Tom's Hardware Guide - Forum

Donanım => Sistem Önerisi, Sistem Sorunları => Konuyu başlatan: Kemal Dogan - 21 Mayıs 2019, 22:52:45

Başlık: Muhtemel Ekran Kartı Arızası ve Sonrası
Gönderen: Kemal Dogan - 21 Mayıs 2019, 22:52:45
Merhaba Arkadaşlar

Masaüstü bilgisayarımda bir sıkıntı var. Bilgisayar oyun oynatma haricinde bütün işleri sorunsuz yapmasına ragmen bir oyuna girmek istedigimde oyunun arayüzünden sonra donuyor (bir çok oyun denedim). 3D Mark Professional Editon grafik testi de 20-25 saniye çalıştıktan sonra donuyor. Sorunun Asus Strix Nvidia GTX 970 ekran kartım oldugunu tahmin ediyorum. Kartı söküp saç kurutma makinesi ile soguk hava üfürerek temizleyip geri taktım, bir işe yaramadı. Sormak istediklerim...

1. Sorun işletim sistemi olabilir mi, format atmanın bir faydası olur mu?
2. Ekran kartının garantisi bitti, İstanbul'da kartı tamir ettirebilecegim iyi bir tamirci biliyor musunuz ya da tamir ettirmeye deger mi.
3. Muhtemel bir upgrade için Intel I5 Skylake 6600K (@4400 Mhz) işlemcimin %100 kapasite ile çalıştırabilecegi, darbogaz olmayacagı en iyi ekran kartı hangisidir (Nvidia RTX 2060 ???). İş güç nedeniyle uzun süredir donanım piyasasını takip etmedigim için bu konulardan iyice uzaklaştım.

Teşekkürler
Başlık: Ynt: Muhtemel Ekran Kartı Arızası ve Sonrası
Gönderen: highwayE6 - 25 Mayıs 2019, 12:20:46
Çok geleneksel bir yanıt olarak ekran kartı sürücülerini kaldırın. Tam kaldırma için güvenli mod ile açıp öyle kaldırın kaldırın ve son çalışan sürücüyü yeniden kurmanızı öneririm. Driver ile entegre olmuş ekran kartı yardımcı yazılımları sorun olabiliyor.
Bu bahane ile birde iyi bir fiziki  temizlik önerilir.
Başlık: Ynt: Muhtemel Ekran Kartı Arızası ve Sonrası
Gönderen: levis - 25 Mayıs 2019, 15:31:29
Ben de size mevcut ekran kartınızı mümkünse başka bir bilgisayarda denemenizi önereceğim. Sürücüleri kurarken de sadece sürücüleri kurun yanında gelen ek programları yada yazılımları kurmayın.
Başlık: Ynt: Muhtemel Ekran Kartı Arızası ve Sonrası
Gönderen: 25neo - 25 Mayıs 2019, 23:34:40
PC donduğu anlarda ısıları kontrol edin. Anormal bir ısı var mı? Ayrıca power supply yetersiz-sorunlu çalışıyor olabilir. Powerın fanı aşırı hızlı çalışıyor mu yada ısınıyor mu?
Başlık: Ynt: Muhtemel Ekran Kartı Arızası ve Sonrası
Gönderen: Kemal Dogan - 29 Mayıs 2019, 13:31:52
Biraz ugraştıktan sonra sorun çözüldü arkadaşlar.

Ekran kartı sürücüsünü güncelleme de işe yaramayınca kartı söküp Kadıköy'de bir tamircide Furmark vb. programlarla test ettirdim. Kartta sorun çıkmayınca ben de eve dönüp diger sistem bileşenlerine odaklandım. Ramleri Memtest 86+ ile test ettim, onlar da sorun çıkarmadı. Yaklaşık 3.5 yıldır 1.35V ile 4.4 Ghz'de overclocklu çalıştırdıgım I5 6600k işlemcimi default ayarlara çekince sorun çözüldü. Belli ki bu süre boyunca overclocklu çalışma işlemciyi yıpratmış. Voltajı arttırarak 4.4 Ghz'de stabiliteyi tekrar saglardım belki ama ben bunun yerine işlemciyi daha az yıpratma adına overclocku azaltmayı tercih ettim. Önce işlemciyi söküp termal macununu yeniledim, sogutucu fanı ve kasayı da bir güzel temizledim. İşlemciyi taktıktan sonra 1.35V voltajı koruyup overclocku 4.1 Ghz'e çektim. Aida64'ün kombine stabilite testini 2 saat çalıştırdıktan sonra da sorun kalmadıgına karar verdim.

Böyleyken böyle arkadaşlar... Donanım bileşenlerimizi sevelim, koruyalım. Gerektiginde 1-2 geri adım  atmakta fayda var diye düşünüyorum.  :)

Cevaplar için teşekkürler.
Başlık: Ynt: Muhtemel Ekran Kartı Arızası ve Sonrası
Gönderen: levis - 29 Mayıs 2019, 20:25:38
Öncelikle geçmiş olsun. Ben hiç overclock yapmadım işlemcilerime. Bence eğer performans sorunu yaşamıyorsanız gereği yok. Hala imzamda yazan 6. nesil işlemcimle mutlu ve mesut bir şekilde idare ediyorum. Açıkçası ne zaman ben ssd aldım o zaman tüm sorunlarım çözüldü. Artık durduk yere sistem yenilemeye girişmez oldum . :)