Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Duyurular:

Telif içeren eserlere ait P2P ve İndirme bağlantıları paylaşmak yasaktır, özen göstermenizi rica ederiz...

Gönderen Konu: Mavi Ekran  (Okunma sayısı 2618 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Darkguard

• Meraklı
  • **
Mavi Ekran
« : 17 Kasım 2017, 16:08:36 »
Selamlar arkadaşlar.

Saçma sapan bir mavi ekran sorunum var. 3 hafta oldu çözemedim.

Tamamen rastgele mavi ekran veriyor ve her mavi ekranda farklı hatalar alıyorum.

VIDEO_MEMORY | IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL | MEMORY_MANAGEMENT

Gibi hatalar aldıktan sonra 3 hafta içinde 2 kez format attım. Ancak sonuç değilmedi. Bugün son olarak 3. kez format attıktan sonra pc açılır açılmaz karşıma gelen mavi ekranda REFERENCE_BY_POINTER hatası beni karşıladı.

- Tüm sürücüler güncel
- Windows 10, lisanslı, güncel
- Tam virüs taraması yaptım, temiz (Lisanslı Kaspersky ve deneme sürümü Bitdefender ile)
- 10 saat memtest86 yaptım, sıfır hata
- 4 saat torture test yaptım (Aida64)
- 1 hafta aradan sonra 4 saat daha torture test yaptım

Bu testler sırasında hiç bir problem çıkmıyor. Ancak masaüstünde dururken, windows gezgininde dolaşırken, chrome'da ya da firefox'ta çalışırken kıp diye mavi ekran veriyor.

Aklıma gelen veya internette bulabildiğim her şeyi yaptım. Her türlü deneysel fikre de açığım :)

Sistem imzamda yer alıyor.

Ne olabilir?
Intel i7 8700 - Thermaltake Water 3.0 Performer - Asus TUF Z370-Plus - Asus Strix GTX1070Ti 8GB - 16GB Corsair DDR4 3600 Mhz - FSP 700 Watt - WD Blue 2TB - Samsung 960 Evo NVMe 250GB

Çevrimdışı 25neo

• Onursal Üye
Ynt: Mavi Ekran
« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2017, 18:19:55 »
Çevre birimlerinden biri olabilir mesela mouse. Varsa başka bir mouse klavye vs deneyin.
AMD FX 8-Core Black Edition FX-8120 - Cooler Master Hyper 212 Plus
Gigabyte 990XA-UD3 Usb3 Sata3
Corsair Vengeance (4X4) 16 GB 1600
Sapphire HD 7870 OC Edition 2Gb
Memoright Maximum 240 gb SSD + Seagate 1 Tb
AOC  22" Led 2 ms
Cooler Master HAF 932
High Power 650W 80+ Modüler
Samsung Dvd-RW

Çevrimdışı Darkguard

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2017, 18:35:21 »
Mouse da klavye de yaklaşık 2 senedir kullandığım cihazlar, bir anda böyle bir şey olması mümkün mü sizce?

G19 takılıydı ondan şüphelenip onu çıkardım, normal bir klavyeye göre sürücüleri de kendi de daha karmaşık sonuçta. Ama 3 mavi ekran daha aldım çıkardığımdan beri :)

Mouse var da başka klavyem yok, bulup deneyeceğim yine de. Teşekkürler
Intel i7 8700 - Thermaltake Water 3.0 Performer - Asus TUF Z370-Plus - Asus Strix GTX1070Ti 8GB - 16GB Corsair DDR4 3600 Mhz - FSP 700 Watt - WD Blue 2TB - Samsung 960 Evo NVMe 250GB

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #3 : 17 Kasım 2017, 21:19:22 »
IRQ kaynak çatışması mesajı almışsınız. Bunun üzerine gitmek gerek. Genelde sonradan ilave edilen cihazlar özellikle USB cihazlar neden olabilir. Bu yüzden klavye mause potansiyel suçludur. Bozuk olmasalar bile en azından farklı USB portlarına takarak deneyin derim. '. derece şüpheli genelde ekran kartıdırç Dahili olan bile buna neden olabilir.
IRQ yani cihazların kullandığı kaynakların hepsi farklı bir durumda olmalıdır. Aynı kaynağı ullanmaya kalkmak söylediğinüz soruna yol açacaktır. Normalde IRQ kaynak kullanımı otomatik olarak windows tarafından atanıyor. Bir kaynak çatışması var mı diye kontrol için denetim masasından yagıt yöneticisine gidip farklı renkte bir uyarı var mı bakmak gerek. Eğer tespit edebilirseniz kaynaklar bölümünden otomatik ata yerine kendiniz manuel değiştirebilirsiniz.
Formak genelde sorunu çözer. Ama yinede format atarken özellikle PCI slottaki kartlarında münkün ise yerini değiştirip öyle formatlayın.
Daha ileri bir adım olarak Biostan kaynakların ayarlarına bie bakın. Maalsef çok spesifik bir ey diyemem her anakartın biosu ve ayarları farklı.
Son çare birde tüm kasa parçalarını söküp uzay montaj ile deneyin. İşe yarayabilir.
Pis bir durum geçmiş olsun :(

Çevrimdışı Darkguard

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #4 : 17 Kasım 2017, 22:12:01 »
Highway hocam çok sağol uzun uzun yazmışsınız teşekkür ederim.

Söylediklerinizden gideyim; Normalde 2 klavye ve 1 mouse takılı bilgisayarıma. G19'un ekranını sistem monitörü olarak kullanıyorum, bir de microsoft ergonomik klavyem var, onu da iş için kullanıyorum yazı yazarken. Bugün microsoftun USB portunu değiştirdim ve G19'u çıkardım, USB'lerde 1 klavye dışında hiç bir şey takılı değildi ve PCI slotları da bomboş, sadece ekran kartı var. İşlemcim AMD FX serisi, o yüzden dahili ekran kartım bulunmuyor, sadece 970 var.

Aygıt yöneticisini de kontrol ettim, hiç bir ünlem işareti vs. normal olmayan bir durum yok. Geçtiğimiz hafta içinde tavsiye edilen bir driver uygulaması ile USB de dahil tüm driverları güncelledim, sonuç değişmedi.

Bugün format attıktan sonra daha hiç bir şey kurmamışken, ilk boottan sonra mavi ekran verdi. Yani format da çözüm olmadı maalesef (iki farklı ISO ile denedim ISO'nun bozulmuş olma ihtimaline karşı)

Şu anda 3. ISO'yu deniyorum. MS Insider üyesiydim, Win 10 insider sürümü indirdim onu kuruyorum şu anda. Bir süre de bununla kullanayım bakalım, belki bir şeyler değişir.

Uzay montaj deneyeyim dedim de, bazen 3 gün mavi ekran vermiyor, bazen günde 3 kere veriyor :(

Insider sürümü biraz kullanayım bakalım, yine mavi ekran alırsam bu sefer uzay montaj yapar öyle kullanırım bir süre.

IRQ mesajı hatalardan bir tanesi, bunun dışında 3-4 farklı BSOD mesajı daha aldım. Tek bir hata gelse onun üstüne gideceğim, hangi BSOD mesajını araştıracağımı da şaşırmış durumdayım.

Cevabınız için tekrardan teşekkürler, Insider sürüm ile bir şeyler değişirse bilgilendireceğim.

Çevrimdışı Darkguard

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2017, 11:26:25 »
Yeni PC topladığımda da kullanabileceğim bir parça olarak yeni PSU aldım (FSP Hyper 700W)

Taktım, daha ilk bootta mavi ekran verdi :) Aynı hata, REFERENCE_BY_POINTER

Bunu üzerine gideyim biraz bakalım.

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #6 : 18 Kasım 2017, 12:46:08 »
Umarım iş anakart arızasına kadar gitmez :( Belli bir nedeni olmayan bı tür sorunlar en can sıkıcı olanlar maalesef :( Kolay gelsin

Çevrimdışı Darkguard

• Meraklı
  • **
« Yanıtla #7 : 18 Kasım 2017, 13:44:08 »
Evet sonunda delirdim, kasa topladım verdim siparişi. Buna da dünyadaki en lightweight linux'u kurup mining yapıtırıp yeni kasanın parasını ödeteceğim. Haketti :)

Çevrimdışı highwayE6

• Forum Gurusu
« Yanıtla #8 : 18 Kasım 2017, 13:50:17 »
Gerçi siparişi vermişsin ama bir deneme olarak sadece linux kursan ? arıza donanım mı acaba :(

Çevrimdışı gouranga

• Moderatör
  • Forum Aydını
« Yanıtla #9 : 18 Kasım 2017, 14:21:57 »
Her mavi ekranda C:\Windows\Minidump altında bir dosya oluşturur Windows. Bu dosyaları inceleyelim buraya upload ederseniz.