, uyumsuz...

Bunu öğrendiğimiz iyi oldu. O0
1-Ryzen5 2600, MSI B450 Gaming Plus, CORSAIR Vengeance 2x8GB DDR4 3000Mhz, SanDisk 240 GB, Gigabyte RX480, Dark Knight Kasa, Aerocool 730W, AOC G2778VQ 1920x1080 1ms/75Hz FreeSync "

Çevrimdışı Darkchild

• Kıdemli Üye
« Yanıtla #15 : 11 Temmuz 2008, 12:33:35 »
aynı hdd yi kullanıyorum ve çok memnunum...

65 nm konusu ısı konusunda sana avantaj sağlar. 90 nm lere göre daha az ısınıyor. 32 bit xp-vista olayı da aynen dediğin gibi 3.2 gb... 4 gb ı sadece 64 bit işletim sistemlerinde kullanabilirsin. 4gb 32 bitte sorunsuz çalışır ama işletim sistemi sadece 3.2 gb ını adresleyebilir...

anakartını gigabyte 780g yongalı alacaksan veritech ram kullanamazsın, uyumsuz... zaten ben corsair xms2 675 öneririm. souğutuculu, ucuz, hızaşırtma yapmayacağın için çok ideal (yapsan bile 930 mhz e kadar çıkabiliyor ama voltajla, yapmayacağın için boşu boşuna 800 mhz liklere para verme, o fiyata o ram kaçmaz). 3 adet 1 gb mantıklı, zaten anakartın 4 ram slotunu da doldurmak pek iyi değildir...

410AS modelli seagate'i alıyorum ya kesin artık...  sendeki ne malı ? 

780G yongalı    GIGABYTE - MA78GM-S2H  anakartı konusu var DH'de... ordaki arkadaş veritech rami sorunsuz kullanıyomuş... ?   ???   DDR2 800mhz

http://forum.donanimhaber.com/m_22876227/mpage_6/tm.htm

Alıntı
f4 bios yükleyince bellekler ile ilgili bir problem kalmıyor ,2x2gb ddr2 800 veritech kullanıyorum,

Hımm bu corsair ram hoşuma gitti...  en azından veriteche göre daha kaliteli bi marka ve kaliteli duruyo...   2*2 GB yerine 4*1 gb uygun olur mu .. ? kafam karıştı yaa...

800mhz yerine 675 mhz çok şeyi değiştirir mi.. fark edilir birşey olurmu yani   :(

http://www.gigatek.com.tr/urun.php?id=2110

Çevrimdışı kenya

• Forum Genel Müdürü
« Yanıtla #16 : 11 Temmuz 2008, 16:46:28 »
Alıntı
2*2 GB yerine 4*1 gb uygun olur mu .. ?

Olmasına elbet olur ama kimsenin tavsiye edeceğini sanmam.

alessea

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 11 Temmuz 2008, 17:48:43 »
bendeki 410as tayvan malı, çin üretimini de gördüm lakin hiç bir fark göremedim. zaten ilk gelen serileri çin üretimiydi, şuan piyasadakilerin tamamına yakını tayvan diye biliyorum. yani çin üretimini bulmak için özel çaba sarf etmen lazım :)

dh deki olayı ise duymuştum, sanırım bazı veritech ramler farklı modüller kullanıyorlar. benim gördüğüm hiçbir veritech 780g gigabyte la çalışmadı... riske atmaya değer mi ?
ayrıca 667 ile 800 mhz lik ramlerin kendi doğal zamanlamalarında perf. farkı yok denecek kadar azdır. mesela team extreme ramlerin 800 lükleri 4-3-3-11 çalışıyor bildiğim kadarıyla, e bunu corsair 675 ile karşılaştırırsan olmaz tabi :) çünkü corsairlerin varsayılan zamanlamaları 4-4-4-12

bu arada 4 gb rami kafandan çıkar. 64 bit işletim sistemiyle uğraşılmaz. hala lanet okuyorum vista 64 ult. kurduğum güne :)

3*1 gb corsair ideal sana, oyunda oynamayacakmışsın zaten. vista için 3 gb hayli hayli...

Çevrimdışı MaRIkO

• Kıdemli Üye
  • kromosto
« Yanıtla #18 : 11 Temmuz 2008, 17:54:21 »
64 bit işletim sistemiyle uğraşılmaz. hala lanet okuyorum vista 64 ult. kurduğum güne :)

bu vista bir bende sorun çıkartmıyor herhalde  @:b
{alt}

alessea

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 11 Temmuz 2008, 18:07:34 »
bu vista bir bende sorun çıkartmıyor herhalde  @:b

kullanıma göre değişir tabi de... şuan home prem. 32 kullanıyorum, bir tek şey tutuyor beni vista da başka bir şey değil  ;)