Tom's Hardware Guide - Forum

Donanım => Sistem Önerisi, Sistem Sorunları => Konuyu başlatan: warcraft - 16 Ağustos 2020, 17:16:27

Başlık: Elektrik kesintisi zararlmı
Gönderen: warcraft - 16 Ağustos 2020, 17:16:27
İyi forumlar. Elektrik kesintileri bilgisayara zarar verir mi acaba? Az önce elektrik gitmişti bilgisayar açıkken geldi tekrar çalıştırdım ve tekrar elektrik gitti. Bilgisayara zarar vermiş olabilirmi? Bazen de ara ara voltaj düşmeleri oluyor.
Başlık: Ynt: Elektrik kesintisi zararlmı
Gönderen: highwayE6 - 16 Ağustos 2020, 18:18:50
Elektrik kesilmeleri ve voltaj dalgalanmaları bilgisayarlar için kesinlikle zararlıdır. En azından data kaybetmeniz, yaptığınız işlerin yarıda kesilmesi ve hatta bilgisayarınızda hasar oluşma olasılığı yüksektir. Uygun güçte bir UPS kullanmak bir çözüm olabilir.
Başlık: Ynt: Elektrik kesintisi zararlmı
Gönderen: warcraft - 16 Ağustos 2020, 21:50:50
Aslında elektrik kesilmeleri ve dalgalanmalar durumunda güç kaynağı kaliteliyse zararı olmaz diye biliyorum. İlk kesintiden sonra bilgisayarı açınca bilgisayarı kapatamadan ikinci kesilmeyi yaşayınca biraz panik yaptım.  |-) 
Başlık: Ynt: Elektrik kesintisi zararlmı
Gönderen: highwayE6 - 16 Ağustos 2020, 22:25:43
İyi bir güç kaynağı bir dereceye kadar dalgalanmaları tolere edebilir. Ama ani elektrik kesintisi sırasında örneğin HDD kafası bozulabilir ve HDD yi kaybedebilirsiniz. Data kaybı birçok durumda yerine konamayacak kadar büyük bir kayıp olabilir. Ya da bir saattir uğraştığınız 3d çiziminiz bozulabilir. Elektronik parçalar bozulabilir. vs vs
Başlık: Ynt: Elektrik kesintisi zararlmı
Gönderen: levis - 18 Ağustos 2020, 22:43:32
Ani elektirk kesintisi özellikle sabit diskleri bozabilir. Okuyucu kafasının disk plakasına sürtünmesine yol açabilir. Bunun dışında ani elektirk kesilmesi ve geri gelmesi voltaj da dalgalanma olabileceği içinde elektronik tüm cihazlar için risklidir.
Kaliteli akım/gerilim korumalı bir psu ile kesintisiz güç kaynağı bilgisayarınızı ani voltaj dalgalanmalarına karşı korur.