Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Çoğunluğu BÜYÜK HARFLERLE yazılmış başlık ve iletiler okunabilirliği olumsuz etkilemektedir ve ilan bölümü dışında yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Mavi Ekran  (Okunma sayısı 3897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ashaman

• Geçerken Uğradım
  • *
Mavi Ekran
« : 03 Eylül 2015, 20:53:53 »
Arkadaşlar öncelikle merhaba,

Post epey uzun olacaktır diye düşünüyorum baştan uyarayım. Sorunum masaüstü bilgisayarımda sürekli mavi ekran almam. Denediğim çözümleri ve donanım değişikliklerini hatırlayabildiğim kadar kronolojik bir sırayla yazmaya çalışacağım. Bütün görüşler değerlidir lütfen kendinizinkini yazmaktan çekinmeyin.

Bilgisayarımın ilk halindeki donanımı:
intel i7 2600k
Msi r5870 lightning 1gb 128bit
2x4 gskill 1600mhz ram
msi p67a-gd65
120 gb corsair ssd
1 tb wd black hdd
700W güç kaynağı pek hatırlayamadım.

Bilgisayarım ısınma kaynaklı olduğunu düşündüğüm mavi ekran vermeye başlamıştı. kodları 0x000007, 0x0000001B hatırlayabildiklerim ama sürekli farklı kodlarla mavi ekran alıyordum. Sadece bilgisayar yük altında değilken yani masaüstünde hiçbir işlem yapmadığım halde bile mavi ekran alabiliyordum.

Ramlerimi ve hard disklerimi test ettiğimde test sonuçlarında hiçbir problem olmadığını gördüm. hwmonitor programıyla sıcaklık ve volt değerlerine baktığımda işlemcinin ve ekran kartının çok ısındığını fark ettim. Bu arada söylemeden geçmeyeyim anakart işlemci pinlerinden birkaç tanesini temizlerken kırmıştım(fazlı hızlı oturmuştu işlemci). Sıcaklık değerlerinin kasanın soğutmasının yetersiz olabileceğini düşünüp 2 adet 12 cm'lik Cooler Master fan ekledim. Başta işler güzel gitse de sonra aynı hatalar tekrar etmeye başladı. Attığım sayısız formattan bahsetmiyorum bile...

Derken laptopumu kullanmaya başlayıp bilgisayarla uğraşmayı bırakmıştım. Hepinizin bildiği üzere laptopta oynanan oyunlar hiçbir şekilde masaüstü yerini tutmuyor.

Aylar sonra masaüstü bilgisayarımı biraz geliştirme kararı aldım. Sıkıntıların güç kaynağından dolayı olabileceğini ve voltaj dengesizliği olabileceğini düşünüp. Cooler Master G750M 80+ 750W güç kaynağı ve 2 adet Gskill 8 gb RipjawsX ddr3 1600Mhz ram ekledim.

2. adımdaki bilgisayar donanımı:

intel i7 2600k
Msi r5870 lightning 1gb 128bit
2 Gskill 8 gb RipjawsX ddr3 1600Mhz
msi p67a-gd65
120 gb corsair ssd
1 tb wd black hdd
Cooler Master G750M 80+ 750W

Derken bilgisayar oyun oynarken mavi ekran vermeye başladı ekran kartının aşırı ısınması dolayısıyla olduğunu düşünüyordum. Bir gün oyun oynarken ekranın tamamen siyah olması ve sesler gelmeye devam ettiği halde görüntü alamayınca ekran kartıyla ilgili bir problem olduğunu düşündüm. Güzel bir yenileme yapmak istedim ve Evga gtx 980 ti superclock acx 2.0+ modelini ve 144hz bir monitor aldım. Konuyla ilgili olduğunu düşünmüyorum ama düşünen arkadaş varsa modeli(Asus 24" VG248QE) ayrıca görüntüyü displayport kablosuyla alıyorum.

3. adımdaki bilgisayar donanımı:

intel i7 2600k
Evga gtx 980 ti superclock acx 2.0+
msi p67a-gd65
120 gb corsair ssd
1 tb wd black hdd

Yeni ekran kartını eklerken anakartımın üzerindeki 1. ekran kartı slotunun çalışmadığını farkettim ve 2. slottan görüntü alabildim. Sonra sorunlarım bitmiş gibiydi. Keyifle oyunlarımı oynuyordum ve bir sıkıntı yoktu. 3-4 gün sonra yine bir mavi ekran hatası aldım. NTFS.Sys kodlu mavi ekran hatasının hard disk ya da işletim sistemiyle ilgili olabileceğini öğrendim. Farklı bir Windows cd'sinden kurulum yaptığımda da sorun düzelmemişti. Bu arada işlemci sıcaklığım bazen 98 dereceleri görebiliyordu. Ekran kartı slotum bozuk ve işlemci yuvasındaki pinlerden birkaç taneside kırık olduğuna göre anakartı değiştirmem gerektiğini düşündüm ve malesef 1155 soket düzgün bir kart bulamadığım için Asus h61m-pro modelini aldım.

4. adımdaki bilgisayar donanımı:

intel i7 2600k
Asus h61m-pro
120 gb corsair ssd
1 tb wd black hdd

Malesef sorun yine çözülmedi. Sürekli driver güncellemeleri yeni formatlar attım ve bu adımdan sonra aldığım popüler hata kodu NTFS.sys oldu. Bilgisayarın yeni parçalarını aldığım yere götürdüm ve yardım talep ettim. Yaptıklar bilgisayara %100 performansla yüklenme testlerinde anakart, işlemci ve ekran kartında sıkıntı olmadığını söylediler. Test yaklaşık 15 dakika devam etti ve hiçbir sıkıntı yoktu. Chrome açmaya çalışırken bile bana naz yapan ve sürekli windows gezgini durduruldu diyen canım bilgisayarım. İşin uzmanlarının yanında süt dökmüş kediye dönmüştü. Bir oyun açalım mavi ekranı görmenizi istiyorum dediğimde 2 dakika sonra NTFS.sys hata kodlu bir mavi ekran daha aldım. Ya işletim sisteminde sıkıntı var ya da hard diskte dediler.

Hard disk taramalarımda her ne kadar düzgün çıksa da her donanımı değiştirdim herhalde sorun hard disk'te diye düşünüp WD 1tb caviar blue modelini aldım. Cpu ısınmasının stok fanın tırnaklarından birinde plastiğin ucunun kırılması olduğunu fark edip Thermaltake Contac21 modelini alıp sisteme kurdum.

5. adımdaki bilgisayar donanımı:

intel i7 2600k
Asus h61m-pro
1 tb wd blue hdd
Thermaltake Contac21 cpu soğutucu

İşlemci sıcaklığım normale döndü yani yük altındayken 55 derece civarlarındaydı. Artık sorunum çözüldü diye düşünüp formatımı tamamladıktan sonra bir oyunda test edeyim dedim. Bilgisayar gayet düzgün çalışıyordu. Sonra ekranda yeşil kırmızı çizgiler belirdi ve görüntü bozulmaya başladı. Hemen bilgisayarı kapatıp ekran kartının slotuna tam oturup oturmadığını kontrol ettim. Sıkıntı yok görünüyordu. Ekran kartının displayport slotunda sıkıntı olabileceğini düşünüp kabloyu farklı bir slota taktım. Sıkıntı çözülmüş gibi duruyordu. 3-4 saatlik full grafikli oyunun ardından gece 4-5 civarlarında hiç özlemediğim mavi ekranla tekrar karşılaştım. o zamandan beri giriyordum 1:30-2 saate kadar full performansta oyunumu oynayabiliyordum ve sonra mavi ekran hatası geliyordu. Bugün oyun oynarken ekran karardı. Arkadan oyun seslerini duyabiliyordum fakat görüntü gelmiyordu. Bilgisayara reset attığımda ekrana görüntü gelmedi.

Nvidia'nın son driverlarında bu şekilde siyah ekranda donmalar yaşandığını okudum. Eski versiyon driver kurmayı denedim. Fakat hiçbir şekilde sorunumu çözemedim. Yarın yeni parçaları aldığım yere kasayı götürüp sorunumu çözmelerini isteyeceğim.

Sorunu anlatamamış olabilirim çünkü bende hiçbir şey anlayamadım. Kısa özet her şeyi değiştirdim bir türlü mavi ekranı değiştiremedim. Siz güzel insanlardan yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
Ynt: Mavi Ekran
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2015, 21:17:33 »
Açıkçası pek bir şey anlamadım. Şimdi sıra ile gidelim.

Tüm bilgisayara temiz bir kurulum yapın. Bunu yaparken hdd yi tam format seçeneği ile formatlayın.

Ekran kartı, monitör, anakart, ram, psu ve hdd yenilenmiş. Ancak işlemci yenilenmemiş. Bu kadar değişime rağmen sorun çözülmediyse geriye işlemci seçeneği kalıyor.

Bu ihtimali bence bir düşünün.
Asus TUF Z270 Mark 1, Core i7 6700k,
Asus TURBO Nvidia GeForce GTX 1080 8GB 256Bit,
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,
Creative Recon 3D Pcie,  Sony Shake-33,
Zalman GS1000Plus Kasa, High Power Astro GD1200WPSU,
Kingston UV300 480GB SSD , WD 4 TB x4 , Seagate 8 TB Harici x3,
Asus-Vx238h Led Monitör x2,

Çevrimdışı Ashaman

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2015, 22:13:10 »
levis öncelikle cevabın için teşekkürler. Hdd yi tam formatlamak diski silip tekrar bir parça oluşturmak şeklinde yapılıyorsa yaklaşık 5-6 kez o şekilde formatladım son donanımdaki halini...

İşlemci stabil çalışıyor ve ısınmıyor neden mavi ekran sorunu versin ki?

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2015, 22:32:21 »
İşlemci neye göre stabil çalışıyor ? Isınmıyor olması bir sorunu olmayacağı anlamına gelmiyor. Bir keresinde müşterim için satın aldığım işlemci anakart sorun çıkarınca aldığım yere götürmüş ve sorgusuz sualsiz işlemcin bozuk diye yenisini vermişlerdi. Yani sorunun işlemciden olma ihtimali var. Helede tüm parçaları değiştirdiğin düşünülürse.
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,

Çevrimdışı Ashaman

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #4 : 03 Eylül 2015, 23:10:20 »
Yani ekranın gidip seslerin devam etmesi pek işlemci kaynaklı gelmiyor bana.. Peki işlemciyi nasıl test edebilirim?

Çevrimdışı levis

• Forum Gurusu
    • The West
« Yanıtla #5 : 03 Eylül 2015, 23:29:57 »
Açıkçası bana ekran kartı arızası gibi geldi. Bu dediğiniz. Daha önce buna benzer bir şey yaşamış ve ekran kartımı değiştirmek zorunda kalmıştım.
16 gb 2400mhz DDR4 Ram,

Çevrimdışı Ashaman

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Eylül 2015, 00:18:58 »
Bende ekran kartı gibi düşünüyorum ama uzun bir periyotta tek tek donanımı değiştirdiğim halde(ekran kartı dahil) yinede aynı sorunu yaşamam

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #7 : 04 Eylül 2015, 00:30:32 »
Ekran kartınızı çıkarıp onboard ile çalıştırıp durumu kontrol ettiniz mi?
Bazı elemenların değişse bile 2. sinin de arızalı olmayacağı garantisi yok. Örneğin ses kartı / hoparlör bağlantı kablosu yüzünden nerede ise hoparlörü gözden çıkarıyordum ki her iki yeni kablonunda arızalı olduğunu bulabildim.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #8 : 04 Eylül 2015, 00:37:49 »
Ekran kartından şüpheden başka, HHD değişimi sırasında sata kablolarını da büyük olasılıkla değiştirmişsinizdir ama kablu ve soketler hala 1 numaralı arıza nedenlerinden. kontrol etmekte fayda var.

Çevrimdışı Ashaman

• Geçerken Uğradım
  • *
« Yanıtla #9 : 04 Eylül 2015, 01:31:41 »
highwayE6 öncelikle yorumun için teşekkürler. Cpu cooler ve yeni hard disk almadan önce onboard ile görüntü almayı denedim. Öncekine göre biraz daha uzun süre dayandı fakat yine mavi ekran yemiştim. Bu arada sata kablolarını değiştirdim. Kablo temassızlığından şüpelenip defalarca kontrol ettiğim oldu kabloların temas noktalarını...