Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Elektrik kesintisi zararlmı  (Okunma sayısı 1489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı warcraft

• Geçerken Uğradım
  • *
Elektrik kesintisi zararlmı
« : 16 Ağustos 2020, 17:16:27 »
İyi forumlar. Elektrik kesintileri bilgisayara zarar verir mi acaba? Az önce elektrik gitmişti bilgisayar açıkken geldi tekrar çalıştırdım ve tekrar elektrik gitti. Bilgisayara zarar vermiş olabilirmi? Bazen de ara ara voltaj düşmeleri oluyor.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
Ynt: Elektrik kesintisi zararlmı
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2020, 18:18:50 »
Elektrik kesilmeleri ve voltaj dalgalanmaları bilgisayarlar için kesinlikle zararlıdır. En azından data kaybetmeniz, yaptığınız işlerin yarıda kesilmesi ve hatta bilgisayarınızda hasar oluşma olasılığı yüksektir. Uygun güçte bir UPS kullanmak bir çözüm olabilir.

Çevrimdışı warcraft

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2020, 21:50:50 »
Aslında elektrik kesilmeleri ve dalgalanmalar durumunda güç kaynağı kaliteliyse zararı olmaz diye biliyorum. İlk kesintiden sonra bilgisayarı açınca bilgisayarı kapatamadan ikinci kesilmeyi yaşayınca biraz panik yaptım.  |-) 

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #3 : 16 Ağustos 2020, 22:25:43 »
İyi bir güç kaynağı bir dereceye kadar dalgalanmaları tolere edebilir. Ama ani elektrik kesintisi sırasında örneğin HDD kafası bozulabilir ve HDD yi kaybedebilirsiniz. Data kaybı birçok durumda yerine konamayacak kadar büyük bir kayıp olabilir. Ya da bir saattir uğraştığınız 3d çiziminiz bozulabilir. Elektronik parçalar bozulabilir. vs vs

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #4 : 18 Ağustos 2020, 22:43:32 »
Ani elektirk kesintisi özellikle sabit diskleri bozabilir. Okuyucu kafasının disk plakasına sürtünmesine yol açabilir. Bunun dışında ani elektirk kesilmesi ve geri gelmesi voltaj da dalgalanma olabileceği içinde elektronik tüm cihazlar için risklidir.
Kaliteli akım/gerilim korumalı bir psu ile kesintisiz güç kaynağı bilgisayarınızı ani voltaj dalgalanmalarına karşı korur.
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,