Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Anakart,işlemci ve ram önerisi  (Okunma sayısı 3537 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OutLand

• Yeni Üye
  • *
Anakart,işlemci ve ram önerisi
« : 28 Şubat 2016, 04:01:20 »
İyi günler dilerim. Ben birkaç ay önce burdan tavsiye ile asus gtx750ti overclock edition ekran kartı almıstım. Suanda;
2gb ddr 2 ram - g31m es2l anakart - q8300 işlemciye sahibim. Oyunlarda sıkıntı yasıyorum,örnegin fallout 4. Yeni çıkan oyunları rahat calıstırabilecek,suanki ekran kartım ile uyumlu  parça önerilerinizi bekliyorum. Simdiden tesekkürler.

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
Ynt: Anakart,işlemci ve ram önerisi
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2016, 04:39:29 »
Fallout 4 işlemciye çok yüklenen bir oyun. İşlemciniz oldukça eski, bir de böyle işlemciye yüklenen oyun olunca tamamen çuvallıyor anlaşılan. 2 GB ram de az kalıyordur.

Size oyun özelinde tavsiye verebilirim. Shadow Distance'ı en azından medium'a düşürün. Eski bir oyun motoru kullandığı için gölgeleri işlemciye hesaplatıyor gibi bir olayı olması lazım. Bir de God Rays ayarını düşürün kesinlikle. Anti Aliasing olarak FXAA kullanabilirsiniz.

Parça tavsiyesi için bütçeyi bilmek lazım. Artı bu parçaların yanında yeni güç kaynağına da ihtiyaç olacak mı?

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı OutLand

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2016, 13:46:14 »
Otomatik ayarlarda low a çekiyor görüntüleri zaten,o şekilde oynanabiliyor. Bu sistemden sonra kafadan ben bir 5 sene daha bu sekilde kullanırım pc yi. Güç kaynağı 600w thermaltake,sanırım yeterli olur.
 Valla fiyat konusuna gelince mesela 1.500 tl sağlam bir güncelleme için yeterli olacakmıdır ? Bu civar bir bütçe ayırabilirim.. sizin tavsiyeniz ile hareket edicem,biraz daha fiyat yükselt derseniz deneyebilirim..en mantıklısı neyse o :)

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2016, 23:33:05 »
Overclock yapacak mısınız? 6600K ile 6500'den birini buna göre seçmek gerek. Anakart da ha keza buna göre. O.C. olmayacak ise H170 chipsetli bir anakart işinizi görecektir. Yoksa Z170 chipsetli bir tane seçmek zorundasınız. Ram olarak DDR 2400 CL14 önümüzdeki dönemde bolca tavsiye edilecek gibi. En azından daha hızlı ramler piyasada oturana kadar. Üç aşağı beş yukarı bu bileşenleri 1500 TL civarında toplayabiliriz.

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı OutLand

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 29 Şubat 2016, 00:30:24 »
Hocam oc yapmayı hiç denemedim ama ben pek sıcak bakmıyorum ya,pek bana hitap etmiyor. Ne bileyim parçayı normalden hızlı calıstırmak için oynamak.. Ekran kartı zaten kendinden oc li,Gpu tweak diye bir program var onu bile kullanmıyorum. Normal olmasını tercih ederim yani.
 Bu güncellenecek sistem ile örn : Fallout 4 , Division rahat bir şekilde oynanır mı ?
(bu arada sanırım sizde bir fallout hayranısınız. Benimde sevdigim bir seri,fallout 4 apayrı bir güzel olmus cok begendim. Öyle ki bitmesin diye oynamaya kıyamıyorum:)

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #5 : 01 Mart 2016, 00:15:10 »
Kusura bakmayın, geç cevap yazıyorum ancak vakit bulabildim. Öncelikle şunu diyeyim 1500 TL bütçe varken şu anda AMD işlemcili sistem toplanmaz. Ancak AMD'nin yeni nesil işlemcilerini görürsek bir karara varabiliriz ki bu da 2016 sonu 2017 başı demek en azından, o kadar bekleyeceğinizi zannetmiyorum.

Madem o.c. yapmayacaksınız işlemci seçimi açık. i5 6500 olmalı. 6600 ile arada baz frekansta 100, Turbo frekansta 300 Mhz fark var. 6600 aradaki fiyat farkına değmez bence. Harcayacak param var derseniz 80-100 lira daha verip alabilirsiniz tabii.

Ram olarak DDR4 2400 Mhz CL14 mantıklı seçenek. DDR3 bu saatten sonra alınmaz. Benzer performanstaki ramlerde yüksek frekanslı olanı seçmek sistemin kararlılığı açısından daha mantıklı bir hareket. 2133 Mhz CL13 yerine 2400 CL14 bu durumda.

Anakart olarak H170 chipsetli bir anakart aslında işiniz görecek olsa da kabaca baktığımda DDR4 2133 Mhz'den yukarısını destekleyen bir tane göremedim. İleride 3000 Mhz üstü DDR4 ramlerin çoğalacağını ve sizin ekleme yapmak isteyebileceğinizi düşünerekten bu anakartı seçtim. Anakartta diğer bazı hususlar fazladan çoğaltma yuvalarına ihtiyacınız var mı? (Ses kartı, belki ileride PCI-E SSD, ya da SLI yapma fikri). Bu detaylara siz dikkat edeceksiniz ihtiyaçlarınıza göre.

Edit: İki ekleme daha

- Tek 8 GB modül seçtim, sonradan bir 8 GB daha eklersiniz tahminen diye.

- GIGABYTE Z170-HD3 çekici bir anakart gibi gözüküyor, Tom's Hardware'in önerdikleri arasında da var ama Newegg ve Amazondaki kullanıcı yorumları bende sorunlu bir anakartmış izlenimi yarattı. Belki de yanılıyorumdur, alternatif olarak aklınızda bulunsun.

Şu durumda bu üç parça Teknobiyotik'te 1368 lira tutuyor.

{alt}
« Son Düzenleme: 01 Mart 2016, 09:25:35 Gönderen: gouranga »

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı OutLand

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 01 Mart 2016, 01:39:42 »
Elinize,kolunuza,yüreginize saglık. Ne kadar tesekkür etsem azdır,çok sagolun. Son birşey daha sorabilir miyim ? Gtx750ti ile uyumlu bir anakart degil mi ? Vaktinizi birkez daha caldıgım için özür,yardımınız için bir kez daha tesekkürler.

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #7 : 01 Mart 2016, 09:25:15 »
Bütün modern ekran kartları aynı slotu kullanıyorlar. Uyumsuzluk söz konusu değil.

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
« Yanıtla #8 : 01 Mart 2016, 22:22:38 »
Bileşenler güzel ama bu alt yapıya harddisk bence ancak el freni olur.

Bir SSD alınıp sistemin tam performansı alınmalı bence. Bilinen markalardan, en az 120gb, 500 mb ve üzeri yazma -okuma hızlı bir SSD alın derim.

Kingston,samsung , corsair, intel bilindik markalar alabilirsiniz.
AMD RYZEN 5 3600 - SNOWMAN T6 CPU COOLER
Asus TUF B450M-PLUS GAMİNG Usb3.2 M.2
Corsair Vengeance 16 GB 3000
Sapphire RX5500 XT 8GB
Kingston A2000 500gb M.2 2200-2000mb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı OutLand

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 03 Mart 2016, 23:19:10 »
Bütün modern ekran kartları aynı slotu kullanıyorlar. Uyumsuzluk söz konusu değil.
hocam ben yarın parcaları almaya gidicem,corsair yoksa baska bir marka ram alsam olur mu ? Corsair digerlerine göre cok mu iyi yoksa. Ne dersiniz ?