Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: i3 540 vs g860  (Okunma sayısı 1670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AliKemal11

• Yeni Üye
  • *
i3 540 vs g860
« : 01 Mart 2016, 18:15:07 »
Selamlar herkese...Elimde bulunan seçeneklerim ;
  • Asus p7H55 ( Rev 1.00g) + i3 540 1156 soket 32 nm
  • Gigabyte H77-DS3H (Rev 1.1) + G860 1155 soket 32 nm

Diğer bileşenler Ram, Sabit disk, Grafik kartı(MSI R9 380 4gb) vs. bu iki seçenek üzerine kurulmayı bekliyor. Sorum ise, iki seçenek arasındaki işlemci, anakart ve genel verimlilik açısından birbirlerine kıyasla artıları ve eskilerini açıklayabilir misiniz ?
Grafik kartının iki işlemciyle de sorun yaratacağının farkındayım ama maalesef bu iki sistem üzerine kurmak zorundayım ve önerdiğiniz seçenek doğrultusunda uyumsuzluğu en aza indirgemek istiyorum.Kolay gelsin herkese.

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
Ynt: i3 540 vs g860
« Yanıtla #1 : 01 Mart 2016, 19:16:48 »
Zannedersem bulabileceğiniz en iyi karşılaştırma bu:

http://www.anandtech.com/bench/product/404?vs=143

G860 yok, G850 seçtim arada 100 Mhz var, siz kafadan %2 daha ekleyin o sonuçlara. G850 yeni mimarisi ile cüzi miktarda önde gibi tek çekirdeğe yönelik uygulamalarda. Hyperthreading'ten fayda sağlayabilen programlarda ise i3'ün az bir şey öne geçmesini beklerim. Cinebench Multithreaded'da dahi i3 çok önde değil bu arada.

Bana sorarsanız iki işlemci ile de ağız tadı ile yeni nesil oyunları oynamak zor. İki çekirdekli overclock olabilen G3528 bile bir süre piyasada yer edindiyse de yeni nesil oyunlarda 4 çekirdekli x4 860K daha tercih edilebilir hale geldi.

İllaki bu ikisinden birini alacaksanız, 860'lı sistemi alır, ucuza 2500K-2600K gibi bir işlemci kapatabilirseniz sorunsuz bir sisteminiz olur. Sandy Bridge işlemciler hala yeterli. İkisi de eski işlemciler ama en iyi Nehalem'in bile 2500K karşısında şansı yok.

Teşekkür Edenler

Çevrimdışı AliKemal11

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2016, 21:08:54 »

ucuza 2500K-2600K gibi bir işlemci kapatabilirseniz sorunsuz bir sisteminiz olur. Sandy Bridge işlemciler hala yeterli. İkisi de eski işlemciler ama en iyi Nehalem'in bile 2500K karşısında şansı yok.
Merhaba ilginiz  için teşekkür ederim.Galiba birazcık yanlış anladınız,yeni işlemci alma gibi bir durum yok.Bahsettiğim iki farklı ana kart ve işlemciler şuan elimde hali hazırda olan parçalar.Yani onların üzerine kurmak durumundayım sistemi.Bu durumda i3 540'ın 4 sanal çekirdeği olması oyunlarda g860'a göre daha verimli çalışacağı sonucunu çıkarıyorum ve i3'lü anakart üzerine parçalarımı kurmaya başlıyorum o halde son kararımız buysa  ?

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #3 : 01 Mart 2016, 22:04:16 »
Test sonuçları birbirine bu kadar yakın iki işlemci için biri kesinlikle daha iyi demek cidden çok zor benim için  :). Bu iki sistemden birini para verip alacağınızı ve G860'ı ileride daha iyi bir işlemci değiştirme ihtimalini düşünerek tavsiye ediyorum. Verdiğim linkte aşağıda 4 tane oyun testi var. Ama bu testler tek çekirdek için yazılmış oyunlarla yapılmış. Eğer ileride değiştirme gibi bir durum yoksa i3 "belki" HT desteği ile öne geçebilir tercihte. Ama her durumda aradaki fark atla deve değil deyip size bırakıyorum artık.

Çevrimdışı AliKemal11

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 04 Mart 2016, 17:13:14 »
Test sonuçları birbirine bu kadar yakın iki işlemci için biri kesinlikle daha iyi demek cidden çok zor benim için  :) . Bu iki sistemden birini para verip alacağınızı ve G860'ı ileride daha iyi bir işlemci değiştirme ihtimalini düşünerek tavsiye ediyorum. Verdiğim linkte aşağıda 4 tane oyun testi var. Ama bu testler tek çekirdek için yazılmış oyunlarla yapılmış. Eğer ileride değiştirme gibi bir durum yoksa i3 "belki" HT desteği ile öne geçebilir tercihte. Ama her durumda aradaki fark atla deve değil deyip size bırakıyorum artık.

Karar vermeden önce son olarak OC potansiyellerine bakmıştım,G işlemcinin yok ama i3'ü 4.2 ye stabil kullanmanın mümkün olduğunu görünce.Bende denedim ve 3.8 ghz'de stabilite yakaladım.Daha fazlası için stok fan yetmedi çünkü.Neyse bu şekilde kullanıyorum oyun performansını test etmedim henüz.Birazcık hile ile iki işlemci arasında ki çekişmeyide noktaladığımı düşünüyorum.